Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

David Tepper

Każdy chciałby dobrze zarabiać na rynku papierów wartościowych, ale większość wypada dość blado w porównaniu z prawdziwymi gwiazdami handlu. Jedno spojrzenie na to, co owi handlowcy osiągnęli, wywołuje respekt i sprawia, że chcielibyśmy zrobić dokładnie to samo co oni. Warto, nawet pobieżnie, zwrócić uwagę na to, co te supergwiazdy w życiu zrobiły i przede wszystkim – jak tego dokonały.

 

Oto kilka wielkich osobowości handlu ostatniej dekady.

 

David Tepper

Reklama

Być może jego nazwisko nie jest znane wszystkim, niemniej musicie wiedzieć, że David Tepper rozpalił świat giełdy w roku 2013. Tepper jest managerem funduszu hedgingowego, a wcześniej przez długi czas pracował dla Goldman Sachs. Ma za sobą długi szereg sukcesów handlowych, ale nadzwyczajne zwroty z inwestycji wygenerował przede wszystkim od czasów kryzysu finansowego.

Tepper jest założycielem Appaloosa Management i w roku 2013 udało mu się znacząco wykroczyć ponad przeciętną zarówno na amerykańskim rynku, jak i w porównaniu z wszystkimi innymi managerami hedgingowymi. Jego główny fundusz wypracował więcej niż 42% zwrotu w roku 2013 – i to jest typowy poziom zwrotu, jaki udaje mu się zazwyczaj wypracować. Pięć lat wcześniej jego pierwszy fundusz hedgingowy dał inwestorom roczny zysk netto na poziomie prawie 40%. Natomiast jego zwrot brutto to około 50%. Tepper zrobił 3,5 biliona dolarów dochodu tylko w roku 2013 i zapewnił swoim inwestorom znaczące sumy.

 

Steve Cohen

Steve Cohen nie jest grzecznym chłopcem. Jego firma hedgingowa – SAC Capital Advisors – była oskarżona o spekulacje z wykorzystaniem poufnych informacji. Doszło do ugody i w jej ramach musiała zapłacić 1,8 biliona dolarów grzywny Rządowi Federalnemu USA. To może wydawać się bardzo dużą kwotą, ale to tylko ułamek z tego, co Cohen wypracował w roku 2013. Jego fundusz hedgingowy Stamfford w stanie Connecticut wygenerował zwroty z inwestycji na poziomie 2,3 bilionów dolarów. Ogólnie SAC Capital wypracował zwroty na poziomie 19% w roku 2013. Co prawda nie wyniósł się ponad średnią rynku USA, ale wziąwszy pod uwagę olbrzymią karę grzywny, jaką musiała zapłacić jego firma, to nadal jest imponujący wynik. Jest też znacząco lepszy niż wyniki osiągnięte przez innych managerów funduszów hedgingowych.

 

Carl Icahn

Reklama

Icahn to jedno z lepiej znanych nazwisk świata handlu. Ma za sobą lata sukcesów i jest jednym z najbardziej poważanych i budzących lęk ludzi na rynku papierów wartościowych, i to z powodu swojego aktywnego podejścia inwestycyjnego. Rok 2013 był dla niego sztandarowy. Jego inwestycje przyniosły mu 31% zwrotu. Przy okazji wdał się w publiczną bitwę z Michaelem Dellem, dokonał zamachu na Chesapeake Energy, pomagający wypchnąć Aubrey McClendon, i zarobił olbrzymią ilość pieniędzy, handlując z Netflixem. Był też jednym z najgłośniej lobbujących głosów za tym, by Apple odkupił więcej swoich akcji. Dodatkowo, poza tym co zarobił na Icahn Enterprises, jego notowanej na giełdzie spółce, w roku 2013 mocno powiększył swoją fortunę na funduszu inwestycyjnym, zarabiając około 1,7 bilionów dolarów.

Czytaj więcej