Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

dane dotyczące PKB Chin za II kwartał

Boom na AI trwa: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. odnotował szacunkowy wzrost przychodów za II kwartał o 40% r/r, przekraczając oczekiwane 35,5%.

W tym tygodniu: Pojawiły się dane dotyczące PKB Chin za II kwartał, które wzrosło mniej niż przewidywano, bo o 4,7%, wywierając jeszcze większą presję na władzach w Pekinie. Czekają nas jeszcze informacje dotyczące sprzedaży detalicznej w USA za czerwiec (wtorek), inflacji CPI w Wielkiej Brytanii i UE za czerwiec (środa) oraz posiedzenie EBC w sprawie polityki stóp procentowych (czwartek) i ogłoszenia wyników finansowych kolejnych firm.

 

Inwestorzy zamykają pozycje na Tesli

W zeszłym tygodniu liczba pozycji netto Tesli utrzymywanych przez klientów Saxo Banku zmniejszyła się – po wzroście cen akcji o 80% od kwietniowego minimum inwestorzy zdecydowali się zredukować swoje pozycje realizując zyski.

Reklama

- To nie jedyna ciekawostka, którą udało nam się wyczytać z danych na naszej platformie. Obecnie widzimy również szerokie napływy kapitału do czołowych spółek akcyjnych w Europie i Ameryce oraz do głównych ETF-ów, co wskazuje na rosnące zainteresowanie dywersyfikacją portfela – mówi Marcin Ciechoński, odpowiedzialny za ofertę Saxo w Polsce.

Fundusze, które obecnie zwracają szczególną uwagę inwestorów korzystających z oferty Saxo to m.in. iShares Core MSCI World, iShares S&P 500 Info Technology Sector, iShares Edge MSCI World Quality Factor, iShares Core MSCI Emerging Markets IMI oraz iShares MSCI India.

 

Inflacja w USA spada szybciej niż oczekiwano

Inflacja CPI w USA za czerwiec okazała się niższa od prognoz, spadając do 3% r/r, wzmacniając przekonanie rynku co do obniżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną od września. Spowodowało to spadek rentowności obligacji po obu stronach Atlantyku. Rentowność dwuletnich obligacji skarbowych USA w czwartek spadła o 10,8 punktów bazowych do 4,51%, podczas gdy rentowność dziesięcioletnich obligacji spadła o 7,6 punktów bazowych, osiągając w piątek poziom wsparcia na poziomie 4,18% na koniec sesji.

 

Nadchodząca obniżka stóp procentowych wywołuje wyprzedaż spółek o dużej kapitalizacji

Reklama

Dane dotyczące inflacji w USA dla wielu inwestorów były impulsem do sprzedaży akcji dużych spółek z indeksów, takich jak S&P500 i nastawionego na technologie NASDAQ100, powodując ich spadek. Uwagę zaczęły przyciągać gorzej radzące sobie spółki z Russell 2000, które możliwe, że ostatecznie nadrobią straty. W czwartek sektor alternatywnych źródeł energii zyskał 5,75%, a dla sektora nieruchomości był to najlepszy dzień w roku. Niższe stopy procentowe przyniosły również zyski deweloperom mieszkaniowym. Ten dzień pokazał, że nawet niepozorne wiadomości mogą znacznie wpłynąć na równowagę na rynku, szczególnie jeśli inwestorzy masowo skorzystają z produktów takich jak opcje giełdowe, których na platformie Saxo jest ponad 3 200, by zarabiać na różnej zmienności poszczególnych akcji w stosunku do całego indeksu. Ta strategia okazała się niezwykle skuteczna w ostatnich miesiącach.

 

Taiwan Semiconductor dołącza do klubu spółek wartych bilion dolarów

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. odnotował szacunkowy wzrost przychodów za II kwartał o 40% r/r, przekraczając oczekiwane 35,5%, dzięki silnemu popytowi na infrastrukturę AI. Firma dominuje na rynku produkcji zaawansowanych chipów, w tym chipów 3- i 2-nanometrowych, które mają być kluczowe przy kolejnych generacjach smartfonów. Taiwan Semiconductor jest dużym dostawcą Nvidii i Apple, a w środę odnotował wzrost, po ogłoszeniu przez Apple planów zwiększenia eksportu nowych iPhone'ów w 2024 roku o kilkanaście procent. 

 

Banki USA rozpoczynają sezon wyników

JPMorgan odnotował wzrost zysku za II kwartał o 25%, napędzany odbiciem w działalności inwestycyjnej banku. Skorygowane przychody za II kwartał wyniosły 50,99 mld USD, EPS 6,12 USD. Rezerwa na straty kredytowe wyniosła więcej niż oczekiwano, bo aż 3,1 mld USD, a wzrost netto rezerw zwiększył się do 821 mln USD. Akcje spadły o ponad 1% w handlu przedsesyjnym w USA. Mimo że Wells Fargo odnotował przychody i EPS za II kwartał, które przekroczyły szacunki analityków, to jego akcje spadły o ponad 7% jeszcze przed otwarciem sesji. Stało się to po tym, jak bank poinformował o rosnących kosztach i nieoczekiwanie niskim dochodzie netto z odsetek za II kwartał. Zgodnie z obecnymi prognozami w roku finansowym 2024 zyski Wells Fargo będą niższe o 7-9% niż w 2023 roku, kiedy wyniosły 52,4 mld USD.

Reklama

 

Co warto śledzić w tym tygodniu?

W tym tygodniu pojawiły się dane dotyczące PKB Chin za II kwartał, które wzrosło mniej niż przewidywano, bo o 4,7%, wywierając jeszcze większą presję na władzach w Pekinie. Czekają nas jeszcze informacje dotyczące sprzedaży detalicznej w USA za czerwiec (wtorek), inflacji CPI w Wielkiej Brytanii i UE za czerwiec (środa) oraz posiedzenie EBC w sprawie polityki stóp procentowych (czwartek). We wtorek przemówi Jerome Powell. W ciągu tygodnia swoimi opiniami podzielą się również inni członkowie FOMC. Sezon wyników trwa w najlepsze, a w tym tygodniu oczy wszystkich zwrócone będą na dane od: Goldman Sachs (poniedziałek), UnitedHealth Corp, Bank of America, Morgan Stanley (wtorek), ASML, Johnson & Johnson (środa), Netflix, Novartis, Abbott Laboratories (czwartek), American Express, Schlumberger (piątek).

 

Zobacz także: Gospodarka tonie w długach. Co 30 sekund zadłużenie rośnie o kolejny milion dolarów

Czytaj więcej

Artykuły związane z dane dotyczące PKB Chin za II kwartał