Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

euro do złotego kurs dzisiaj

Dochodowość krajowych obligacji skarbowych obniżyła się w minionym tygodniu. Najsilniejszy tj. wynoszący 13 bps spadek (do 2,81%) obserwowany był w segmencie 2-latki. Niewiele mniej, bo o 12 bps (do 3,21%) zniżkowała rentowność 10-latki w związku z czym nachylenie polskiej krzywej niemal się nie zmieniło w zakończonym tygodniu.

Co ciekawe w tym czasie solidnie rosły dochodowości obligacji rynków bazowych przez co zawężenie spreadu do Bunda, czy amerykańskiej 10- latki uznajemy za najciekawsze wydarzenie ostatnich dni. Wydarzeniem tygodnia na rynku pierwotnym był zaś przetarg zamiany, na którym Ministerstwo Finansów sprzedało papiery OK0724, PS1026, WZ1126, WZ1131 i DS0432 za 2,08 mld PLN a odkupiło dług PS0422, OK0722, WS0922 i WZ1122 łącznie za 1,90 mld PLN.

 

Zmiany na rynku walutowym: euro do złotego (EURPLN), euro do dolara (EURUSD) - czy dojdzie do gwałtownych zawirowań?- sprawdź!  - 3Zmiany na rynku walutowym: euro do złotego (EURPLN), euro do dolara (EURUSD) - czy dojdzie do gwałtownych zawirowań?- sprawdź!  - 3

 

Reklama

W rezultacie, stopień prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych drgnął do 9% (z 8% poprzednio). Jak wspomnieliśmy ostatni tydzień był okresem wzrostu dochodowości 10- letniego długu USA i Niemiec jednak jeszcze w piątek – za sprawą gwałtownego wzrostu awersji do ryzyka w reakcji na pojawienie się nowego wariantu COVID-19 – dochodowość silnie zniżkowała. Na dzisiejszym otwarciu natomiast niemal całość tego ruchu została już wykasowana.

 

EUR/PLN

Mimo, iż nastroje rynkowe pozostają zmienne (inwestorzy wciąż oczekują na informacje w sprawie najnowszej mutacji wirusa SARS-CoV-2), to uważamy, iż kurs EUR/PLN oddali się w tym tygodniu od osiągniętego w ostatnich dniach ponad 12-letniego szczytu tj. poziomu 4,7250.

 

Zmiany na rynku walutowym: euro do złotego (EURPLN), euro do dolara (EURUSD) - czy dojdzie do gwałtownych zawirowań?- sprawdź!  - 2Zmiany na rynku walutowym: euro do złotego (EURPLN), euro do dolara (EURUSD) - czy dojdzie do gwałtownych zawirowań?- sprawdź!  - 2

 

Reklama

Liczymy, iż najnowsze nieco uspokajające informacje w sprawie nowego wariantu koronawirusa obok jutrzejszych danych o inflacji CPI w Polsce mogą wesprzeć wycenę polskiej waluty. Nie spodziewamy się jednak istotnych korekt. Niepewność rynkowa dotycząca przebiegu pandemii oraz wyniku grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej będzie powstrzymywała przed nadmiernym umocnieniem polskiej waluty.

 

Zmiany na rynku walutowym: euro do złotego (EURPLN), euro do dolara (EURUSD) - czy dojdzie do gwałtownych zawirowań?- sprawdź!  - 4Zmiany na rynku walutowym: euro do złotego (EURPLN), euro do dolara (EURUSD) - czy dojdzie do gwałtownych zawirowań?- sprawdź!  - 4

 

Grudzień uważamy zaś za miesiąc podwyższonych notowań EUR/PLN także z uwagi na chęć Narodowego Banku Polskiego do podtrzymania słabości złotego, by powiększyć w ten sposób zysk banku (decydujący dla wyceny różnic kursowych NBP jest fixing sylwestrowy).

 

Reklama

 

EUR/USD

Liczymy na umocnienie dolara w tym tygodniu na zasadzie odreagowania ubiegłotygodniowej przeceny amerykańskiej waluty, która w naszej ocenie okazała się zbyt silna jak na dotychczasowe informacje o Omikronie (najnowszym wariancie odmiany koronawirusa).

 

Zmiany na rynku walutowym: euro do złotego (EURPLN), euro do dolara (EURUSD) - czy dojdzie do gwałtownych zawirowań?- sprawdź!  - 1Zmiany na rynku walutowym: euro do złotego (EURPLN), euro do dolara (EURUSD) - czy dojdzie do gwałtownych zawirowań?- sprawdź!  - 1

 

Reklama

Podwyżki stóp procentowych w USA w 2022 roku pozostaną scenariuszem bazowym dla rynków finansowych. Pomocnym w jego kształtowaniu będą jutrzejsze wypowiedzi prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz liczne dane makroekonomiczne jakie w tym tygodniu planowane są z gospodarki USA (z raportem z amerykańskiego rynku pracy na czele).

Czytaj więcej