Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ego

Świat musi odejść od ego-centryzmu, mamy za bardzo rozbuchane ego narodowe i indywidualne – powiedział Klaus Schwab, prezes World Economic Forum, otwierając imprezę w Davos. Z kolei prezes Microsoftu namawia do globalnych regulacji w zakresie rozwoju AI.

 

  • Czym zaszokował założyciel WEF Klaus Schwab?
  • Na co choruje świat według Klausa Schwaba?
  • Czemu prezes Microsoft zachęca do globalnej regulacji AI?
  • Co mówi o sztucznej inteligencji Satya Nadella?

 

Świat choruje na społeczny narcyzm, to prowadzi do redukcji współpracy na każdym poziomie, zarówno międzynarodowym, jak i między jednostkami – powiedział Klaus Schwab, prezes i założyciel WEF, podczas Davos 2024. Tegoroczny szczyt odbywa się pod hasłem „Odzyskać zaufanie”.

Reklama

 

Schwab: świat choruje na narcyzm i egocentryzm

Zdaniem Schwaba, przed światem stoją wielkie wyzwania: zmiana klimatu, nierówności ekonomiczne, napięcia geopolityczne. Aby stawić im czoła, świat powinien współpracować, na wielu poziomach, uważa szef WEF. Tymczasem, według niego, zarówno jednostki jak i narody chorują na „społeczny narcyzm”, na chorobę egocentryzmu.

„To reakcyjne podejście podważa naszą zbiorową wiarę w przyszłość i tracimy wiarę w naszą przyszłość. Ryzykujemy, że staniemy się znacznie bardziej skoncentrowani na ego, zarówno na poziomie krajowym, jak i indywidualnym. Aby przerwać ten cykl, potrzebujemy zmiany paradygmatu. Musimy odbudować zaufanie... zaufanie w naszą przyszłość, zaufanie w naszą zdolność do pokonywania wyzwań i, co najważniejsze, zaufanie do siebie nawzajem. Zaufanie to nie tylko uczucie, zaufanie to zobowiązanie do działania, do wiary, do nadziei. Aby to osiągnąć, musimy na nowo odkryć i przyjąć narrację, która napędzała ludzkość od jej powstania, działając jako powiernicy lepszej przyszłości...” – powiedział Schwab.

„Należy przerwać to zaklęte koło egocentryzmu. Musimy obudzić w ludziach poczucie wspólnoty, aby odżyła współpraca, aby możliwe było realizowanie ważnych dla świata celów” – stwierdził Schwab.

 

 

Prezes WEF Borge Brende powiedział: "Mamy prawie 3 000 uczestników z ponad 125 krajów na 54. dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego. Obserwujemy bardzo skomplikowany krajobraz bezpieczeństwa i bardzo kruchą globalną gospodarkę. Najpilniejsze kwestie, przed którymi stoją firmy i kraje, w tym bezpieczeństwo, klimat i cyberprzestrzeń, nie są ograniczone granicami. Podróżują one bez paszportów. Mimo to współpraca jest możliwa. Oczekujemy znacznych postępów w tym zakresie, najlepiej w tym tygodniu tutaj, w Davos".

 

Zobacz również: Czy warto inwestować w bitcoin w 2024 roku. CryptoBirb dla FXMAG

Reklama

 

Nadella: potrzeba globalnej koordynacji w zakresie AI

Miało miejsce również inne niezwykle ciekawe wystąpienie podczas tegorocznego Davos. Dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella powiedział, że istnieje potrzeba globalnej koordynacji w zakresie sztucznej inteligencji (AI) i uzgodnienia zestawu standardów i odpowiednich barier dla tej technologii.

Firma Microsoft jest głównym graczem w wyścigu w kierunku pełnego wykorzystania sztucznej inteligencji. Spółka zainwestowała grube miliardy dolarów w OpenAI, firmę stojącą za popularnym chatbotem ChatGPT.

Nadella nie jest pewien, czy możliwe jest powstanie globalnej agencji regulującej sztuczną inteligencję. Jednak dodał, że widzi, iż różne kraje rozmawiają o zastosowaniu zabezpieczeń w zakresie sztucznej inteligencji w ten sam sposób i znajdują porozumienie. „Widać wyłaniający się globalny konsensus, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, i chociaż podejścia regulacyjne do technologii mogą się różnić, w zależności od jurysdykcji, to różne kraje mówią o sztucznej inteligencji w podobny sposób” - stwierdził.

CEO Microsoft stwierdził, że istnieje potrzeba globalnej koordynacji w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji. Zwrócił uwagę, że jest to szczególnie potrzebne w zakresie zastosowań AI w służbie zdrowia i finansach. „Jesteśmy obecnie w punkcie, w którym jest taka potrzeba” – zapewnił. „Jeśli teraz nie pojawi się taka koordynacja, to później nastąpi trudny do powstrzymania chaos w zakresie rozwoju AI. Potem będzie trudno coś zmienić, wyegzekwować pewne rozwiązania” – ostrzegł.

Reklama

Microsoft zainwestował w OpenAI w sumie około 13 mld USD. Zintegrował już niektóre technologie OpenAI ze swoimi produktami Office, Bing i Windows. Zapewnia OpenAI własne narzędzia do przetwarzania w chmurze Azure.

 

Zobacz również: Absurdalny wzrost cen akcji w USA. Giganci warci więcej niż całe giełdy

Czytaj więcej