Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dolar ropa

Cena ropy naftowej gwałtownie spadła w ciągu ostatnich kilku dni. To wywołało załamanie notowań walut z nią powiązanych - jak dolar kanadyjski (CAD). Presję na cenę baryłki wywiera dolar amerykański. Wzięliśmy pod lupę najnowsze prognozy dla CAD.

 

  • Ropa naftowa potaniała w tydzień o ponad 11%
  • Jednocześnie, rentowności amerykańskich obligacji są najwyższe od lat
  • To wywołało załamanie dolara kanadyjskiego

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

 

Ropa naftowa w dół, a wraz z nią dolar kanadyjski

Dolar kanadyjski mocno tracił w ostatnich dniach wobec swojego amerykańskiego odpowiednika. Wystarczyło zaledwie pięć sesji, by waluta Kanady utraciła wobec USD ponad 2%. W rezultacie, kurs USD/CAD jest na najwyższym poziomie od marca 2023 roku. Powodów jest kilka, ale głównym są spadki cen surowców energetycznych.

Jedną z charakterystycznych cech dolara kanadyjskiego jest silna korelacja jego notowań z ceną ropy naftowej. Kanada jest ważnym producentem tego surowca, co sprawia, że wahania ropy powodują także zmienność waluty tego kraju.

Tymczasem, kontrakty na ropę Brent gwałtownie potaniały w ostatnich dniach, z 94 USD do 84 USD za baryłkę w ciągu zaledwie 6 sesji.

Reklama

 

Kurs ropy Brent - 5.10.2023  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Rajd dolara zatrzymał się w stosunku do euro i jena, ale trwa nadal w stosunku do walut towarowych” - zaznaczyli analitycy OANDA.

Reklama

Dolar kanadyjski został uderzony zwiększoną zmiennością, biorąc pod uwagę chaos na rynku obligacji i duże ruchy na rynku ropy” - powiedzieli eksperci rynku walutowego z OANDA. - “Popyt na wszystkie towary odbija, ponieważ rosnące rentowności obligacji skarbowych wywołują obawy o globalny wzrost”

 

Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce w październiku - znamy decyzję RPP! Zobacz jak reaguje polski złoty

 

“Wzrost cen ropy również się wyczerpał, co zapewnia dodatkową presję zarówno na dolara kanadyjskiego, jak i koronę norweską. Jeśli utrzyma się dalsza zwyżkowa dynamika, dolar kanadyjski może spaść, a kurs USD/CAD wybić do 1,3820” - podsumowali.

Amerykański bank centralny, Fed, nie przerwał jeszcze cyklu podwyżek stopy procentowej. W rezultacie, rentowność obligacji skarbowych USA wzrosła do najwyższych poziomów od 2007 roku. To ciąży na dolarze kanadyjskim.

Reklama

 

Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

“Jeśli Fed podniesie stopy jeszcze w tym roku, to Bank Kanady może być w stanie ograniczyć skalę wzrostu USD/CAD. Przedstawiciele banku centralnego Kanady byli chętni do trzymania się możliwości kolejnej podwyżki stopy procentowej” - skomentowali analitycy banku inwestycyjnego MUFG.

 

Czytaj również: Cena złota runęła! Co dalej? Prognozy od znanych analityków nie napawają optymizmem

 

Prognozy dla dolara kanadyjskiego

“Od kilku miesięcy zwracamy uwagę na "magnes" na poziomie 1,35 w USD/CAD, a gdy zbliżamy się do ostatniego kwartału roku, podtrzymujemy pogląd, że prawdopodobnie pozostanie on wokół tego poziomu do końca roku. Większość ruchu kursu USD/CAD dzieje się w przedziale 1,33-1,37 i nie spodziewamy się, że zostanie on przełamany przez pozostałą część roku. W rzeczywistości nasza prognoza jest zasadniczo płaska, a 1,35 nadal działa jak magnes” - stwierdzili analitycy Rabobank.

“Przy niewielkim lub żadnym oczywistym znaku, że wzrost USD osiąga szczyt w krótkim terminie, trudno jest wykluczyć ryzyko dalszego rajdu USD/CAD w kierunku obszaru 1,38. Gwałtowne umocnienie USD będzie miało zapewne skutek w postaci ograniczonych krótkoterminowe korekt. Zapewne będą one miał miejsce w okolicach 1,36” - zaznaczyli eksperci ze Scotiabank.

Reklama

 

Kurs dolara kanadyjskiego (USD/CAD) - 5.10.2023

  TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Reklama

“Przewidujemy dalsze umacnianie się dolara kanadyjskiego względem USD w okresie poprzedzającym posiedzenie Banku Kanady 25 października” - ogłosili analitycy rynku Forex z HSBC.

 

Zobacz także: Stopy procentowe znów spadają, a akcje banków mocno rosną - co tu się dzieje?

 

“Dominacja różnic kursowych między USA a Kanadą, spowodowana wyższymi stopami procentowymi w USA, może wyjaśniać, dlaczego CAD nie skorzystał z gwałtownego wzrostu cen ropy naftowej w sierpniu. Jeśli jednak różnice w stopach procentowych staną się mniej dominującym czynnikiem dla USD/CAD, determinacja OPEC+ do wspierania cen ropy naftowej może spowodować umocnienie CAD w ciągu najbliższych kilku tygodni” - stwierdzili progności z HSBC.

 

Reklama

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z dolar ropa