Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

estymacja kosztów aplikacji

Jedno z najczęściej zadawanych pytań na początku współpracy z software house’m dotyczy kosztu stworzenia aplikacji. Udzielenie konkretnej odpowiedzi na to pytanie jest niezwykle trudne, dlatego najwłaściwszą jest: to zależy. Na wycenę wpływa wiele czynników. Przybliżony, łączny koszt projektu możesz otrzymać na początku pracy z profesjonalnym software house’m, który po analizie Twojego projektu stworzy spersonalizowaną propozycję uwzględniając wstępną estymację kosztów. Bez względu na to, z jaką firmą podejmiesz współpracę - zapoznaj się z poniższymi czynnikami, które wpływają na ostateczną, otrzymywaną wycenę. Znajomość tych elementów pozwoli Ci lepiej zrozumieć z czego wynikają koszty.

1. Rodzaj projektu

A dokładnie jego wielkość, ilość funkcjonalności i złożoność aplikacji. Oczywistym jest, że im więcej funkcjonalności będzie do zrealizowania w Twoim projekcie, tym cena będzie wyższa.

W wycenie bardzo pomocna jest świadomość klienta co do realizowanego projektu - zarówno w ogólnym aspekcie (aplikacja webowa vs. mobilna), jak i szczegółowym, uwzględniającym złożoność wdrażanych funkcji (więcej tutaj). Jeśli więc posiadasz ograniczony budżet, zastanów się, które docelowe funkcje aplikacji są niezbędne, a z których możesz zrezygnować bądź wdrożyć w późniejszym etapie projektu (nie tracąc przy tym na jakości tworzonego produktu). Działanie produktu można przeanalizować biorąc udział w dedykowanych warsztatach, które m.in. ułatwią wybór kluczowych funkcjonalności i ocenę ilości pracy potrzebną do realizacji projektu.

2. Technologie

Na wycenę znacząco wpływają technologie i zastosowany język, który należy dobrać zgodnie z potrzebami i wymaganiami, stawianymi przez realizowany projekt. W ostateczności bowiem jedne technologie są mniej popularne, inne nadają się do systemów klasy enterprise, a jeszcze inne sprawdzą się w projektach wykorzystujących ML (Machine Learning) czy AI (Artificial Intelligence). Więcej o tym elemencie przeczytasz na blogu Studiosoftware.pl.

3. Firma

Na rynku spotkasz wiele firm, które oferują różnorodny zakres usług. W zależności od tego, na jakiego dostawcę usług oprogramowania się zdecydujesz, musisz liczyć się z różnorodnymi kosztami. Te uzależnione są od np. doświadczenia, sposobu pracy i używanych technologii. Istotnym jest, aby zdecydować się na software house, który będzie gotowy na obopólną współpracę, który zrozumie Twoje potrzeby i pozwoli Ci osiągnąć wyznaczone cele. Dlatego też wycena powinna powstać po indywidualnych konsultacjach, w oparciu o wymagania projektu, Twoje oczekiwania i możliwości (również finansowe).

Co istotne - stawki mogą wahać się w zależności od kraju, z którego pochodzi wybrana firma. Statystycznie niższe stawki oferowane są przez deweloperów działających na terenie Indii, a wyższe - przez specjalistów z USA. Polska jest niezwykle konkurencyjnym krajem na tle pozostałych rejonów świata, a pracujący tu deweloperzy cieszą się renomą i uznaniem w branży. Doświadczoną firmą, spełniającą powyższe wymogi jest Studio Software.

4. Design

Reklama

Użytkownik docenia rozwiązania, które dostarczają mu najlepszych doświadczeń - nic więc dziwnego, że aspekty UX i designu są tak istotne w kontekście tworzonych projektów IT.

Zastanów się kto jest Twoją grupą odbiorczą, do kogo kierujesz produkt, jakie ma być jego zastosowanie. Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci zrozumieć, jak istotny w powodzeniu projektu będzie odpowiedni design aplikacji. Ostatecznie bowiem nie wszystkie projekty wymagają pieczołowitej pracy w tym aspekcie - niektóre bazować mogą na gotowych szablonach, co w oczywisty sposób pozwoli Ci obciąć ponoszone koszty.

Ostatecznie więc podejście do designu aplikacji, kierowanej do odbiorcy masowego, jest inne, niż w przypadku narzędzi wewnętrznych, kierowanych do mniejszej grupy odbiorców.

5. Maintenance

Czyli kroki, które mają na celu utrzymać aplikację po jej wypuszczeniu na rynek (np. wdrożenie update’ów, praca specjalistów, którzy będa reagować na nieprawidlości i ewentualne działania promocyjne). Przyszłe koszty warto estymować zawczasu, tak aby wydatki nie zaskoczyły i nie nadwyręży Twojego portfela.

Im więcej wsparcia i działań w tym zakresie będzie potrzebowała Twoja aplikacja, tym koszty będę większe.

Jak i kiedy otrzymać najdokładniejszą estymację kosztów?

Im więcej powiesz o swoich planach, celach biznesowych i projekcie, tym software house będzie mógł precyzyjniej stworzyć wycenę przyszłych usług. Pamiętaj, że dobra komunikacja i precyzyjne przedstawienie oczekiwań, zwiększa szansę, że obie strony będą mogły czerpać korzyści z owocnej współpracy.

Reklama

W estymacji kosztów pomocne są także warsztaty produktowe, na których dokładnie analizuje się zarówno funkcjonalności aplikacji, jak i zdarzenia, zachodzące w projekcie. Spotkania tego typu pozwalają odkryć nowe obszary, zgromadzić wnioski, przeanalizować ścieżki działania i kroki, które zapewnią lepszą użyteczność.

Czytaj więcej

Artykuły związane z estymacja kosztów aplikacji