Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego spółka Bed Bath & Beyond ma problemy

Jednego dnia +92%, drugiego -48%. W tym tygodniu akcjonariusze Bed Bath & Beyond mogli się poczuć jak na prawdziwym roller-coasterze, a to zapewne jeszcze nie koniec bujania.

  • Bed Bath & Beyond stoi przed szansą pozyskania 1 mld USD finansowania.
  • BBB ma 2,5 mld USD zobowiązań krótkoterminowych do 1 roku.
  • Analitycy wątpią, czy jeden z największych detalistów w branży artykułów dla domu w Stanach Zjednoczonych uratuje się przed bankructwem.

Spółka Bed Bath & Beyond (BBB), która dwa lata temu była wśród tzw. meme stocks, walczy o życie. Jest na krawędzi bankructwa. Zawarła umowę, która obiecuje jej ponad 1 mld USD pomocy finansowej w zamian za zamienne preferencyjne papiery wartościowe i warranty. Jednak analitycy mają wątpliwości, czy ten zabieg rozwiąże jej podstawowe problemy.

Zobacz również: Gdy akcje zaczynają być memami, giełda staje się żartem. Fenomen meme stocks

 

Reklama

 

Bed Bath & Beyond na skraju bankructwa

Firma, która jest jednym z największych detalistów w branży artykułów dla domu w Stanach Zjednoczonych, jest zagrożona bankructwem z powodu narastającego długu i strat. A także z powodu zawiadomienia o niewywiązaniu się z zaległości względem JPMorgan.

Jeszcze w styczniu, po ogłoszeniu pozyskania 500 mln USD nowego finansowania i redukcji zatrudnienia oraz zamknięcia 150 sklepów, firma wyraziła wątpliwość co do swojej zdolności do kontynuowania działalności. Latem firma uzyskała 500 mln USD finansowania i 375 mln USD pożyczki od Sixth Street oraz linię kredytową od JP Morgan. Jednak nie była w stanie naprawić swojego biznesu, poza tym miała rozczarowującą sprzedaż w sezonie świątecznym (a sprzedaż w okresie poprzedzającym Black Friday stanowiła zaledwie 33% wyniku z 2021 roku).

Wedle raportu za III kw. 2022 r. spółka BBB posiadała 153 mln USD w gotówce oraz aż 2,5 mld USD w zobowiązaniach z okresem zapadalności poniżej 12 miesięcy i kolejne 2,5 mld USD w długim terminie. Spółka posiada 1,05 mld USD w aktywach trwałych (nieruchomości) i 1,4 mld USD w postaci asortymentu gotowego do sprzedaży. Sprzedanie majątku po takiej cenie w krótkim czasie na pewno wydatnie poprawiłoby jej sytuację, jednak nie wydaje się to niemożliwe. W ciągu ostatnich 4 zaraportowanych kwartałów spółka BBB traciła średnio 151 mln USD na swojej działalności podstawowej.

Zobacz również: Czy meme-mania wraca? Pojawiają się pierwsze rajdy na meme-stocks i meme-coins

 

Reklama

 

Wyniki finansowe BBB

 

Źródło: Barron’s

 

Bed Bath & Beyond ratuje się chaotycznie

Bed Bath & Beyond ratuje się jak może, ale chyba jednak trochę chaotycznie. We wtorek spółce w ramach oferty udało się zabezpieczyć 225 mln USD z obietnicą otrzymania dodatkowych 800 mln USD w ratach pod pewnymi warunkami. Kapitał zostanie przeznaczony na spłatę znacznego zadłużenia. W ten sposób zarząd BBB chce kupić czas, by zakończyć wdrażanie nowej strategii zakładającej zamknięcie części sklepów i poprawę zarządzania łańcuchem dostaw. Poza tym, firma BBB ogłosiła pobranie pożyczki o wartości 100 mln USD typu “first-in-last-out”. Mianowała również Holly Etlin, eksperta w dziedzinie upadłości, na tymczasowego dyrektora finansowego.

Reklama

W oświadczeniu złożonym w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), spółka BBB przyznała, że historycznie patrząc, nie osiągała dobrych wyników, a obecnie przyjęty plan jest ambitny. Zakłada ona, że uda jej się zmniejszyć koszty o 1 mld USD w 2023 roku. W IV kwartale 2022 wydała 583,6 mln USD, co i tak oznaczało spadek w porównaniu z 698 mln USD w III kwartale.

Bed Bath & Beyond zakłada, że sprzedaż porównywalna wzrośnie w 2023 r. w średnim lub wysokim tempie, a skorygowana marża brutto znajdzie się w okolicach 30%. W III kw. 2022 spółka pokazała spadek sprzedaży like-for-like o -34%, przy marży na poziomie 22,8%.

Zobacz również: Disney z wynikami finansowymi powyżej oczekiwań - uratowały go parki rozrywki

 

Analitycy nie wróżą BBB sukcesu

Pytanie jednak, czy planowane agresywne zamykanie sklepów nie ograniczy znacznie możliwości sprzedażowych BBB. Bed Bath planuje zamknąć 150 sklepów do końca roku fiskalnego 2022, a długoterminowym celem jest zamknięcie ponad 400 sklepów. Analityk UBS Michael Lasser oszacował, że zamknięte sklepy przyniosłyby około 1,2 mld USD rocznej sprzedaży. Jego zdaniem, kanał internetowy nie zapełni tej dziury, a na miejsce sklepów BBB pojawią się sklepy Target i Walmart.

Wall Street jest jednak sceptyczna co do tego, czy BBB da radę się uratować

„Widzimy niskie prawdopodobieństwo realizacji planu naprawczego w 2023 roku. Ten dodatkowy, pozyskany w tym tygodniu kapitał, niewiele w tym pomoże” - napisał analityk Wedbush Seth Basham. „Jeśli spółka nie będzie wypełniała warunków umowy, to nie otrzyma dodatkowych 800 mln USD, co postawi ją ponownie w obliczu bankructwa” – dodał. Co ciekawe, na początku tygodnia obniżył on cenę docelową BBB do 0 USD, ale potem podniósł ją do 0,25 USD.

Analitycy wyceniają BBB 42% poniżej aktualnej kapitalizacji

Reklama

Przeciętna rekomendacja dla spółki to „niedoważaj”, a średnia cena docelowa z 11 ratingów sięga ledwie 1,57 USD, czyli jest o -41,9% poniżej aktualnego kursu.

 

Notowania BBB na tle S&P500

 

Źródło: TradingView

 

Tragiczna historia BBB

Reklama

Bed Bath & Beyond działa od 1971 r. Najpierw był to sklep specjalizujący się w sprzedaży artykułów do łazienek, ale w ciągu kilku następnych dekad firma rozszerzyła swój asortyment o produkty do sypialni, kuchni i dekoracji wnętrz. Spółka BBB stała się jednym z największych detalistów w branży artykułów dla domu w USA. Obecnie posiada wciąż ponad 1 000 sklepów stacjonarnych oraz sklep internetowy.

Co ciekawe, na przełomie 2020 i 2021 roku stała się tzw. meme stock. Czyli była jedną ze spółek, które stały się bardzo popularne wśród inwestorów z internetowego forum Wallstreetbets. Wycena BBB urosła na początku 2021 roku tak bardzo, że doprowadziła do tzw. short squeeze, czyli do przymusowych wykupów akcji przez fundusze, które miały krótką pozycję na akcjach spółki.

Historia BBB w ostatnim czasie to również historia prawdziwych ludzkich dramatów. We wrześniu 2022 dyrektor ds. finansowych Bed Bath & Beyond Gustavo Arnal popełnił samobójstwo. Wyskoczył z 18 piętra wieżowca Jenga na Manhattanie.

Zobacz również: IPO na GPW – szokujący spadek wartości w 2022 roku! Porównanie z giełdami europejskimi przynosi jednak niespodziankę

Czytaj więcej