Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

espi pure

Notowana na GPW spółka, która jeszcze trzy lata temu była w samym centrum spekulacyjnej manii, ma poważne problemy. Kończą się środki na kontynuowanie działalności, a ogłoszona niedawno emisja akcji została odwołana. Powód? Małe zainteresowanie inwestorów. Jeśli firma nie zdobędzie finansowania, może grozić jej upadłość.

 

  • Po informacji o odwołaniu emisji, notowania spółki runęły o 31% w trakcie jednej sesji
  • Spółka starała się pozyskać finansowanie, ale zainteresowanie inwestorów było zbyt małe
  • Jeśli emisja powiodłaby się, to środki wystarczyłyby na pokrycie kosztów działalności operacyjnej i badawczej na kolejne pół roku

 

Kłopoty Pure Biologics, kurs akcji w olbrzymiej korekcie

Notowania Pure Biologics tąpnęły o ponad 31% do 5,01 PLN w trakcie czwartkowej sesji na GPW. To kontynuacja spadku z wtorku, gdy walory potaniały o 8,1%.

Reklama

Rozpędu zniżce kursu Pure nadały nowe informacje przekazane przez spółkę. Oferta publiczna akcji serii I została odwołana, ponieważ nie udało się zgromadzić odpowiedniego zainteresowania ze strony inwestorów.

To duże problemy dla Pure Biologics, bowiem w prospekcie emisyjnym sama spółka ostrzegała, że w przypadku niepowodzenia w uzyskiwaniu finansowania, spółka może “utracić zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, co będzie skutkowało wypełnieniem przesłanek ustawowych do złożenia wniosku o ogłoszenie likwidacji lub upadłości".

 

Kurs akcji Pure Biologics

TradingView ChartTradingView Chart

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

"Mając na uwadze liczbę zapisów na akcje oferowane złożone przez inwestorów indywidualnych oraz deklaracje złożone w procesie budowy księgi popytu przez inwestorów instytucjonalnych, spółka nie identyfikuje możliwości zebrania zapisów na akcje oferowane o łącznej cenie emisyjnej co najmniej 11,0 mln zł" - czytamy w komunikacie Pure Biologics.

Jeśli udałoby się pozyskać środki, a także środki ze zwrotów dotacyjnych, zwrotów VAT i fazowania projektów, to firma będzie dysponowała środkami wystarczającymi na pokrycie kosztów działalności operacyjnej i badawczej do końca czerwca 2024 roku.

Jednak w przypadku niepozyskania dodatkowych źródeł finansowania konieczne będzie przeprowadzenie kolejnej emisji. Czy to się uda, gdy ta się nie powiodła?

Reklama

Łącznie od początku 2023 roku akcje Pure Biologics potaniały na GPW o 77,3%, a od szczytów z sierpnia 2020 roku o 96%.

 

Czytaj również: Spółka liderem wzrostów GPW. W tle ważna umowa po głośnym IPO

 

Kilka faktów o Pure Biologics

Pure Biologics to powstała w 2010 roku firma biofarmaceutyczna. Specjalizuje się ona w pracach badawczo-rozwojowych w obszarze innowacyjnych leków biologicznych. Forma prowadzi związane z tymi działaniami testy diagnostyczne i opracowuje wyroby medyczne o zastosowaniu terapeutycznym.

Spółka wykonuje także zlecone badania w zakresie selekcji cząsteczek aktywnych do zastosowań medycznych, np. przeciwciał i aptamerów. Skupia się również na produkcji, oczyszczaniu i analizie rekombinowanych białek.

Reklama

Pure Biologics ogłosiła siebie pierwszym w Polsce podmiotem inwestującym w rozwój innowacyjnych leków biologicznych. Takich, w których cząsteczką aktywną jest makromolekuła (przeciwciało lub aptamer).

Spółka dysponuje laboratorium o powierzchni 500 metrów kw. mieszczącym się we Wrocławskim Parku Technologicznym. Pure Biologics w 2022 roku zatrudniała blisko 100 specjalistów.

 

Zobacz również: Kolejny zatrważający rekord giełdy. Ulica szturmuje rynek akcji

Czytaj więcej