Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

demo

Nial FullerHow to Become a Pro Trader #3: Taking Off the ‘Training Wheels’

 

W poprzedniej, drugiej części cyklu, opisałem jak można testować własne umiejętności na rynku.

Szybkie podsumowanie drugiej części:

Krok 4: Stwórz trading-plan i używaj go.

Reklama

Krok 5: Zaprojektuj i wypełniaj dziennik.

Krok 6: Wypróbuj swoją strategię na demo.

 

W tej części będziemy kontynuować to, na czym stanęliśmy ostatnio, a będzie to mentalne przygotowanie do prawdziwego tradingu. Handel na koncie real jest znacząco bardziej intensywny niż na demo, więc powinieneś zaakceptować to, jak wygląda rzeczywistość tradingu z użyciem prawdziwej gotówki, zanim w to wejdziesz.

Wielu początkujących najpierw „skacze na główkę”, ryzykując swoje ciężko zarobione pieniądze, nie mając żadnego planu. Mają nadzieję, że „jakoś to będzie”, a to przecież nie jest żaden plan: tak zachowują się hazardziści. Myślenie, że zamienisz w krótkim czasie swoje konto handlowe w małą fortunę bez posiadania żadnego planu czy strategii, może sprawić, że szybko staniesz na prostej drodze do porażki.

Reklama

 

Prawda jest taka, że dojście do sytuacji, w której naprawdę będziesz mógł żyć tylko z tradingu, jest rezultatem zaprzestania podejmowania prób szybkiego dojścia do bogactwa oraz akceptacji warunków, które sprawiają, że traderzy osiągają sukces i systematyczne stosowanie się do nich. 

 

Krok 7: Przejście na realny trading – przygotuj się na emocje

Kiedy grasz na demo, to naturalne jest, że nie musisz walczyć z emocjami, bo nie wykorzystujesz prawdziwych pieniędzy. Wielu traderów świetnie radzi sobie na demo, ale ich rezultaty stają się o wiele gorsze, gdy przechodzą na konto realne. To dlatego, że istnieją znaczące psychologiczne różnice pomiędzy rachunkiem demo a prawdziwym, z czego musisz zdać sobie z tego sprawę, gdy przechodzisz na prawdziwy handel. Poniżej kilka rad, które pomogą Ci, zanim zaczniesz ryzykować swoje ciężko zarobione pieniądze:

- Handluj tak jak na demo – Jak wcześniej wspomniałem, traderzy zwykle radzą sobie lepiej na demo, co wynika z tego, że nie angażują się emocjonalnie, bo nie grają prawdziwymi pieniędzmi. Choć łatwiej powiedzieć niż zrobić, to na koncie real powinieneś zapomnieć o pieniądzach, które ryzykujesz, a poniższe porady Ci w tym pomogą:

Reklama

- Używaj TYLKO takiej kwoty, z którą będziesz się czuł komfortowo w razie straty – Jeżeli nie chcesz się nadmiernie angażować emocjonalnie, to nie powinieneś grać pieniędzmi, których potrzebujesz w swoim życiu na coś innego, tak samo jak nie powinieneś ryzykować więcej niż możesz zaakceptować. Jeżeli będziesz umiał stosować te dwie rady, to prawie w ogóle nie będziesz angażować się emocjonalnie w trading. Wielu traderów z czasem zaczyna grać pieniędzmi, których nie powinni używać lub ryzykuje więcej niż powinni, więc nic dziwnego, że stają się rozemocjonowanymi traderami. 

- Uświadom sobie, że możesz stracić na każdym wejściuBędziesz miał o wiele spokojniejsze i bardziej obiektywne podejście, jeśli będziesz pamiętać, że możesz ponieść porażkę w każdej transakcji. Nawet jeśli widzisz „perfekcyjny” setup PA na rynku z silnym trendem, to nadal możesz ponieść porażkę. Prawda jest taka, ze nie możesz być całkowicie pewien, co się zdarzy danego dnia na rynku, więc jeśli to zaakceptujesz, nie ma powodu, by ryzykować większe kwoty niż takie, z którymi czujesz się komfortowo.

- Nie wpadnij w nadmierną analizęJeśli chcesz się stać profesjonalistą, to musisz nauczyć się czytać i handlować najpierw na wykresach dziennych. Wielu traderów robi odwrotnie: zaczynają handlując na wykresach pięcio-, czy piętnastominutowych, a gdy stracą dużo, uświadamiają sobie, że wykresy dzienne sprzyjają bardziej zrelaksowanemu i obiektywnemu podejściu do tradingu.

- Nie ma takich samych sytuacji na rynkuZrozum, że nie powinieneś odbiegać od własnego planu, kiedy zaczniesz handlować na koncie real. Prawdopodobnie trzymałeś się planu na demo bardzo dokładnie, bo nie czułeś żadnej „chęci” zarobienia, więc spróbuj zastosować to samo podejście na prawdziwym rachunku i zapomnij o pieniądzach. Over-trading to skutek presji i chciwości. Im bardziej będziesz odczuwał presję i chciwość, tym bardziej będziesz skłonny wchodzić na rynek wtedy, kiedy nie powinieneś, i będziesz wtedy tracić.

 

Reklama

Oglądaj również: Zbyszek czyta Niala - Czy cierpisz na Over-Trading?

 

W końcu istnieje zasadnicza różnica między myśleniem amatorów i profesjonalistów. Różnica ta polega głównie na tym, że amatorzy chcą zarobić bez względu na wszystko i nie potrafią przestać angażować się emocjonalnie w pozycję. Profesjonaliści zasadniczo nie angażują się emocjonalnie w trading, bo wiedzą, że ich sukces jest zdefiniowany przez dłuższą serię transakcji, nie przez jedno czy dwa wejścia. Profesjonaliści wiedzą także, że kluczem do tego, by utrzymywać na wodzy swoje demony, jest stała kontrola ryzyka podejmowanego na rynku. Twoja tradingowa psychologia dyktuje Ci interakcję z rynkiem, jest ona konsekwencją tego jak dobrze zarządzasz ryzykiem.

 

Krok 8: Efektywne zarządzanie ryzykiem – KLUCZ do sukcesu na Forex

Jak wspomniałem, zarządzanie ryzykiem to „klucz” do opanowania emocji, stawania się traderem osiągającym sukces, a w końcu profesjonalistą. Jeśli będziesz praktykował właściwe zarządzanie ryzykiem w każdej transakcji, sprawi to, że opanowanie emocji i wdrażanie właściwej psychologii stanie się bardzo prostym zadaniem. 

Reklama

Jednak większość traderów nie zarządza efektywnie ryzykiem, w rezultacie doświadczając ogromnych huśtawek emocjonalnych, co odzwierciedla się potem w krzywej kapitału. By uniknąć błędów emocjonalnych niszczących konto, które popełnia wielu traderów, powinieneś się stosować do paru zasad:

- Handluj tylko taką kwotą, którą możesz w pełni dysponowaćWspominałem już o tym w jednej z części tego cyklu, ale warto napisać to jeszcze raz, bo jest to pierwsza linia obrony przed staniem się rozemocjonowanym traderem. Jeśli większość traderów poświęciłaby czas na szczere zadecydowanie, ile pieniędzy mogą poświęcić na trading i gdyby handlowali oni tylko taką kwotą, to na świecie byłoby o wielu więcej traderów odnoszących sukces. 

- Zrozum na czym polega stosunek ryzyko-zysk i jak obliczać odpowiednią wielkość pozycjiTo zadziwiające, że wielu traderów zaczyna ryzykować swoje ciężko zarobione pieniądze bez zrozumienia tego tematu. Jeśli poświęcisz czas, by zrozumieć jak wielką moc ma ustalanie właściwego stosunku RR, to pozwoli ci zobaczyć, że możesz więcej razy przegrać niż wygrać, a mimo tego ciągle zarabiać, więcej o tym napisałem w artykule Studium przypadku – eksperyment z losowym wejściem i odpowiednim RR.

Dobieranie odpowiedniej wielkości pozycji jest równie ważne, jednak wielu traderów nie ma pojęcia, że mogą handlować wcześniej ustaloną wielkością pozycji, nawet jeśli muszą ustawić w jakiejś sytuacji większy Stop Loss. Codziennie dostaję wiele pytań w stylu: „Nial, jak mam handlować na wykresach dziennych, gdy mam małe konto, czy nie powinienem raczej zejść na niższe interwały?”. W takim przypadku powinieneś zmniejszyć rozmiar pozycji, by móc użyć większego SL, tak by proporcje między wykresem kilkuminutowym a dziennym były porównywalne. Nie ma żadnych zalet handlu na wykresach pięciominutowych, gdy ma się małe konto. Uważam, że tak naprawdę nie ma to sensu, obojętnie ile masz na rachunku.

- Znaj swoją tolerancję na ryzyko i TRZYMAJ SIĘ TEGOProfesjonaliści wiedzą zanim wejdą, ile mogą zaryzykować i z jaką kwotą czują się emocjonalnie w porządku. Jeżeli siedzisz przez całą noc przeglądając wykresy, to ryzykujesz zbyt wiele. Powinieneś używać takiej kwoty, która pozwoli ci zastosować podejście „ustaw i zapomnij” do każdej transakcji, ponieważ bycie zaabsorbowanym każdą transakcją to sygnał, że ryzykujesz za dużo.

Reklama

- Unikaj podejmowania większego ryzyka poprzez dodawanie kolejnych transakcjiNiektórzy traderzy lubią handlować w tym samym czasie na różnych rynkach, a przez to dwukrotnie lub nawet trzykrotnie mogą przekroczyć ustalony poziom ryzyka. To po prostu samobójstwo dla rachunku handlowego. Najpierw, jeżeli jesteś swing-traderem krótkoterminowym, jak ja, to jesteś na rynku średnio 1- 3 dni, czasami dłużej, zależnie od rodzaju transakcji. Lecz naprawdę nie ma powodu, by mieć otwarte pięć transakcji jednocześnie, jeżeli nie jest to element długoterminowej strategii. Jeżeli widzisz powód, by handlować w tym samym czasie na różnych parach, to sprawdź czy te transakcje łącznie nie przekraczają zdefiniowanego wcześniej poziomu ryzyka.

- Mierz ryzyko i zysk w walucie, a nie w pipsach czy procentachJeżeli nadal obliczasz swoje RR w  procentach czy pipsach, to przestań to robić. Pomyśl minutę: jeżeli ryzykujesz 100 pipsów na jednej transakcji, to niewiele mówi, bo możesz dla tej samej ilości pipsów mieć ustalony inny rozmiar pozycji. Jeden trader może ryzykować 10$ na 100 pipsów, a inny 1000$, a więc przez różnicę w wielkości pozycji dwóch traderów mających ustawiony taki sam dystans do SL może ryzykować inne kwoty. Chodzi o to, byś mierzył stosunek ryzyka do zysków w R – R to ilość pieniędzy, którą ryzykujesz w transakcji. Pisałem o tym w tekście „Jak mierzyć ryzyko w dolarach, a nie w procentach, czy pipsach

 

Oglądaj również: Zbyszek czyta Niala – Nie mierz zysków w procentach i pipsach

 

Reklama

W końcu, jeśli będziesz systematycznie rozwijał swoje umiejętności, rozpoczynając od początkowych etapów nauki strategii, tworzenia planu i handlu na demo, będziesz mógł finalnie przejść do handlowania na prawdziwym rachunku. Mam nadzieję, że tematy poruszone w tym artykule dostarczyły Ci wiedzy, by móc się do tego przygotować.

Na koniec: żadne rady nie zastąpią doświadczenia w tradingu, ale mogą pomóc Ci zaakceptować rzeczywistość i pokazać, czego możesz się spodziewać.

 

W ostatniej, czwartej części cyklu, opiszę zarządzanie transakcją oraz strategie wyjścia. To prawdopodobnie najtrudniejsze aspekty handlu, więc bądź nastawiony na solidny trening w tym zakresie.

 

Reklama

Tłumaczenie: Karina Socha

Korekta: Dariusz Dziduch

Czytaj więcej