Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dlaczego amerykańskie PKB wzrosło w 2023

Czwartkowe odczyty PKB Stanów Zjednoczonych za pierwszy kwartał to jedne z najważniejszych danych makroekonomicznych tego tygodnia. Druga seria szacunkowych danych nie przyniosła jednak dużego zaskoczenia - PKB został nieznacznie zrewidowany w górę, podobnie jak deflator i wskaźniki wydatków amerykańskich gospodarstw domowych.

 

Na skróty:

  • tempo wzrostu gospodarczego USA w pierwszym kwartale 2023 roku wg kolejnego szacunkowego odczytu wyniosło 1,3% w ujęciu annualizowanym
  • Jest to odczyt nieznacznie lepszy od pierwszych szacunkowych danych z końca kwietnia (1,1% SAAR)
  • Deflator PKB wyniósł 4,1% w skali kwartału, rosnąć wobec pierwszych szacunków
  • Wskaźnik wydatków konsumentów PCE Core wyniósł równe 5% w ujęciu kwartalnym, co jest najwyższym wynikiem od IIQ 2022 roku
  • Kurs dolara kontynuuje umocnienie wobec euro, utrzymując się w korekcie spadkowej EUR/USD
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Reklama

 

Wyżej niż wcześniej, ale wciąż poniżej oczekiwań

Biuro Analiz Ekonomicznych w czwartek podało kolejny szacunkowy odczyt danych na temat wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale 2023 roku. Wskaźnik PKB w ujęciu annualizowanym został zrewidowany w górę do 1,3%, wobec wcześniejszych rozczarowujących danych z końca kwietnia, które wyniosły 1,1% (annualizowany) w pierwszym kwartale. Dzisiejszy odczyt oznacza, że dynamika wzrostu gospodarczego USA w ujęciu kwartalnym wyniosła lekko ponad 0,32%. Mimo rewizji danych w górę, drugie szacunkowe dane na temat PKB Stanów Zjednoczonych wciąż są znacznie poniżej oczekiwań - przed kwietniowymi szacunkami analitycy spodziewali się annualizowanego wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale na poziomie równych 2%, wobec odczytu PKB na poziomie 2,6% w czwartym kwartale 2022 roku.

Tradycyjnie już, poza danymi o wzroście gospodarczym poznaliśmy również rewizję pozostałych wskaźników, w tym m.in. deflatora PKB, który pokazuje jak duża część zmiany poziomu PKB wynika wyłącznie ze zmiany wysokości cen (inflacji). Deflator PKB również został zrewidowany w górę, do 4,1% w ujęciu kwartalnym (w poprzednim kwartale wyniósł 3,9% k/k). Warto przypomnieć, że analitycy oczekiwali odczytu deflatora PKB na poziomie 3,7% w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Sprawdź również: Uważaj, nad głównymi walutami zbierają się ciemne chmury

 

Reklama

Jeśli chodzi zaś o wskaźnik wydatków konsumentów w USA (z wyłączeniem wydatków na żywność, paliwa i energię), czyli o PCE Core, to w dzisiejszym odczycie również doszło do jego rewizji - obecnie wynosi on równe 5% w ujęciu kwartalnym, wobec wcześniejszych szacunków na poziomie 4,9% i odczytu w wysokości 4,4% k/k w poprzednim kwartale.

Wskaźnik konsumpcji prywatnej wyniósł 3,8% w ujęciu annualizowanym (przy wcześniejszym odczycie było to 3,7%), wobec 1% w ostatnim kwartale zeszłego roku.

Dla porównania - ostateczny odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za ostatni kwartał 2022 roku wyniósł 2,6% (annualizowany) i 0,65% w ujęciu miesięcznym.

W całym 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych zanotowała wzrost o 2,1% r/r, wobec wzrostu PKB o 5,9% r/r w 2021 roku i spadku o -2,8% w pandemicznym 2022 roku.

Opublikowane dziś kolejne dane na temat wzrostu gospodarczego USA w pierwszym kwartale mają charakter wstępny i będą jeszcze po raz ostatni rewidowane - ostateczne odczyty Biura Analiz Ekonomicznych poznamy pod koniec czerwca (28.06).

Reklama

Notowania amerykańskiej waluty nie zareagowały szczególnie mocno na drugą publikację szacunkowego PKB Stanów Zjednoczonych. Tuż po opublikowaniu odczytu kurs EUR/USD nieznacznie spadł, kontynuując jednak trwającą od początku maja korektę, w ramach której dolar umacnia się w stosunku do euro. Obecnie para EUR/USD notowana jest w okolicach 1,072.

Sprawdź również: Jest decyzja o stopach procentowych w Turcji. Zobacz jak reaguje kurs liry

Czytaj więcej