Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Energa orlen

Energa Obrót poinformowała o karze w wysokości ponad 254 mln zł nałożonej przez Urząd Regulacji Energetyki. Spółka z Grupy Orlen zamierza odwołać się od decyzji. 

 

  • Energa musi utworzyć rezerwy, które wpłyną na wynik finansowy.
  • Orlen traci na otwarciu wtorkowej sesji. 
  • Za co nałożono wysoką karę? 

 

 

 

Wysoka kara dla spółki energetycznej 

Reklama

Sprawa dotyczy nieprzestrzegania nałożonego obowiązku dostosowywania cen energii elektrycznej. Spółka poinformowała, że będzie odwoływać się od decyzji. Niemniej, zaznaczono konieczność utworzenia rezerw w sprawozdaniu finansowym, co będzie mieć wpływ na obniżenie wyniku EBITDA grupy kapitałowej emitenta. 

"Suma utworzonej rezerwy będzie przedmiotem wewnętrznych analiz spółki oraz weryfikacji audytora, a jej ostateczna wielkość zostanie przedstawiona w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym Grupy Energa za 2023 r." - napisano w komunikacie. 

 

Zobacz również: Radyklane przyśpieszenie inwestycji energetycznych w Polsce szansą na zbudowanie konkurencyjnej gospodarki – raport ekonomistów ING

 

Energa należąca do Grupy Orlen jest 1 z 3 największych dostawców energii w kraju, trafiając do 3,3 mln klientów.  

Na łączną sumę składają się 60,7 mln zł (nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z art. 6 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 28 grudnia 2018 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, w tym obowiązku dostosowania stawek za energię) oraz 193,7 mln zł (niewywiązanie się z art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, tj. uzyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi URE świadectw pochodzenia lub świadectw pochodzenia biogazu rolniczego wydawanych odpowiednio dla energii elektrycznej lub biogazu rolniczego wydawanych odpowiednio dla energii elektrycznej lub biogazu rolniczego, wytworzonych w instalacjach OZE znajdujących się na terytorium kraju lub zlokalizowanych w wyłącznej strefie ekonomicznej w terminie do 30 czerwca 2019 r.).

 

Zobacz również: Akcje giganta giełdy tąpnęły! Kluczowy produkt musi zostać wycofany

Reklama

 

Orlen chce zwiększyć obecność w Norwegii

Orlen poinformował z kolei o planach wydobywania nawet 2/3 gazu w Norwegii z instalacji zasilanych OZE w 2024 r.

"Norwegia jest dla nas kluczowym rynkiem, jeśli chodzi o zabezpieczenie dostaw gazu ziemnego do Polski. Konsekwentnie rozwijamy tam nasz potencjał wydobywczy. W listopadzie podpisaliśmy umowę kupna spółki Kufpec Norway, dzięki czemu od przyszłego roku wydobycie gazu przez grupę Orlen w Norwegii wzrośnie aż o jedną trzecią - do ponad 4 mld m3 rocznie" - przekazał prezes Daniel Obajtek.

Na podstawie przyjętej strategii, do końca bieżącej dekady grupa planuje ograniczyć emisje gazów cieplarnianych pozwiązanych z eksploatacją złóż ropy i gazu o 1/4 w stosunku do pułapu z 2019 r. 

Polski koncern notowany na giełdzie rozpoczął wtorkową sesję na minusie. 

 

Notowania Orlenu na tle indeksu WIG20 - YTD

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

Zobacz również: Cena metalu przed wystrzałem. Wysoka prognoza i korzystny układ sił na rynku

Czytaj więcej

Artykuły związane z Energa orlen