Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego Izrael atakuje strefę gazy

Słowenia jako jedyny kraj Unii Europejskiej dołączyła do postępowania Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ (MTS) w wytoczonej przez Republikę Południowej Afryki sprawie przeciwko Izraelowi. Dotyczy ona naruszenia przepisów Konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa podczas operacji militarnej w Strefie Gazy. 

 

11 stycznia minister spraw zagranicznych i europejskich Słowenii Tanja Fajon poinformowała, że udział w postępowaniu MTS to odpowiedź na „bardzo szeroki wachlarz możliwych naruszeń prawa” ze strony Izraela względem ludności palestyńskiej. W tym kontekście wymieniła okupację ziem palestyńskich od czasów wojny w 1967 r., metodyczne działania zmierzające do zmiany kształtu demograficznego na terenach Zachodniego Brzegu Jordanu i Wschodniej Jerozolimy oraz administracyjną dyskryminację Palestyńczyków na tych obszarach. Słowenia, która w latach 2024–2025 jest niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, zapowiedziała na 23 lutego wystąpienie swojej delegacji w trakcie postępowania przed MTS.

 

Zobacz także: Gospodarka USA znów zaskoczyła - recesja już nie jest zagrożeniem?

Reklama

 

Komentarz

  • Krytyczna wobec Izraela postawa znajdującego się u władzy od 2022 r. rządu Roberta Goloba, tworzonego przez „zielono-różowo-czerwoną” koalicję Ruchu Wolności (GS), Socjaldemokratów (SD) i Lewicy (Levica), to pierwszy przypadek zajęcia przez ten gabinet stanowiska wyraźnie wyłamującego się z dominującego w UE nurtu polityki zagranicznej, reprezentowanego głównie przez duże państwa, np. Niemcy. Do tej pory rząd zdecydowanie popierał takie postulaty jak ściślejsza integracja europejska lub reforma systemu głosowania w UE. Podejście do obecnej odsłony konfliktu izraelsko-palestyńskiego stanowi wypadkową poglądów popularnych w kręgach lewicowych wyborców koalicji: krytycyzmu względem polityki zagranicznej USA i Izraela, określanej jako neokolonialna, sympatii do społeczeństw Globalnego Południa oraz idei pacyfistycznych. Są one po części dziedzictwem Jugosławii, w tym strategii nieangażowania się przez nią w walkę bloków politycznych epoki zimnej wojny i wsparcia dla krajów rozwijających się. Propalestyńskie nastawienie widać szczególnie u polityków i sympatyków SD (do której należy minister Fajon) i Lewicy....

 

Czytaj dalej na osw.waw.pl

Czytaj więcej

Artykuły związane z dlaczego Izrael atakuje strefę gazy