Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy szczyt inflacji w Polsce będzie w 2023

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 w Polsce wyniósł finalnie 16,6% r/r.

 

Teraz już wiemy na pewno, że ceny rosły w grudniu wolniej, niż w listopadzie. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2022 w Polsce wyniósł finalnie 16,6% r/r, podczas gdy w listopadzie 2022 roku sięgał 17,5%.

 

W ujęciu m/m, wskaźnik CPI za grudzień wyniósł 0,1%. Prognozowano 0,2%, a w listopadzie sięgał 0,7%.

 

Inflacja w Polsce w 2022

Reklama

 

Źródło: Trading Economics

 

Zobacz również: Inflacja w USA w grudniu: kolejne spadki dynamiki cen, tym razem zgodnie z oczekiwaniami rynku

 

Prognozy odnośnie CPI dla Polski na 2023 rok

Co dalej z inflacją w Polsce? W ostatnich dniach pojawiły się ciekawe głosy. Bank Światowy prognozuje, że CPI w naszym kraju osiągnie szczyt w I kw. 2023 r. i będzie stopniowo spadać, a średnia z całego roku wyniesie 11%. „Dla Polski zrewidowaliśmy w górę naszą inflację cen konsumpcyjnych na rok 2023. I oczywiście gra tu wiele sił: z jednej strony nieco niższe ceny energii, ale jednocześnie wygasanie obniżki podatków pośrednich, a więc VAT-u, akcyzy na gaz ziemny, energię elektryczną. Istnieje ryzyko wyższej inflacji, w zależności od tego, co będzie się działo w dalszej części zimy” – twierdzą ekonomiści Banku Światowego.

Reklama

"Skok inflacji powyżej 20% r/r w I kwartale może uruchomić jedną lub dwie podwyżki stóp procentowych" - stwierdził członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Henryk Wnorowski. "Ja uważam, że tak nie będzie. Jednak gdyby to się zdarzyło, to niewielkie podwyżki stóp są możliwe" - dodał w rozmowie z Biznes24.

„Nawet najbardziej czarne scenariusze mówią, że inflacja CPI w Polsce pod koniec 2023 r. będzie jednocyfrowa” – stwierdził w telewizji wPolsce.pl wiceminister finansów Artur Soboń. „Na pewno presja inflacyjna od II kwartału wyraźnie spadnie i będziemy mieli malejącą inflację. Pierwsze miesiące roku mogą oznaczać wzrost odczytu CPI, ale w kolejnych miesiącach będzie on maleć” - dodał.

Z konsensusu opracowanego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekuje inflacji CPI w Polsce na koniec 2023 r. na poziomie 8,5%. Wedle ekonomistów ankietowanych przez PAP, wskaźnik CPI w całym roku wyniesie średnio 13,4%.

Tymczasem pesymizm w narodzie. Ponad 63% Polaków nie wierzy, że w tym roku dojdzie do spadku cen żywności w sklepach, a 36% nie ma nadziei na spadek cen kiedykolwiek - wynika z badania UCE Research, któego wyniki opublikował PAP.

Zobacz również: Platforma Shopee wychodzi z Polski, nie pomógł nawet Sławomir

Czytaj więcej