Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dolar siła

  • Dolar amerykański stoi w obliczu niepokojów związanych z dwoma poważnymi wojnami i wyborami w USA
  • Polski złoty przez miesiące umacniał się, ale trend ten został już przerwany
  • Co dalej z kursem dolara do złotego? Po ile będzie USD/PLN

 

Nadchodzi destrukcyjna siła dolara?

Kurs dolara do złotego ponownie spadł poniżej 4 PLN. Ekonomiści Goldman Sachs ostrzegli jednak przed możliwą destrukcyjną siłą dolara amerykańskiego.

“Przewartościowanie wywołane polityką Stanów Zjednoczonych zwykle prowadzi do najbardziej destrukcyjnego rodzaju szerokiej siły dolara. Jednak przesłanie decydentów w zeszłym tygodniu były odwrotne” - stwierdzili eksperci Goldman Sachs.

“Przewodniczący Powell dał jasno do zrozumienia, że choć nadal istnieje wysoka poprzeczka dla cięć, to poprzeczka dla dalszych podwyżek stóp jest znacznie wyższa” - dodali.

“(...) Dolar prawdopodobnie pozostanie "silniejszy na dłużej". (...) Uważamy, że dolar nadal będzie trudny do pokonania poza horyzontem taktycznym” - czytamy w analizie Goldman Sachs.

Reklama

“Gdy rynkowe stopy procentowe w USA ustabilizują się, uważamy, że złoty może odrobić ostatnie straty (...)” - podsumowali ekonomiści Goldman Sachs.

 

Wykres: Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

Nowa prognoza Goldman Sachs zakłada, że w przeciągu 3 kolejnych miesięcy kurs dolara do złotego utrzyma się przy 4,00 PLN. Jednak potem ma nadejść podbicie ceny dolara do 4,05 PLN

Z kolei za 12 miesięcy, czyli na maj 2025 roku, analitycy Goldman Sachs prognozują dolara po 3,98 PLN.

 

Dolar nie wygląda już na wyprzedanego

“Kilka pozytywnych niespodzianek w postaci danych z USA, pomogło dolarowi odzyskać ostatnio siły. W rezultacie kurs USD nie wygląda już na tak wyprzedanego i przyjęliśmy bardziej neutralną perspektywę taktyczną” - stwierdzili ekonomiści Credit Agricole.

“Uważamy również, że zbliżający się początek cyklu luzowania polityki pieniężnej przez Fed może utrzymać umocnienie USD w ryzach w porównaniu z walutami o wyższej rentowności” - dodali.

 

Zobacz także: Bezrobocie w Kanadzie najwyższe od ponad 2 lat. Klęska pomysłu masowej imigracji

Reklama

 

Wykres: Stopa procentowa Rezerwy Federalnej (linia niebieska) oraz Narodowego Banku Polskiego (linia czerwona)

ECONOMICS:USINTR Chart Image by FXMAG-CHARTECONOMICS:USINTR Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

 

“Czynnikiem napędzającym dolara amerykańskiego w tym roku będzie awersja do ryzyka w związku z ryzykiem recesji w USA w IV kwartale 2024 roku, a także eskalacja obaw związanych z taryfami celnymi w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie w USA, które odbędą się w listopadzie. Może to pozwolić dolarowi odzyskać nieco gruntu” - podkreślili eksperci z Credit Agricole.

Reklama

Prognoza kursu dolara do złotego od Credit Agricole zakłada utrzymanie się przy 4,00 PLN do czerwca. Potem, miałaby nastąpić zwyżka do 4,02 PLN do września, a na koniec roku powinniśmy zobaczyć USD/PLN na 4,04 PLN.

Co ciekawe, na 2025 rok Credit Agricole prognozuje stopniowy i wyraźny spadek kursu dolara do złotego. Według nich, na koniec 2025 roku za USD trzeba będzie zapłacić 3,75 PLN.

 

Zobacz również: Nadchodzi spadek kursu euro do dołka z 6 lat - ostrzegają eksperci w prognozie dla EUR/PLN

 

Wzrost kursu dolara ma za sobą argumenty

Stopy procentowe Rezerwy Federalnej będą obniżane w tym roku. Wygląda na to, że później niż w Europie, przynajmniej tak wycenia to obecnie rynek. Zdaniem ekonomistów Barclays, to sprzyja umocnieniu dolara w bieżącym momencie.

“Cykl cięć stopy procentowej przez Fed jest obecnie wstrzymany w oczekiwaniu na więcej danych na temat trwałości inflacji w USA. To już teraz umacnia dolara ze względu na rozbieżność polityki pieniężnej” - stwierdzili ekonomiści Barclays.

Reklama

“Eskalacja napięć geopolitycznych i wyższe ceny ropy zwiększają atrakcyjność dolara w perspektywie krótkoterminowej, podczas gdy potencjalna druga prezydentura Trumpa niesie ze sobą ryzyko dla kursu USD również w perspektywie średnioterminowej” - dodali.

 

Czytaj również: Wielkie banki stawiają na mocny wzrost kursu euro do złotego. Czy stopy procentowe RPP wzrosną? Zdumiewająca prognoza dla EUR/PLN

Czytaj więcej