Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy zainwestować w akcje Ambra 2023

Dane finansowe zaprezentowane przez Ambrę w IV kwartale roku obrotowego 2022/23 (kwiecień-czerwiec) okazały się wyższe od naszych oczekiwań. Wprawdzie osiągnięte przez Spółkę przychody ze sprzedaży były niższe od naszych prognoz o 3.0 mln PLN, to jednak dzięki większemu niż zakładaliśmy wzrostowi marży brutto ze sprzedaży (o 2 p.p. r/r do 35.5%), zysk z działalności operacyjnej Grupy wzrósł do 14.5 mln PLN, zaś wynik netto osiągnął poziom 10.0 mln PLN.

 

Uzyskanie powyższych rezultatów nie byłoby jednak możliwe bez regularnie wprowadzanych podwyżek cen produktów - od stycznia weszły dwie podwyżki, pierwsza na początku roku kalendarzowego, druga zaś w połowie roku. Niemniej rosnąca średnia cena sprzedaży, w połączeniu z wcześniejszym terminem świąt Wielkanocnych (co zwiększyło sprzedaż jeszcze w marcu), efektem wyższej bazy (pierwsze podwyżki cen zostały wprowadzone w IV kw. 2021/22 r.), a także postępującym odwrotem od alkoholi premium (w kierunku kategorii economy), przełożyła się spadek wolumenów o 6.6% r/r. Spodziewamy się, że z uwagi na utrzymującą się presję kosztową, a także wciąż obniżone nastroje konsumenckie, kolejne kwartały będą dla Ambry bardziej wymagające, a tym samym Spółce będzie trudniej o poprawę dobrych zeszłorocznych wyników.

 

Spółka z GPW poprawia wyniki mimo spadających wolumenów sprzedaży - 1Spółka z GPW poprawia wyniki mimo spadających wolumenów sprzedaży - 1

Reklama

 

Przychody Spółki w IV kwartale wzrosły o 6.9% r/r, po bardzo udanym III kwartale (22% r/r). Obserwowany niższy poziom dynamiki wynikał w głównej mierze z ruchomego terminu świąt wielkanocnych oraz wyższej bazy porównawczej (rok temu to IV kw. był znacząco lepszy od III kw.). Sprzedaż w Polsce zwiększyła się o 4.4% r/r (powyżej naszych oczekiwań, prognozowaliśmy 2% r/r), w Czechach i na Słowacji spadła o 12.5% r/r (zakładaliśmy redukcję o 9% r/r; efekt wysokiej wrażliwości cenowej tamtejszych konsumentów), zaś w Rumunii wzrosła dynamicznie o 23.1% r/r (spodziewaliśmy się 22% r/r). W konsekwencji łączne przychody Grupy Ambra osiągnęły poziom 191.9 mln PLN.

Marża brutto ze sprzedaży Spółki wzrosła o 2 p.p. r/r do poziomu 35.5% i jednocześnie była istotnie wyższa od naszych oczekiwań (spodziewaliśmy się jej niewielkiego zwiększenia o 0.3 p.p. r/r). Poprawa rentowności jest pochodną konsekwentnie wprowadzanych podwyżek cen produktów oraz niższych notowań kursu EUR/PLN, które zrekompensowały rosnące koszty zakupu surowców i materiałów. Łączne koszty sprzedaży i ogólnego zarządu wzrosły o 12.0% r/r do 55.5 mln PLN i były zgodne z naszymi oczekiwaniami. Natomiast linia pozostałych przychodów i koszów operacyjnych wykazała znacząco dodatni wynik (+1.9 mln PLN), w rezultacie czego zysk z działalności operacyjnej Spółki przekroczył nasze prognozy i wzrósł do 14.5 mln PLN (oczekiwaliśmy 11.7 mln PLN).

Koszty finansowe netto były niższe niż w poprzednich kwartałach i wyniosły 0.7 mln PLN (prognozowaliśmy 0.5 mln PLN). Ujemna różnica na saldzie pozostałych przychodów i kosztów finansowych to pochodna rosnących kosztów finansowania wyższego zadłużenia, które w IV kw. było częściowo zrównoważone aprecjacją kursu PLN względem EUR.

 

Zyski mniejszości wyniosły 1.8 mln PLN (spodziewaliśmy się 0.9 mln PLN), zaś podatek dochodowy 2.2 mln PLN (zgodnie z naszymi oczekiwaniami). Ostatecznie zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej osiągnął poziom 10.0 mln PLN i był o 1.6 mln PLN wyższy od naszych prognoz. W IV kwartale przepływy pieniężne z działalności operacyjnej Spółki wzrosły aż o 96.0% r/r do 69.0 mln PLN. Tak znaczące zwiększenie poziomu cash flow jest pochodną unormowania się tempa wzrostu zapasów, a także lepszych wyników finansowych. Dług netto Grupy Ambra wyniósł z kolei 28.1 mln PLN i był o 8.2 mln PLN wyższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pomimo widocznego wzrostu wartości zobowiązań oprocentowanych, zadłużenie Spółki wciąż pozostaje na stosunkowo niskim poziomie.

Reklama

Podsumowując, wyniki Grupy Ambra w IV kwartale roku obrotowego 2022/23 były wyższe od naszych szacunków. Niemniej, wydaje się że kolejne miesiące mogą przynieść Spółce większe wyzwania, co związane będzie z wciąż rosnącymi cenami surowców i materiałów oraz spadkiem dochodów rozporządzalnych gospodarstw domowych. Zakończony rok, pomimo niesprzyjających warunków rynkowych, okazał się dla Ambry okresem bardzo dobrym, tym bardziej nie spodziewamy się aby w kolejnym, już rozpoczętym roku, Spółka była w stanie utrzymać dwucyfrową dynamikę wzrostu.

 

Spółka z GPW poprawia wyniki mimo spadających wolumenów sprzedaży - 2Spółka z GPW poprawia wyniki mimo spadających wolumenów sprzedaży - 2

Spółka z GPW poprawia wyniki mimo spadających wolumenów sprzedaży - 3Spółka z GPW poprawia wyniki mimo spadających wolumenów sprzedaży - 3

 

Rekomendacja wypłaty 1.1 PLN dywidendy na akcję

Zarząd Ambry zarekomendował WZA wypłatę dywidendy w wysokości 1.1 PLN na jedną akcję z zysku wypracowanego w roku obrotowym 2022/23. Stopa dywidendy obliczona przy kursie akcji z dnia poprzedzającego wydanie rekomendacji wynosi zatem 3.8%. W roku ubiegłym Ambra wypłaciła 1.0 PLN dywidendy na akcję. Zaproponowana przez Zarząd kwota jest więc zarówno większa o 10% r/r jak i najwyższa w dotychczasowej historii Spółki. Zwiększenie wartości dywidendy o 0.1 PLN świadczy w naszej opinii o tym, że Ambra pozytywnie ocenia niedawno zakończony rok obrotowy, ale jednocześnie przygotowuje się na trudniejszy okres, w którym utrzymanie dwucyfrowej dynamiki wzrostu zysku netto będzie ciężkie do powtórzenia.

Reklama

Pomimo słabszych perspektyw na rok 2022/23, przyszłoroczna kwota dywidendy również powinna wzrosnąć, jednak już nie tak dynamicznie – prognozujemy 1.17 PLN na akcję. Ponadto Spółce w kolejnych latach sprzyjać powinien stosunkowo niewielki poziom zadłużenia. Na zakończenie czerwca dług netto Ambry wyniósł 28.1 mln PLN, przy czym do końca roku obrotowego 2023/24 prognozujemy jego obniżenie do 13.6 mln PLN (czyli do 0.1x oczekiwanego przez nas wyniku EBITDA i o 14.5 mln PLN mniej r/r). Wprawdzie na przestrzeni IV kw. wskaźnik bieżącej płynności uległ obniżeniu z 1.9 do 1.8, zaś wskaźnik płynności podwyższonej spadł z 0.12 do 0.10, to jednak wciąż znajdują się one na bezpiecznym poziomie. Dlatego też uważamy, że aktualna polityka dywidendowa nie jest w żaden sposób zagrożona i powinna zostać utrzymana w kolejnych latach.

 

Ambra stawia na rozwój na rynku rumuńskim

W dniu 27 lutego 2023 r. spółka zależna Grupy Ambra – Zarea S.A. zawarła warunkową umowę nabycia 70% udziałów w spółkach Vitis Prod s.r.l. oraz Demeniile Dealu Mare s.r.l., zajmujących się uprawą winorośli oraz produkcją win w rumuńskim regionie Dealu Mare – Urlati. Transakcja obejmuje także opcję późniejszego zakupu pozostałych 30% udziałów. Warunkiem realizacji umowy było zatwierdzenie jej przez rumuńskie organy monopolowe, które udało się finalnie uzyskać w lipcu 2023 r. Według informacji przekazanych przez Ambrę w sprawozdaniu finansowym, wartość nabycia 70% udziałów wynosi 2.1 mln EUR (wpisuje się to w schemat poprzednich przejęć, które również były niewielkie i oscylowały w okolicach kilku – kilkunastu mln PLN). W sytuacji gdy Spółka zdecyduje się na realizację opcji kupna pozostałych 30% udziałów, ich cena nabycia uzależniona będzie od uzyskania określonej wysokości zysków, a jej wartość nie przekroczy kwoty 2.1 mln EUR. Celem zawarcia umowy jest wzmocnienie pozycji na rynku win stołowych w Rumunii, który jednocześnie ma przełożyć się na zwiększenie przychodów Grupy o ponad 6 mln EUR. Przedstawiona transakcja jest kolejną akwizycją dokonaną na rumuńskim rynku, po tym jak Spółka w 2019 r. przejęła markę win stołowych Sange De Taur.

Pomimo spowolnienia rynkowego Ambra nie zamierza ograniczać tempa swoich inwestycji. Spółka planuje w dalszym ciągu monitorować rynek na którym jest obecna, w poszukiwaniu potencjalnych akwizycji. Dodatkowo Grupa kontynuować będzie inwestycję w modernizację zakładów produkcyjnych w Woli Dużej i Bukareszcie, a także w usprawnienie infrastruktury informatycznej (wdrażanie nowego systemu ERP). Z uwagi na stosunkowo niską wartość długu netto i stabilną sytuację finansową Spółki, jesteśmy zdania że Ambra będzie w stanie sfinansować planowane przedsięwzięcia bez nadmiernego wzrostu poziomu zadłużenia.

 

Spółka z GPW poprawia wyniki mimo spadających wolumenów sprzedaży - 4Spółka z GPW poprawia wyniki mimo spadających wolumenów sprzedaży - 4

Reklama

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy zainwestować w akcje Ambra 2023