Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

deklaracja gospodarowania odpadami

Z roku na rok świadomość konsumentów wzrasta, a koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym, która zakłada zwiększenie efektywności gospodarowania zasobami, implementowana jest w coraz większej liczbie sektorów. Dodatkowo coraz powszechniejsze staje się określenie „niebieska gospodarka”, która zakłada wykorzystanie zasobów morskich i oceanicznych zapewniające zrównoważony rozwój gospodarczy.

Z mieniające się oblicze konsumpcji, zwiększone działania organizacji społecznych oraz otoczenie presji politycznej zaowocowało licznymi planami działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Powyższe wiąże się z ogromnymi inwestycjami publicznymi, które często przecierają szlak dla inwestycji prywatnych. W ramach europejskiego Zielonego Ładu do 2030 roku planowane są wydatki w ramach zrównoważonych inwestycji przekraczające 1,1 biliona USD. Podobne programy infrastrukturalne planowane są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii.

Odzyskaj, napraw i użyj ponownie, czyli dlaczego warto mieć ekspozycję na podmioty z branż OZE, magazynów energii czy gospodarowania odpadami - 1Odzyskaj, napraw i użyj ponownie, czyli dlaczego warto mieć ekspozycję na podmioty z branż OZE, magazynów energii czy gospodarowania odpadami - 1

 

 

Dbanie o środowisko jest trendem długoterminowym, niezależnym od otoczenia gospodarczego

Reklama

Z roku na rok świadomość konsumentów wzrasta, a koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym, która zakłada zwiększenie efektywności gospodarowania zasobami, implementowana jest w coraz większej liczbie sektorów. Jest to jeden z tak zwanych megatrendów w globalnej gospodarce, a dodatkowo można mu przypisać defensywny charakter, tzn. spółki działające w omawianych branżach powinny sobie radzić lepiej również w otoczeniu większej niepewności oraz spowolnienia gospodarczego.

W rezultacie wskazane przez nas sektory i segmenty korzystające na wspomnianym trendzie zachowywały się relatywnie lepiej od szerokiego rynku od początku roku. Wsparciem dla powyższego rezultatu było między innymi otoczenie zmienności, a także wyższych cen energii oraz surowców energetycznych. Przełożyło się to na większe zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, co jest również istotnym elementem w planowanym procesie uniezależnienia się od importu surowców energetycznych z Rosji. Wybuch wojny w Ukrainie pośrednio przyspieszył plany transformacji energetycznej w Europie, co powinno przełożyć się na dodatkowe środki na inwestycje w OZE w ramach programów krajowych oraz unijnych. Z kolei w Stanach Zjednoczonych stopniowo wdrażane są założenia planu odbudowy infrastruktury i przekształcenia gospodarki w bardziej zrównoważoną o wartości ponad 2 bilionów USD, które będą wydatkowane w perspektywie następnych ośmiu lat.

Zarówno zmieniające się oblicze konsumpcji, zwiększone działania organizacji społecznych oraz otoczenie presji politycznej zaowocowało licznymi planami działania na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym. Poza energią z alternatywnych źródeł, odzyskiwaniem i ponownym wykorzystaniem surowców w trend efektywnego wykorzystania zasobów wpisuje się również koncepcja ekonomii współdzielenia, którą już obecnie można spotkać w wielu aspektach życia, również pod postacią produktów jako usługa (z ang. PaaS).

W perspektywie kolejnych miesięcy podtrzymujemy pozytywną opinię o instrumentach posiadających ekspozycję na podmioty z takich branż jak: OZE, magazyny energii, zagospodarowanie odpadami, czy spółki dostarczające usługi i platformy, dzięki którym można zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów (leasing, wynajem, itp.).

 

TEMATY INWESTYCYJNE 2022

Czytaj więcej