Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Czy ropa wydostanie się z trendu spadkowego?

 

  • Ile jeszcze potrwa korekta na złocie?
  • Czy ropa wydostanie się z trendu spadkowego?
  • Czy notowania gazu ziemnego podniosą się z dna?

 

Najważniejsze surowce zawsze rozgrzewają wyobraźnię inwestorów i traderów. Maj może być dla nich szczególnie ważny. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszy się złoto, po tym jak pod męczącej 3-letniej konsolidacji wybiło się z niej górą i ustanowiło szczyt na poziomie 2 431 USD za uncję. Kwiecień przyniósł zatrzymanie rajdu – a co stanie się w maju?

 

Złoto

Reklama

Prof. Krzysztof Borowski (SGH): „Cena złota znajduje się w korekcie spadkowej, z możliwą zniżką w okolice 2235 USD za uncję. Wskaźniki i oscylatory analizy technicznej wychładzają się, ale mają jeszcze pewien potencjał spadkowy, w układzie dziennym. Z kolei w układzie tygodniowym MACD znajduje się wysoko, zakręca w stronę swojej średniej, ale jeszcze bez sygnału sprzedaży. W szerszej ramie czasowej na wykresie żółtego metalu trwa hossa po wybiciu w 11-letniego spodka cenowego z uchem.”

Marcin Kiepas (analityk Tickmill UK): „Pogorszenie nastrojów w maju dotknie nie tylko giełdy, ale również rynki surowcowe, być może również złoto. Przy czym zakładam, że kumulacja rynkowych obaw będzie mieć miejsce w drugiej dekadzie maja, stąd też w jego końcówce nastroje już powinny się poprawiać. Prognozuję cenę uncji złota po 2 250 USD na koniec maja.”

Michał Krajczewski (kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BNP Paribas Bank Polska): „Oczekiwałbym w maju korekty w dół, jeżeli chodzi o rentowności obligacji skarbowych z uwagi na komunikację ze strony Fed, ich wcześniejsze mocne wzrosty oraz zbyt negatywny sentyment inwestorów względem odbicia inflacji. Powinno to z kolei sprzyjać odbiciu w górę notowań złota po ostatniej korekcie.”

Michał Stajniak (wicedyrektor działu analiz XTB): „Druga połowa kwietnia i początek maja to korekta na rynku złota w oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej. Chociaż Fed przyznał, że obniżki stóp procentowych będą później, niż wszyscy oczekują, to jednak rynek odebrał tę decyzję mało jastrzębio. Istnieje szansa na umocnienie dolara w najbliższym czasie i osłabienie innych walut, takich jak euro i funt, ze względu na możliwość obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie, ze strony tych banków centralnych. Złoto po bardzo mocnym wzroście w marcu i kwietniu może szukać korekty nawet do okolic 2 200-2 250 USD za uncję, choć w II połowie tego roku powinna pojawić się ponowna presja wzrostowa, ze względu na wycenę obniżek stóp w USA. Złoto w tym roku ma szanse sięgnąć minimum 2 500-2 600 USD, z byczym scenariuszem wskazującym nawet na 3 000 USD za uncję.”

 

Zobacz także: Prokuratura na tropie afery! W tle mocna prognoza dla cen miedzi

Reklama

 

Notowania XAU/USD – 5 lat

Obraz zawierający tekst, Wykres, zrzut ekranu, linia

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Wykres, zrzut ekranu, linia

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: TradingView

 

Ropa WTI

Reklama

Prof. Krzysztof Borowski (SGH): „Cena, po zderzeniu się z linią trendu spadkowego (od szczytu z czerwca 2022 r.), znajduje się w trendzie spadkowym. Dotarła do dolnego ograniczenia kanału wzrostowego (od grudnia 2023 r. – jego przebicie w dół otwiera drogę niżej (spadek o co najmniej szerokość kanału, tj. do 69,40 USD (tj. w pobliże dna z początków grudnia 2023 r.). Wskaźnik Akumulacja / Dystrybucja uwidacznia wyprzedaż surowca (co potwierdza tezę o możliwym wybiciu dołem z kanału wzrostowego).”

Michał Stajniak (wicedyrektor działu analiz XTB): „Ropa zaliczyła ok. 10% zniżkę w ciągu ostatnich 30 dni, ale wydaje się, że spadki mogą być już zakończone. Perspektywy popytowe w Azji są całkiem mocne, o czym świadczy ostatnia podwyżka cen eksportowych na ten rynek ze strony Arabii Saudyjskiej. Ewentualna słabość popytowa z Europy czy z USA może być niewystarczająca, aby doprowadzić rynek do zbilansowania po utrzymaniu cięcia produkcji ze strony państw OPEC+ na II połowę tego roku. Ropa WTI powinna powrócić powyżej 80 USD za baryłkę i sięgnąć minimum okolic 83-85 USD za baryłkę w najbliższych tygodniach, biorąc pod uwagę rozpoczęcie tzw. driving season.”

Daniel Kostecki (analityk CMC Markets): „Ropa WTI prawdopodobnie nie powiedziała jeszcze swojego ostatniego słowa i obecne cofnięcie może być jedynie korektą. W rezultacie niewykluczone, że jeśli okolice 77-78 USD będą nadal na WTI bronione, to cena może zmierzać ponownie w stronę 82-84 USD za baryłkę.”

Michał Krajczewski (kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BNP Paribas Bank Polska): „Po mocnych wzrostach w marcu i kwietniu, spowodowanych przynajmniej częściowo wyceną ryzyka geopolitycznego na Bliskim Wschodzie, i po zdjęciu tej premii w drugiej części kwietnia, w maju oczekiwałbym konsolidacji cen surowca, z uwagi na dość wysokie zapasy (dane z USA i Chin).”

 

Zobacz także: Prognozy dla akcji – co się wydarzy na giełdach w maju 2024

Reklama

 

Notowania ropy WTI

Obraz zawierający tekst, Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: TradingView

 

Gaz ziemny

Reklama

Prof. Krzysztof Borowski (SGH): „Cena gazu ziemnego, po wybiciu w górę i utworzeniu bazy, stara się kontynuować krótkoterminowy trend wzrostowy (można także narysować kanał wzrostowy, a cena obecnie atakuje jego górne ograniczenie – najniższy punkt tego kanału przypada przy bardzo silnym wsparciu, pochodzącym od dołka z 2020 r.). Zwyżkę potwierdza przebicie przez MACD dzienny, linii zero. W układzie tygodniowym trwa średnioterminowa pozytywna dywergencja na MACD (oczekiwana zmiana trendu ze spadkowego na wzrostowy w szerszej ramie czasowej). W tym samym układzie wskaźniki (MACD, RSI i Stochastic) mają bardzo duży potencjał wzrostowy.”

Michał Stajniak (wicedyrektor działu analiz XTB): „Gaz ziemny w USA zaliczył pierwszy miesiąc wzrostowy (kwiecień) od października zeszłego roku. Tak długi okres spadków, który miał miejsce od listopada do marca, poprzednio zdarzył się na przełomie 2019 i 2020 roku. Niemniej wtedy na większe wzrosty musieliśmy czekać do lata. Podobna sytuacja może mieć miejsce teraz. Produkcja powróciła powyżej 100 miliarda stóp sześciennych na dzień, ale mała liczba wież wiertniczych sugeruje, że nie powrócimy do średnich poziomów z zeszłego roku. To oznacza, że w okresie letnim zapasy nie będą przyrastać tak szybko jak ostatnio, co może doprowadzić do utrzymania się powyżej 2 USD/MMBTU, a nawet wyjścia do zakresu 3-4 USD/MMBTU. Niemniej w najbliższych tygodniach nie jest wykluczona korekta, ze względu na wciąż bardzo niski popyt.”

 

Zobacz również: Prognozy dla złotego – co dalej z kursem dolara USD/PLN, euro EUR/PLN i franka CHF/PLN

 

Notowania NATGAS

Reklama

Obraz zawierający tekst, Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznieObraz zawierający tekst, Wykres, linia, diagram

Opis wygenerowany automatycznie

Źródło: TradingView

Czytaj więcej

Artykuły związane z Czy ropa wydostanie się z trendu spadkowego?