Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego ceny żywności rosną

§  PL: Dziś o godz. 9:00 poznamy wyliczenie za październik indeksu PMI obrazującego koniunkturę w przemyśle przetwórczym. Spodziewamy się, zgodnie z konsensusem, że wskaźnik ten spadnie do 53,0 pkt z 53,4 pkt we wrześniu, na skutek wolniejszego wzrostu bieżącej produkcji i zamówień. Niemniej sektor przemysłowy nadal znajduje się w fazie ekspansji, co ze względu na korzystne uwarunkowania popytowe, będzie się utrzymywać także w przyszłości.

 

Wydarzenia i komentarze

§  PL: Według wstępnego odczytu inflacja CPI wzrosła w październiku do 6,8% r/r z 5,9% r/r we wrześniu, kolejny miesiąc z rzędu zaskakując w górę. Szczegółowa struktura koszyka nie jest znana, natomiast z dostępnego zakresu opublikowanych danych widać, iż inflacja ma szeroki zakres. W kierunku wyższej inflacji działają zarówno ceny żywności, paliw i energii, ale także komponenty inflacji bazowej. Według naszych szacunków inflacja bazowa, liczona jako wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii, wzrósł do 4,5-4,6% r/r z 4,2% r/r we wrześniu. Choć inflacja w dużej mierze napędzana jest przez rosnące ceny surowców, to jednak nie oznacza, iż ma ona charakter stricte podażowy. W warunkach silnego popytu wyższe koszty produkcji przerzucane są bowiem na ceny konsumenta, więc rosnące ceny to także efekt mocnego popytu i dalszej stymulacji fiskalno-monetarnej. Opublikowany dziś odczyt inflacji to mocny argument za kontynuacją normalizacji polityki pieniężnej. Kolejna podwyżka stóp procentowych możliwa jest już w listopadzie. Rynek stopy procentowej wycenił już wzrost stopy referencyjnej o 50 pkt. baz. i w naszej ocenie jest to najbardziej prawdopodobny scenariusz.

§  PL: Według badania koniunktury przedsiębiorstw pt. Szybki Monitoring NBP w 3Q br. sytuacja ekonomiczna firm uległa wyraźnej poprawie, choć bardziej odczuwalne były najważniejsze ich problemy: szybko rosnące ceny materiałów i dóbr zaopatrzeniowych oraz kosztów, w tym kosztów pracy. Prognozy wskazują natomiast na wolniejszą skalę poprawy sytuacji firm. Ponadto według badania historycznie wysoki odsetek przedsiębiorstw planuje zwiększenie wynagrodzeń oraz nadal zgłaszany będzie silny popyt na pracę. Firmy raportują także optymizm dotyczący wydatków inwestycyjnych. Wobec korzystnych uwarunkowań popytowych firmy spodziewają się dalszego przyspieszenia cen produkcji, głównie z powodu spodziewanego kształtowania się cen zaopatrzenia. Obraz wyłaniający się z wyników Szybkiego Monitoringu NBP jest w dużym stopniu zgodny z naszym scenariuszem makroekonomicznym. Badanie zostało przeprowadzone we wrześniu, a nowe informacje, które napływają, w tym sytuacja epidemiczna, skazują, że wzrost PKB w 4Q br. wyhamuje. Perspektywy dla 2022 r. pozostają korzystne, choć szybko przyspieszająca inflacja budzi obawy o utrwalenie oczekiwań wysokiej inflacji i spadku skłonności do konsumpcji, pomimo wyżej dynamice wynagrodzeń. Niemniej wzrost gospodarczy powinien pozostawać wysoki.

Reklama

 

Komentarz dzienny – zmienność na kursie na euro do dolara (EURUSD) oraz euro do fanka (EURCHF) - 1Komentarz dzienny – zmienność na kursie na euro do dolara (EURUSD) oraz euro do fanka (EURCHF) - 1

 

Rynki na dziś

Złoty pozostaje pod umiarkowaną presją sprzedających wynikającą z wciąż słabego sentymentu globalnego, ale i krajowych ryzyk tkwiąc w wąskim przedziale 4,6040 – 4,6328. Przed polską walutą jednak szansa na umocnienie i walkę o złamanie psychologicznej bariery 4,60. Argumentem może stać się jutrzejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które według rynkowych oczekiwań zakończy się podwyżką stóp procentowych o 50 bps. W naszej ocenie przy realizacji takiego scenariusza nawet potencjalnie relatywnie łagodne nastawienie RPP co do dalszego cyklu normalizacji polityki monetarnej nie będzie przeszkodą do wycenienia kolejnych agresywnych podwyżek kosztu pieniądza w Polsce. Globalnie rozpoczynający się tydzień także zdominowany będzie przez posiedzenia banków centralnych. Decyzje o parametrach polityki pieniężnej podejmować będą m.in. banki centralne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Czech a decyzje będą miały istotne przełożenie na wycenę walut wspomnianych państw.

 

Reklama

Komentarz dzienny – zmienność na kursie na euro do dolara (EURUSD) oraz euro do fanka (EURCHF) - 2Komentarz dzienny – zmienność na kursie na euro do dolara (EURUSD) oraz euro do fanka (EURCHF) - 2

 

Rynek krajowy

Przełom października i listopada nie przyniósł zmian w obrazie notowań EUR/PLN. Kurs nadal koncentrował się w wąskim przedziale 4,6040 – 4,6328 oczekując między innymi na jutrzejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych oraz wystąpienie prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nie bez znaczenia dla kierunku notowań złotego w tym miesiącu będą także sygnały towarzyszące konfliktowi o praworządność na linii Warszawa – Bruksela. Co ciekawe złoty pozostawał w ostatnich dniach relatywnie stabilny mimo umacniających się walut regionu i podwyższonej zmienności rynków bazowych (EUR/USD, EUR/CHF). Na krajowym rynku długu doszło do wyraźnego wypłaszczenia krzywej dochodowości na skutek solidnego, bo wynoszącego 9 bps wzrostu rentowności 2-latki do poziomi 2,06% i stabilizacji długiego końca krzywej na 2,88%.

 

Komentarz dzienny – zmienność na kursie na euro do dolara (EURUSD) oraz euro do fanka (EURCHF) - 3Komentarz dzienny – zmienność na kursie na euro do dolara (EURUSD) oraz euro do fanka (EURCHF) - 3

Reklama

 

Rynki zagraniczne

Ostatnie trzy dni na rynku eurodolara przyniosły podbicie zmienności. W omawianym okresie kurs EUR/USD zanotował około 1,5 centową zmienność a wahania zawierały się w przedziale 1,1550 – 1,17. Emocje wzbudzały między innymi dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w trzecim kwartale, czy – w mniejszym stopniu – wynik posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Na gruncie technicznym – jak wskazywaliśmy w poprzednich raportach – również istniał potencjał do ruchu w kierunku górnego ograniczenia obowiązującego kanału spadkowego, a więc bariery 1,17. Na bazowych rynkach długu zaś w piątek i poniedziałek nie doszło do istotnych zmian w wycenie 10-letniego długu USA, czy Niemiec, które tkwiły odpowiednio na poziomach 1,56% i -0,11%.

Czytaj więcej