Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy wzrosną stopy procentowe w Turcji w październiku

Główna stopa procentowa w Turcji od dziś sięga 35%, po podwyżce o 500 pb. Notowania USD/TRY rosną dziś jednak o 0,3% (stan na 13:00 polskiego czasu). To pokazuje, że turecki bank centralny spóźnił się z odejściem od "erdoganomiki", a poza tym niepewność geopolityczna także ma duże znaczenie.

 

  • Czemu turecki bank centralny mocno podnosi stopy?
  • Czy bank za późno odłożył "erdoganomikę" na bok?
  • Jak konflikt w Izraelu wpływa na turecką lirę?
  • Jakie są prognozy ekspertów dla tureckiej waluty?

 

 

Reklama

Turcja stara się walczyć z dwucyfrową inflacją. Po raz piąty z rzędu bank centralny Turcji zdecydował się podnieść stopy procentowe. Dziś widzimy podwyżkę głównej stopy w Turcji o 500 pb., do 35%.

 

 

Jednak to nie pomaga tureckiej walucie. Dziś lira turecka (TRY) traci do USD i EUR.

Od majowych wyborów Turcja stara się wrócić na ścieżkę ortodoksyjnej polityki pieniężnej. Piąta z rzędu podwyżka stóp procentowych, które w kilka miesięcy wzrosły z 8,5% do 35%, nie wystarcza, by poprawić kondycję liry” – komentuje dla FXMAG Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Reklama

 

Czytaj również: Stopy procentowe znów zatrzęsą kursami walut - a to dopiero początek!

 

Notowania USD/TRY (2023)

  grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView

 

Ostateczny koniec „erdoganomiki”...

Bank Centralny Republiki Tureckiej podniósł dziś główną stopę referencyjną o 500 pb., z 30% do 35%. Nie zaskoczył tym samym rynku i analityków.

Reklama

Wygląda na to, że turecki bank naprawdę porzucił "erdoganomikę” i od kilku miesięcy konsekwentnie podnosi stopy. Poprzednio poszły one w górę o 500 pb. (wrzesień) i 750 pb. (sierpień), co było sporym zaskoczeniem. Jeszcze wcześniej urosły o 250 pb. (w lipcu). Cykl podwyżek ruszył w czerwcu, kiedy to stopa referencyjna skoczyła z 8,50% do 15%, ale to rozczarowało rynek (który spodziewał się jej zwyżki aż do 20-25%).

Teraz główna stopa w Turcji jest najwyżej od 2004 r. Jednak to dopiero początek walki z inflacją. Prognozy banku centralnego nie ukrywają, że pod koniec tego roku wskaźnik CPI może wynieść 65%. Jest to pokołosie nie tylko niesprzyjających okoliczności, ale też „erdoganomiki”. Prezydent Turcji Recep T. Erdogan przez wiele lat upierał się, by faworyzować wzrost gospodarczy kosztem liry, i gdy pojawiła się wysoka inflacja nad Bosforem bank centralny nie reagował.

Komitet tureckiego banku w swoim oświadczeniu przekonuje, że zdecydował się kontynuować proces zacieśniania polityki pieniężnej, aby jak najszybciej obrać kurs dezinflacyjny, zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne i kontrolować pogarszanie się zachowań cenowych.

W III kwartale odczyty inflacji były powyżej oczekiwań. […] Silny popyt krajowy, lepkość inflacji usług i pogorszenie oczekiwań inflacyjnych nadal wywierają presję na wzrost inflacji. W tym kontekście, podczas gdy inflacja na koniec roku ma być zbliżona do górnej granicy przedziału prognozy przedstawionej w Raporcie o inflacji, ocenia się również, że bazowy trend miesięcznej inflacji ma tendencję spadkową. Z drugiej strony, rozwój sytuacji geopolitycznej stwarza ryzyko dla perspektyw inflacji ze względu na ceny ropy naftowej. Poprzez proces zacieśniania polityki pieniężnej Komitet jest zdeterminowany, aby ustanowić kurs dezinflacji w 2024 r.” – tłumaczą tureckie władze monetarne.

 

Sprawdź także: Inflacja w Turcji rośnie trzeci miesiąc z rzędu! W tle zamach i operacja wojskowa…

 

...nadszedł zbyt późno?

Reklama

Wydaje się jednak, że władze Turcji za późno przejrzały na oczy i zrozumiały swoje błędy. Zdaniem Sawickiego, inflacja w Turcji rozpędza się ponownie w kierunku 70% mimo podwyżek stóp.

„Presja cenowa może się nasilać, a sytuacja w bilansie płatniczym ulegać drastycznemu pogorszeniu w przypadku eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie. W tej sytuacji jedyne, co bank centralny może robić, to hamować tempo osłabienia liry poprzez utrzymywanie kontroli przepływu kapitału i interwencje walutowe. Kurs USD/TRY w minionych dwóch miesiącach niczym po sznurku stopniowo wzrósł do 28,00 i w najbliższych miesiącach powinien kontynuować dryf w kierunku 30” – uważa analityk Cinkciarz.pl.

Przypomnijmy, że we wrześniu inflacja w Turcji w ujęciu rocznym sięgnęła 61,5%, rosnąc z 58,9% w sierpniu. Jest na najwyższym poziomie od grudnia, a jest tak wysoka głównie przez znaczny wzrost cen energii oraz utrzymania domu.

 

Zobacz również: Stopy procentowe w Kanadzie - znamy decyzję! Jak reaguje kurs dolara kanadyjskiego (CAD)?

 

Wskaźnik CPI r/r w Turcji

  grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: Trading Economics

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy wzrosną stopy procentowe w Turcji w październiku