Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

eksport z rosji

Konsekwencje wojny w Ukrainie wiążą się z poważnymi trudnościami w prowadzeniu działalności gospodarczej na obszarze tego kraju. Niektóre firmy w pierwszych dniach agresji czasowo wstrzymały działalność (mleczarnie), a niektóre takie jak Kernel Holding, MHP (drób) zawiesiły eksport. Problemy logistyczne, spadek dostępności pracowników, zerwanie łańcuchów dostaw, stwarzają obawy o dostępność niektórych surowców rolnych.

Z uwagi na działania militarne, ukraińskie porty na Morzu Czarnym, które są głównym kanałem eksportu surowców rolnych, pozostają zamknięte. Z danych IHS Markit wynika, że w 2020 eksport drogą morską stanowił ok. 56% ukraińskiego eksportu ogółem. Porty w regionie Odessy odpowiadały za 64% wolumenu całego ukraińskiego eksportu zboża.

Eksport z Rosji drogą morską obarczony został znacząco ograniczony. Przyczyniło się do tego częściowe wyłączenie Rosji z systemu SWIFT czy też nałożone sankcje m.in. na komercyjny port morski Noworosyjsk, który jest największym rosyjskim operatorem portowym pod względem przewozów towarowych oraz państwowy holding „Koleje Rosyjskie” (za IHS Markit). Jest też obciążony dużym ryzykiem operacyjnym (bezpieczeństwo na Morzu Czarnym) oraz reputacyjnym.

 

Znaczenie Rosji i Ukrainy na światowym rynku zbóż i surowców oleistych

Ukraina to jeden z największych eksporterów kukurydzy (4 miejsce) i pszenicy na świecie. Łącznie z Rosją (największy eksporter pszenicy), odpowiada za ponad ¼ światowego handlu pszenicą i blisko 1/3 globalnego handlu jęczmieniem.

Wojna w Ukrainie – zatrzymany eksport produktów rolnych! Zobacz, jak kształtuje się struktura eksportu wybranych surowców rolnych z Rosji i Ukrainy - 1Wojna w Ukrainie – zatrzymany eksport produktów rolnych! Zobacz, jak kształtuje się struktura eksportu wybranych surowców rolnych z Rosji i Ukrainy - 1

Reklama

Poza zbożami, Ukraina posiada również istotny udział w światowym handlu olejem słonecznikowym, śrutą słonecznikową oraz nasionami rzepaku. Ograniczenie dostaw tych produktów odbije się istotnie na całym rynku olejów. Z danych USDA wynika, że przeciętnie w latach 2019-2021 olej słonecznikowy odpowiadał za 9,2% światowej produkcji olejów roślinnych, a także 13,5% światowego handlu tymi produktami.

 

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Analizy Sektorowe, Monitoring branżowy, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Czytaj więcej