Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dane z amerykańskiego rynku pracy za sierpnień

Nie daj się zaskoczyć rynkowi! Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych. 

 

Na skróty:

  • Do kluczowych odczytów makroekonomicznych nadchodzącego tygodnia będą należeć piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy, czyli sierpniowy raport NFP
  • Tego samego dnia poznamy także odczyt wskaźnika ISM dla przemysłu USA
  • W czwartek kluczowy odczyt z perspektywy polskiej gospodarki: szybki szacunek GUS na temat sierpniowej inflacji
  • W środę wstępne odczyty inflacji za sierpień opublikują Niemcy i Hiszpania, a w czwartek poznamy dane ze strefy euro
  • Kompletny kalendarz makroekonomiczny znajdziesz na portalu FXMAG 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Raport NFP za sierpień (piątek 1 września, godz. 14:30)

Kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy poznamy wyjątkowo już w pierwszym dniu nowego miesiąca, który wypada akurat w piątek nadchodzącego tygodnia. Sierpniowy raport NFP będzie jednym z kluczowych odczytów dla rezerwy federalnej, pokazujących kondycję amerykańskiego rynku pracy, której tak dużo uwagi poświęca prezes Fed Jerome Powell.

Bez wątpienia będą to kluczowe odczyty makroekonomiczne nadchodzącego tygodnia.

Dla przypomnienia - lipcowy raport NFP, jako drugi z rzędu przyniósł rozczarowujące słaby odczyt. W lipcu liczba etatów w sektorze pozarolniczym wzrosła o 187 000, wobec oczekiwanych 200 tys. Lipcowa stopa bezrobocia okazała się najniższa od początku roku - wyniosła zaledwie 3,5%. Analitycy spodziewają się sierpniowego wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym zaledwie o 165 000 etatów.

Zobacz także: Nie daj się zaskoczyć! Król dywidendy z GPW, czołowa spółka gamingowa i wiele innych pokażą wyniki finansowe

 

Indeks ISM dla przemysłu Stanów Zjednoczonych (piątek 1 września, godz. 16:00)

W pierwszym dniu nowego miesiąca poznamy też sierpniowy odczyt indeksu nastrojów ISM dla sektora przemysłowego. Po lipcowym rozczarowaniu i odczycie na poziomie zaledwie 46,4 pkt. (wobec oczekiwanych 46,4 pkt.) analitycy spodziewają się odczytu na poziomie  46,8 pkt. w sierpniu, wpisującego się w trend spadkowy tego kluczowego wskaźnika nastrojów w przemyśle USA. Kwadrans wcześniej (o godz. 15:45) poznamy również finalne dane na temat PMI dla przemysłu Stanów Zjednoczonych (wstępnie 47 pkt., poniżej oczekiwań).

Zobacz także: 35-godzinny tydzień pracy i 300 tys. mieszkań na "tani wynajem” - Lewica w Częstochowie przedstawiła program wyborczy

Reklama

 

Szybki odczyt sierpniowej inflacji w Polsce (czwartek 31 sierpnia, godz. 10:00)

W czwartek Główny Urząd Statystyczny opublikuje szacunkowe dane na temat wskaźnika CPI w sierpniu. Od tych danych - a konkretnie od tego czy inflacja spadnie poniżej jednocyfrowej wartości w skali roku - zależeć będzie w głównej mierze czy Rada Polityki Pieniężnej na wrześniowym posiedzeniu (które zostało przesunięte na 12-13 września) zdecyduje się na rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce.

Analitycy spodziewają się odczytu na poziomie 10,2% w skali roku, po tym jak dynamika cen w lipcu wyniosła 10,8% r/r i zanotowała spadek o 0,2% w ujęciu miesięcznym.

W tym samym czasie GUS pokaże również finalne dane na temat dynamiki PKB w drugim kwartale, jednak uwaga rynku będzie bez wątpienia skupiona na odczycie inflacji.

Zobacz także: Ceny działek budowlanych w Polsce - jakie stawki obowiązują obecnie w poszczególnych województwach? Gdzie jest najdrożej? 

 

Inflacja w Niemczech i strefie euro (środa 30 sierpnia, godz. 14:00/czwartek 31 sierpnia, godz. 11:00)

W środę o 14:00 Destatis opublikuje wstępne dane na temat sierpniowej inflacji w Niemczech - analitycy spodziewają się dalszego, nieznacznego hamowania dynamiki cen. W przypadku wskaźnika CPI mowa o odczycie na poziomie 6% r/r, wobec 6,2% r/r w lipcu, zaś spadek HICP ma wynieść 6,2% r/r wobec 6,5% r/r miesiąc wcześniej.

Reklama

Dzień później o 11:00 Eurostat opublikuje szacunkowe dane dla całej strefy euro. Analitycy spodziewają się spadku HICP w sierpniu do 5,1% r/r (z 5,3% r/r w lipcu), zaś bazowej HICP (czyli z wyłączeniem cen żywności i energii) do 5,3% r/r z lipcowych 5,5% w skali roku.

Zobacz także: Akcje spadają o prawie 90%! W nocy zaczęły obowiązywać ważne zmiany prawne

Czytaj więcej