Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

eksport zbóż z ukrainy

Obok wyższej inflacji potencjalnie najważniejszym kanałem oddziaływania na Polskę inwazji militarnej na Ukrainę oraz wprowadzanych sankcji przeciw Rosji i Białorusi są relacje handlowe. Udział eksportu towarów do Rosji, Ukrainy i Białorusi w odniesieniu do całości sprzedaży zagranicznej dóbr nie jest jednak znaczący i wynosi ok. 5,5%.

Poprzednie epizody agresji na Ukrainę w 2014 i 2015 r. silnie wpłynęły na polski eksport towarów do Rosji i Ukrainy. W 2014 r. spadł on licząc w cenach bieżących odpowiednio o 14,0% i 27,1%, natomiast w 2015 r. o 26,9% i 5,2%. W kolejnych latach wymiana handlowa Polski z tymi krajami odbudowywała się, zwłaszcza z Ukrainą. Pomimo tych spadków eksport ogółem towarów w latach 2014-2015 rósł odpowiednio o 8,3% i 7,0%. Wskazuje to, że wpływ załamania handlu z Rosją i Ukrainą miał ograniczony wpływ na pogorszenie aktywności gospodarczej Polski, aczkolwiek w 2022 r. wpływ ten będzie silniejszy.

Wymiana handlowa z zagranicą - Atak Rosji psuje perspektywy salda obrotów bieżących na najbliższe lata - 1Wymiana handlowa z zagranicą - Atak Rosji psuje perspektywy salda obrotów bieżących na najbliższe lata - 1

Rosyjski atak na Ukrainę oddziałuje na krajową wymianę handlową także pośrednio poprzez spadek popytu z innych gospodarek, na skutek mniejszego zapotrzebowania na wytwarzane w Polsce dobra pośrednie i finalne (pogorszenie nastrojów konsumentów i firm za granicą). Biorąc jednak pod uwagę lepsze od założeń dane z 4Q 2021 i osłabienie złotego nie rewidujemy względem grudnia ub. roku prognozy wzrostu eksportu wynoszącej dla 2022 r. 3,2%.

Reklama

Natomiast ze względu na radykalny wzrost cen dóbr importowanych oraz pogorszenie nastrojów w krajowej gospodarce zakładamy wolniejsze tempo wzrostu w cenach stałych importu w 2022 r. (4,2% wobec 10,1% szacowanego poprzednio), co oznacza mniej ujemny względem prognoz z grudnia 2021 r. wkład eksportu netto do wzrostu PKB. Należy podkreślić, że nasze oczekiwania obarczone są dużą niepewnością.

Wymiana handlowa z zagranicą - Atak Rosji psuje perspektywy salda obrotów bieżących na najbliższe lata - 2Wymiana handlowa z zagranicą - Atak Rosji psuje perspektywy salda obrotów bieżących na najbliższe lata - 2

Bardzo silne pogorszenie polskiego terms of trade po wybuchu wojny przemawia za rewizją w dół prognozy składowych bilansu płatniczego. Spodziewamy się, że saldo obrotów bieżących wyniesie na koniec 2022 r. -2,4% PKB wobec -1,2% PKB obliczonego w grudniu, po czym w 2023 r. ma poprawić się do -1,3% PKB. Naszym zdaniem uwydatnia to znaczenie akceptacji KPO dla stabilności wyceny złotego i utrzymania ocen wiarygodności kredytowej Polski.

Wymiana handlowa z zagranicą - Atak Rosji psuje perspektywy salda obrotów bieżących na najbliższe lata - 3Wymiana handlowa z zagranicą - Atak Rosji psuje perspektywy salda obrotów bieżących na najbliższe lata - 3

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu Banku Millenium: Makro i Rynek 2022: W sidłach inflacji, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Czytaj więcej