Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy kurs pszenicy wzrośnie

ROPA NAFTOWA

Notowania ropy naftowej mają za sobą kolejny rok wyjątkowo dużej zmienności notowań. 2022 rok zakończył się jednak na rynku tego surowca na plusie – cena ropy Brent zwyżkowała ostatecznie o około 10%, a notowania ropy WTI wzrosły o około 7% w skali całego roku. Tym samym, był to już drugi z kolei zwyżkowy rok na rynku ropy naftowej.

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej rozpoczynają rok od wzrostów. Zwyżkom sprzyja słabość amerykańskiego dolara, jak również zaognienie sytuacji na Ukrainie w kontekście Rosji jako jednego z kluczowych producentów i eksporterów ropy naftowej na świecie.

Niemniej, nie ma wątpliwości, że bieżący rok na rynku ropy naftowej może być trudny. Z jednej strony, faktycznie wsparciem dla cen ropy będą obawy o podaż ropy z Rosji oraz perspektywa dalszego kupowania ropy naftowej w celu uzupełniania rezerw strategicznych w Stanach Zjednoczonych. Niemniej, z drugiej strony tematem przewodnim na rynkach finansowych w tym roku najprawdopodobniej będzie recesja – a to z kolei powinno odbić się echem także na rynku ropy naftowej, bowiem spowolnienie gospodarcze wyraźnie przekłada się na popyt na paliwa.

Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.	 - 1Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.	 - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej w najbliższym czasie mogą pozostawać Chiny. O ile sytuacja w Europie czy USA jest bowiem bardziej przewidywalna (o ile w ogóle można mówić o przewidywalności w kontekście współczesnej gospodarki), to w Chinach nadal istnieje sporo znaków zapytania związanych z podejściem do restrykcji pandemicznych oraz ich przełożeniem na całą gospodarkę.

Chiny to drugi po USA największy konsument ropy naftowej na świecie – a w 2022 roku, ze względu na politykę „zera tolerancji wobec Covid-19), Państwo Środka zanotowało pierwszy od lat całościowy spadek popytu na ropę. O ile w 2023 r. spodziewany jest w tym kraju wzrost popytu, to ze względu na ostatni wzrost liczby zakażeń może on nie nastąpić prędko.

Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.	 - 2Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Reklama

 

PSZENICA

Miniony rok był na rynku pszenicy wyjątkowy. Sytuacja na rynku tego zboża znalazła się w centrum uwagi inwestorów i konsumentów na całym świecie po inwazji Rosji na Ukrainę. O ile to wydarzenie dotknęło także rynki innych surowców i towarów (gaz ziemny, ropa naftowa, złoto, itd.), to jego wpływ na rynek zbóż był o tyle istotny, że miał znaczenie w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego wielu osób na świecie. Rejon Morza Czarnego to jeden z kluczowych areałów upraw pszenicy na świecie.

W rezultacie, notowania pszenicy w marcu sięgnęły historycznych rekordów cenowych, jednak już w drugiej połowie roku pojawiła się wyraźna presja na spadek ich cen za sprawą wznowienia eksportu pszenicy z rejonu Morza Czarnego od sierpnia. Końcówka roku przynosi jednak ponowną zmianę nastrojów na tym rynku, za sprawą pogorszenia sytuacji w Stanach Zjednoczonych – tamtejsze mrozy rozbudziły obawy o podaż pszenicy z tego kraju. Ostatecznie, pszenica zakończyła cały 2022 rok na niemal 3-procentowym plusie.

Dzisiaj wciąż liczne giełdy są zamknięte, więc nie pojawią się istotne zmiany w wycenie pszenicy na światowym rynku. Niemniej, ogólnie ceny pszenicy mogą utrzymać wzrosty, zwłaszcza na początku bieżącego roku, jeśli będą znane pierwsze skutki mrozów w USA na tamtejszą produkcję towarów rolnych.

Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.	 - 3Obawy o recesję tematem przewodnim na rynku ropy naftowej w 2023 r.	 - 3

Reklama

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

 

Nota prawna

Czytaj więcej