Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy warto zainwestować w obligacje

Pierwszy raz od czasu kryzysu finansowego rentowność 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych przekroczyła pułap 5%. “Nudne” papiery zyskują na znaczeniu, a na rynku wzrastają obawy dotyczące kolejnego kroku Rezerwy Federalnej.

 

  • 10-letnie oraz 30-letnie obligacje USA rejestrują nowe rekordy rentowności. 
  • W krótkiej perspektywie wciąż nie można wykluczyć dalszego wzrostu rentowności.
  • Obojętna reakcja USD na wzrost może źle wróżyć walucie. 

 

Wzrost rentowności a obawy inwestorów 

Rentowności amerykańskich obligacji przekroczyły dawno niewidziany poziom. Inwestorzy obawiają się, jaki będzie kolejny krok Rezerwy Federalnej.

Pozytywne dane z amerykańskiej gospodarki mogą być argumentem za dłuższym utrzymywaniem stóp na wysokim poziomie. Przypuszcza się, że cykl został zakończony, ale nie jest jasne, kiedy Fed zdecyduje się na obniżki. Co więcej, rząd może zwiększyć sprzedaż obligacji, aby pokryć deficyty. Rentowność 10-letnich przebiła tymczasem 5%, a 30-letnich 5,17%.

Reklama

Jak zauważa Piotr Siegieda, w krótkiej perspektywie nie można wykluczyć dalszego wzrostu rentowności.

“W dłuższej, każdy wzrost rentowności przesuwa relację zysk/ryzyko na korzyść obligacji. Od początku roku silnie rosną napływy do funduszy obligacji skarbowych USA. Nastawienie do obligacji wśród globalnych zarządzających staje się coraz bardziej „bycze” - komentuje ekspert Millenium TFI.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Millennium TFI 

 

Reklama

W trakcie czwartkowej wypowiedzi Jerome Powell, szef Fedu, zaznaczył, że grono decydentów jest zadowolone ze spadku inflacji, jaką obserwowano tego lata. Nie ogłoszono jednak zakończenia cyklu podwyżek, na co czekał rynek.  

“Uważamy na najnowsze dane, które pokazują odporność wzrostu gospodarczego i popytu na pracę. To dodatkowe dowody na utrzymujący się wzrost powyżej trendu lub na to, że napięcia na rynku pracy się nie zmniejszają” - skomentował w czwartek podczas konferencji Klubu Ekonomicznego w Nowym Jorku. 

 

Zobacz również: Wielka okazja na amerykańskich papierach? Wiele zależy od Fed

 

  

Rentowności na poziomie widzianym ostatnio w 2007 roku 

Reklama

Wzrost rentowności amerykańskiego długu to temat zdecydowanie popularniejszy niż wyniki spółek. Osiągnięto poziom ostatni raz oglądany w poprzedniej dekadzie.  

“Ciekawostką jest, iż wzrost rentowności długu przykrył kolejne sygnały ze strony przedstawicieli Fed, iż rynek obligacji wykonuje pracę banku centralnego i zacieśniając dostępność kredytu, pozwala na kolejne odłożenie w czasie – a może nawet zakończenie – podwyżek stóp procentowych” - komentuje Adam Stańczak, analityk DM BOŚ.

 

Zobacz również: Rekordowo stara obligacja wciąż wypłaca odsetki. Niewiarygodne od jak dawna

 

  

Reklama

Jak zaznaczają analitycy DM BOŚ, powołując się na obliczenia Bank of America ML, spadek cen obligacji skarbowych w USA jest największą bessą w 200-letniej historii. Dodają, że obligacje i rynek pieniężny “wysysają” pieniądze z rynku akcji, psując nastroje. Tomasz Symonowicz prezentuje wykres, w którym granatowa krzywa wyznacza zmianę rentowności obligacji 10-letnich w USA, przypominając, że już latem obstawiano szczyt, ale ostatnie działania Fedu zadziałały stymulująco. Jasnoniebieska krzywa to natomiast stopy procentowe dla funduszy federalnych. 

“Widać w czerwonych kółkach, że gdy Fed przestawał stopy podnosić, rentowności obligacji spadały chwilę wcześniej lub jednocześnie, czyli cena obligacji rosła” - komentuje Symonowicz. 

 

  

Bartosz Sawicki, analityk Conotoxia uważa, że obojętna reakcja dolara na wzrost rentowności obligacji może źle wróżyć walucie. 

Reklama

 

Zobacz również: To jeszcze nie koniec podwyżek stóp w USA? Ważna wypowiedź Powella

 

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy warto zainwestować w obligacje