Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dofinansowanie fotowoltaika dla firm

Z uwagi na konieczność zmiany polityki energetycznej państwa, związanej z wybuchem wojny w Ukrainie, należy wdrożyć programy, które przyczynią się do uniezależnienia Polski od surowców energetycznych dostarczanych z Rosji i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii.

Jednym z takich rozwiązań, które jednocześnie wpłynęłoby pozytywnie na ograniczenie kosztów eksploatacji przyszłych mieszkań, mogłoby być utworzenie programu dofinansowań dla inwestycji fotowoltaicznych w budownictwie wielorodzinnym.

Obecnie funkcjonujący program „Mój prąd” jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych

W zakresie budownictwa wielorodzinnego wdrożono jedynie pilotażowy program „Słoneczne Dachy” i był on dedykowany dla wspólnot i spółdzielni wielorodzinnych.

Z programu „Słoneczne Dachy” skorzystała zaledwie garstka uprawnionych wspólnot i spółdzielni. Przyczyną takiej sytuacji, był brak instytucji prosumenta zbiorowego. W efekcie, energia uzyskiwana ze źródeł fotowoltaicznych mogła być wykorzystywana wyłącznie na potrzeby części wspólnych budynków, a nie na potrzeby indywidualne właścicieli mieszkań.

W międzyczasie ustawodawca nowelizacją ustawy o OZE przewidział rozszerzenie definicji prosumenta o kategorię prosumenta zbiorowego, co niewątpliwie otwiera możliwości w zakresie tworzenia bardziej efektywnych programów wsparcia rozwoju fotowoltaiki w Polsce.

Mając to na uwadze, postulujemy ponownie o wprowadzenie programu dofinansowań na panele fotowoltaiczne montowane w budynkach wielorodzinnych

Reklama

Wnosimy jednak o umożliwienie ubiegania się o dofinansowanie nie tylko przez wspólnoty mieszkaniowe, ale także przez deweloperów – już na etapie realizacji inwestycji. Pozostawienie decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych wspólnocie mieszkaniowej wymaga osiągnięcia przez nią konsensusu i podjęcia odpowiedniej uchwały, co w praktyce może być problematyczne.

W proponowanym przez nas rozwiązaniu nabywca lokalu mieszkalnego w inwestycji deweloperskiej mógłby zdecydować, czy chce partycypować w kosztach instalacji fotowoltaicznej. Inwestor działałby w imieniu nabywców. Po zrealizowaniu inwestycji fotowoltaicznej nabywca - jako prosument zbiorowy - mógłby płacić niższe rachunki za prąd.

Poszerzenie zakresu dofinansowań na panele fotowoltaiczne o budynki wielorodzinne oraz możliwość dofinansowania instalacji fotowoltaicznych na etapie realizacji inwestycji doprowadzi do szybszego upowszechnienia się OZE w Polsce z korzyścią dla mieszkańców miast. Warto dodać, że wraz z wdrożeniem instalacji fotowoltaicznych wielu deweloperów zdecydowałoby się również na instalację pomp ciepła. Obecnie jest to utrudnione. W przypadku instalacji pompy ciepła bez instalacji fotowoltaicznej mieszkańcy musieliby opłacać wysokie rachunki za prąd.

Czytaj więcej

Artykuły związane z dofinansowanie fotowoltaika dla firm