Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

derywaty mutacyjne

Brokerzy często chwalą się w swoich reklamach, że są najlepszym wyborem dla profesjonalistów, że mają profesjonalną platformę i warunki handlowe, które można określić jako PRO. I w sumie chyba każdy trader gdzieś w głębi duszy chciałby być traktowany jak profesjonalista. No ale żeby cieszyć się przywilejami klienta profesjonalnego trzeba spełnić kilka istotnych wymagań.

 

Klient profesjonalny - co może? Maksymalna dźwignia dla klienta profesjonalnego

Zaczynamy kolejny odcinek Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tej lekcji pozwolę sobię na kontynuację tematu, który rozpala wyobraźnię niejednego tradera korzystającego z kontraktów CFD. Mowa oczywiście o wyższej dźwigni finansowej niż ta, na jaką zezwala brokerom ogólnoeuropejski regulator ESMA. Przypomnę tylko, że od połowy 2018 r. wszyscy licencjonowani w UE brokerzy oferujący kontrakty różnicowe są objęci nowymi ograniczeniami maksymalnego poziomu lewara, który jest powiązany ze zmiennością instrumentu bazowego. Wg tych ograniczeń:

  • maksymalna dźwignia na poziomie 30:1 jest zarezerwowana wyłącznie dla głównych par walutowych, czyli tzw. majorsów: EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF
  • maksymalna dźwignia na poziomie 20:1 dla pozostałych par walutowych, złota i dla głównych indeksów giełdowych
  • maksymalna dźwignia na poziomie 10:1 dla pozostałych surowców i towarów (srebro, ropa, kawa, itd.)
  • maksymalna dźwignia na poziomie 5:1 dla akcji spółek giełdowych
  • maksymalna dźwignia na poziomie 2:1 dla kryptowalut

Oczywiście mowa tutaj o kontraktach różnicowych, których instrumentami bazowymi są wymienione klasy aktywów.

Reklama

Jak wiesz z poprzedniej lekcji, są sposoby na to, by te ograniczenia dźwigni finansowej na CFD przestały nas dotyczyć. Mowa tutaj m.in. o statusie doświadczonego klienta indywidualnego, który został wprowadzony przez KNF i jest dość wyjątkowy na skalę europejską. Jeśli interesuje Cię jak taki status uzyskać, to wróć do poprzedniej, 36. lekcji kursu CFD od A do Z.

 

 

 

W tym odcinku opowiem jednak o statusie klienta profesjonalnego, który może otwierać pozycje z jeszcze wyższą dźwignią finansową, jednak musi liczyć się z pewnymi konsekwencjami, a przede wszystkim spełnić konkretne wymagania, którym jest w stanie sprostać zaledwie garstka traderów. Każdy bowiem chciałby czuć się profesjonalistą, nie każdy jednak ma do tego odpowiednie zasoby, kompetencje i doświadczenie.

Reklama

 

Jak zostać klientem profesjonalnym na forex? Jakie warunki muszę spełniać?

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę może trader, który posiada status klienta profesjonalnego. To, co najbardziej interesuje osoby starające się o taki status to przede wszystkim możliwość uzyskania znacznie wyższej dźwigni u licencjonowanych brokerów działających w UE. Maksymalny lewar dla klientów profesjonalnych to:

  • 200:1 w przypadku głównych par walutowych (EUR/USD, GBP/USD, USD/JPY, USD/CHF)
  • 100:1 w przypadku pozostałych par walutowych oraz najważniejszych indeksów giełdowych (DAX, DJIA, CAC40, FTSE, SP500, Nikkei 225, NASDAQ, NASDAQ 100, ASX 200, EURO STOXX 50) oraz CFD na złoto
  • 67:1 w przypadku CFD na towary i surowce, poza złotem (ropa, srebro, miedź, kukurydza, etc.) i pozostałe indeksy giełdowe 
  • 5:1 w przypadku CFD na kryptowaluty

Jak widzisz, klient profesjonalny może znacznie więcej niż klient indywidualny, ma też do dyspozycji sporo wyższą dźwignię niż doświadczony klient detaliczny.

 

Żeby jednak stać się profesjonalistą, trzeba spełnić co najmniej dwa z trzech wymienionych kryteriów. Podobnie jak w przypadku klienta doświadczonego, odnoszą się one zarówno do wartości naszych transakcji i zasobów portfela, jak i kompetencji. Aby stać się klientem profesjonalnym trzeba:

  • otworzyć co najmniej 10 pozycji na kwartał o wartości nie mniejszej niż 50 tys. euro i utrzymywać taką częstotliwość przez co najmniej cztery ostatnie kwartały. I niestety nie chodzi tu o wartość nominalną transakcji (czyli z uwzględnieniem lewarowania) tylko o depozyt zabezpieczający, jaki angażujemy do takiej transakcji. Przy dźwigni 30:1 oznacza to, że każdorazowo musimy otwierać pozycję na EUR/USD o wolumenie wyższym niż 25 lotów
  • posiadać portfel aktywów (w tym również pieniężnych) wyceniany na co najmniej 500 tys. EUR. Środki mogą znajdować się na więcej niż jednym portfelu u różnych instytucji
  • posiadać co najmniej roczne doświadczenie w sektorze finansowym na stanowisku, które wymaga wiedzy na temat funkcjonowania rynku lewarowanych derywatów lub jest powiązane z działalnością maklerską. Takie doświadczenie można potwierdzić certyfikatami, umową o pracę, kontraktem, etc.
Reklama

Klient profesjonalny musi spełnić co najmniej dwa z trzech wymienionych wymagań.

 

Wniosek o przyznanie statusu klienta profesjonalnego składa się u brokera, który następnie go rozpatruje na podstawie przedstawionych przez nas dokumentów, trzymając się wytycznych określonych przez KNF na podstawie regulacji ESMA.

 

Czy klient profesjonalny ma ochronę przed ujemnym saldem?

Musisz jednak pamiętać, że wyższa dźwignia ma też swoją cenę. Stając się klientem profesjonalnym w praktyce przestajesz być traktowany jak konsument i zrzekasz się ochrony jaka przysługuje klientom detalicznym. Mowa tu np. o zabezpieczeniu przed ujemnym saldem - klienci profesjonalni nie są prawnie chronieni przed debetem, choć trzeba przyznać że duża część brokerów z własnej woli taką ochronę oferuje (często do jakiejś kwoty, np. 20 tys. EUR), aby zachęcić traderów. Oprócz tego klient profesjonalny nie może składać reklamacji na takich zasadach jak klient detaliczny. Jeśli chodzi o gwarancję depozytu w przypadku upadłości brokera, to jest ona niestety taka sama jak w przypadku pozostałych grup klientów - wynosi 100% do kwoty 3 tys. EUR i 90% do kwoty 22 tys. EUR i dotyczy tylko gotówki. Jeśli większość depozytu będzie ulokowana w kontraktach, to szanse na odzyskanie pieniędzy w takich sytuacjach będą bardzo niskie. Stąd też szczególnie przy tak dużych kwotach wybór wiarygodnego brokera ze stabilną sytuacją finansową jest tak ważny. 

Czytaj więcej