Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ESPI EBI PGE

PGE notowania spółki

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowania posiada od 2009. W kształcie, w jakim istnieje do dziś, powstała dwa lata wcześniej. Głównym akcjonariuszem spółki jest Skarb Państwa (57,39%), kapitalizacja wynosi 1,91 miliarda, a obecne dywidenda 4,72%. Obok Energi, Tauronu i ENEI spółka jest jednym z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Pod wieloma względami „przebija” wyżej wymienione przedsiębiorstwa, m. in. pod względem osiąganych rocznie przychodów pochodzących ze sprzedaży energii elektrycznej, czy posiadanych mocy wytwórczych. Zasięgiem działalności obejmuje głównie Polskę wschodnią, łącznie z Warszawą. W skład grupy PGE wchodzi wiele koncernów i firm. Spółka posiada kilkadziesiąt farm wiatrowych, prawie czterdzieści elektrowni wodnych, dwie elektrownie opalane węglem kamiennym oraz dwie elektrownie opalane węglem brunatnym, a także dziesięć elektrociepłowni i dwie kopalnie węgla o znaczącej pozycji w gospodarce: KWB Bełchatów i KWB Turów. PGE Polska Grupa Energetyczna S.A. jest zdecydowanie jedną z większych polskich spółek notowanych na warszawskiej giełdzie (wchodzi też w skład WIG20).

Polska Grupa Energetyczna SA kurs akcji

Obecny kurs akcji wynosi 13,50 złotych za sztukę i w porównaniu do poprzednich miesięcy jest to wynik nie mówiący zbyt wiele. Ogólnie można powiedzieć o raczej dobrej passie w przeciągu kilku miesięcy. Widoczny w ostatnim czasie (zapoczątkowany w sierpniu bieżącego roku) spadek kursu może prowadzić albo do bardziej długotrwałego (choć raczej nie dłuższego niż kilka miesięcy) rynku niedźwiedzia, albo pozycji horyzontalnej. Patrząc jednak bardziej długoterminowo, na długoletnie wykresy spodziewany jest wzrost wartości udziałów Polskiej Grupy Energetycznej S.A., dlatego takie właśnie inwestycje – o charakterze długoterminowym – powinny przynieść nam przynajmniej kilkuprocentowe w skali roku, bezpieczne zyski. Warto dodać w tym momencie, że od 2009 roku, czyli wejścia PGE S.A na polską Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, udziały spółki notorycznie malały. Doskonale obrazują to wykresy, przedstawiające poziom kursu od początku istnienia spółki na giełdzie do teraz. Jedynym wyjątkiem jest właśnie okres ostatnich kilku miesięcy: konkretnie od grudnia 2016 roku, kiedy to spółka powoli zaczęła się odbijać. Zaczynają dominować trendy wzrostowe i odrobinę dłuższe linie wsparcia, wobec czego można być optymistycznym.

PGE giełda – analiza techniczna

Wartość akcji PGE na giełdzie powinna zatem rosnąć w najbliższych miesiącach, a może nawet latach. Hipotezy te zdają się być potwierdzone przez informacje giełdowe. Przy rozważaniu o opłacalności ewentualnej inwestycji w grupę PGE S.A. z pomocą przychodzi analiza techniczna. Już w lutym analitycy informowali, że PGE realizuje formacje odwróconej głowy z ramionami i należy spodziewać się trwałych linii wsparcia. Jak wiemy, mieli słuszność. Wspomniany trend utrzymuje się od ponad sześciu miesięcy, a zdecydowana większość formacji występujących w ostatnim okresie jest charakteru pozytywnego, nie licząc małych wahań, które są zupełnie normalne. Warto również powiedzieć słowo o analizie fundamentalnej. Najnowszy wydany raport spółki może rzucać pozytywne światło na kwestię tego, czy akcje Polskiej Grupy Energetycznej S.A. warte są w tym momencie inwestycji. Zawarte w raporcie dane wykazują dość dobrą kondycję finansową spółki. Ciekawy jest również wynik finansowy na płaszczyźnie samej sprzedaży energii elektrycznej. Rzecz jasna, ten rodzaj przygotowywania się do zbadania rynku giełdowego nie ogranicza się w żaden sposób do przeczytania oficjalnych raportów spółki (zwłaszcza w przypadku firmy zajmującej się rynkiem energetycznym, jak i surowcowym).

PGE prognozy giełdowe

Polska Grupa Energetyczna S.A. zajmuje się przede wszystkim produkcją, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej, a prowadzenie tego rodzaju działalności gospodarczej związane jest z ryzykiem wahań wartości udziałów, uzależnionych od występującego w danym momencie cyklu koniunkturalnego. Istotne są również aspekty polityczne. Rynek energii elektrycznej jest bowiem bardzo wrażliwy szczególnie na działania polityków. Świadczyć o tym mogą wahania giełdowej wartości udziałów, które pojawiają się przy niemalże każdej ważniejszej wypowiedzi ministra energetyki (za doskonały przykład uchodzi tutaj popularna sytuacja z września 2016 roku). Niestety – raczej nikt z nas nie jest w stanie poradzić na ten aspekt, który pozostaje nieprzewidywalny. W przypadku zainteresowania wstępną inwestycją w PGE S.A. warto przeto bacznie obserwować nie tylko wykresy świecowe, lecz również informacji ze świata polityki, zwłaszcza energetycznej. Tak czy inaczej, w kontekście danych przedstawionych powyżej, prognozy giełdowe dla spółki PGE S.A. są mogą być nader korzystne dla inwestorów.