Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dolaryzacja gospodarki

W ostatnich dniach namnożyło się kontrowersyjnych wypowiedzi bankierów na temat kryptowalut. Odezwali się zarówno ci z sektora prywatnego, jak i państwowego.

 

  • Czy kryptowaluty to poważne ryzyko dla rynków wschodzących.
  • Czemu bitcoin nie jest nic wart.
  • Dlaczego nie ma ucieczki przed CBDC.

 

Szef indyjskiego banku centralnego Reserve Bank of India (RBI) ostrzegł przed poważnym ryzykiem związanym z kryptowalutami, szczególnie dla gospodarek rynków wschodzących. "Rozwój rynku cryptos może mieć wpływ na stabilność finansową, stabilność walut i system monetarny" – ostrzegł gubernator RBI Shaktikanta Das.

Po raz kolejny przeciwko bitcoinowi wystąpił również Jamie Dimon, prezes JPMorgan. A generalnie przed kryptowalutami przestrzegł Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF).

Reklama

 

Kryptowaluty niosą ze sobą ogromne ryzyko dla rynków wschodzących…

Shaktikanta Das, prezes indyjskiego banku centralnego, ostrzegał przed kryptowalutami na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

„Kryptowaluty niosą ze sobą ogromne ryzyko, szczególnie dla gospodarek rynków wschodzących, ponieważ mogą mieć negatywny wpływ na stabilność finansową, stabilność waluty i system monetarny” - stwierdził. „To nie są waluty, ale mogą mieć duży wpływ na system płatności i system bankowy” – podkreślił.

Komentując zatwierdzenie spotowych bitcoinowych funduszy giełdowych (ETF) przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), Das powiedział: "Niektóre duże kraje traktują kryptowaluty jak nowe aktywo. My widzimy w ich rozwoju ryzyko. Olbrzymia zmienność, pranie brudnych pieniędzy i ryzyko finansowania terroryzmu są nieodłącznymi elementami składowymi tych aktywów".

Das od dawna jest głośnym krytykiem bitcoina i kryptowalut. W styczniu 2023 wydał zdecydowane zalecenia dotyczące całkowitego zakazu kryptowalut w Indiach.

"Kryptowaluta to coś, co podszywa się pod produkt finansowy lub aktywo finansowe. Nasz bank centralny nie może stracić kontroli nad podażą pieniądza w gospodarce. Jeśli tak się stanie, to RBI straci autorytet, a to będzie wejście na drogę do dolaryzacji gospodarki” – stwierdził Das.

Reklama

 

Zobacz również: Klaus Schwab szokuje w Davos. „Wyłania się globalny konsensus w sprawie AI” - mówi szef Microsoft

 

…i dla globalnej sieci bezpieczeństwa finansowego

Po raz kolejny tyradę przeciwko BTC wygłosił dyrektor generalny banku JPMorgan Jamie Dimon. Stwierdził podczas wywiadu dla telewizji Fox, że BTC jest bezwartościowy i że umożliwia działalność przestępczą.

"Zawsze mówiłem, że bitcoin nie ma wartości i to podtrzymuję. Jego rzeczywiste przypadki użycia to handel seksem, unikanie płacenia podatków, pranie pieniędzy, finansowanie terroryzmu. To nie tylko ludzie kupujący i sprzedający bitcoiny, to całe to podziemie. Kryptowaluty są popularne po części dlatego, że można nimi handlować anonimowo, a transakcje są trudne do prześledzenia” – powiedział Dimon.

 

Reklama

 

„Pieniądz cyfrowy może nadwyrężyć globalną sieć bezpieczeństwa finansowego” – stwierdza jeden z najnowszych dokumentów MFW. Analitycy funduszu uważają, że publiczne i prywatne formy pieniądza cyfrowego mogą stanowić obciążenie dla globalnej sieci bezpieczeństwa finansowego.

Z drugiej strony, eksperci MFW uważaj, że nie ma ucieczki od CBDC (Central Banks Digital Currencies). „Nowe technologie, takie jak programowalność i szyfrowanie, oferują nowe funkcje, które mogą zwiększyć wydajność i pomóc w opracowaniu nowych rozwiązań i modeli biznesowych. Konkurencja ze strony czysto prywatnych rozwiązań - w tym stablecoinów i aktywów kryptograficznych - zmusza sektor publiczny do poprawy infrastruktury i usług oraz do przeciwdziałania siłom fragmentacji, które mogłyby osłabić międzynarodowy system walutowy. Współpraca między instytucjami międzynarodowymi, bankami centralnymi i ministerstwami finansów ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia wytycznych i ustalenia konturów projektowych dla platform transgranicznych. MFW jest zaangażowany w odgrywanie swojej roli w tym wspólnym wysiłku” – napisał Tobias Adrian, doradca zarządu MFW i dyrektor Departamentu Rynków Walutowych i Kapitałowych MFW na łamach Atlantic Council.

 

Zobacz również: Czy warto inwestować w bitcoin w 2024 roku. CryptoBirb dla FXMAG

Czytaj więcej

Artykuły związane z dolaryzacja gospodarki