Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy fundusze dłużne charakteryzują się większym poziomem ryzyka niż fundusze akcji?

Sierpień był już dziesiątym miesiącem nieprzerwanych napływów netto do szeroko pojętych funduszy akcji w Polsce, choć tempo (+434 mln zł) było słabsze niż w najlepszym w tym roku czerwcu (+865 mln zł) - wynika z naszych obliczeń na podstawie danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA).

 grafika numer 1 grafika numer 1Dane dotyczą czterech kategorii funduszy akcji wg klasyfikacji IZFiA: uniwersalnych, indeksowych, małych i średnich spółek, sektorowych.

12-miesięczna krocząca suma napływów netto, którą użyć można do porównywania historycznych trendów, jest już o krok od 5 miliardów złotych.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Z naszych obliczeń wynika, że jest to kwota największa (jeśli chodzi o 12-miesięczną sumę) od ... 2008 roku. Wskaźnik ten przekroczył już poprzednie szczyty z lat 2015, 2013 i 2009.

 grafika numer 3 grafika numer 3
Dane obejmują polskie fundusze akcji,

Reklama

zarówno inwestujące na GPW, jak i na rynkach zagranicznych. Jednocześnie jednak ten sam wykres pokazuje, że strumieniowi pieniędzy płynącemu do funduszy akcji ciągle bardzo daleko jest do pamiętnych poziomów z 2007 roku, kiedy napływy netto liczone były w dziesiątkach miliardów złotych. A przecież obecnie zasoby pieniądza w gospodarce, jak i poziom zamożności Polaków są większe niż kilkanaście lat temu.

Z kolei niemal zerowy poziom oprocentowania lokat bankowych sprzyja poszukiwaniu alternatyw inwestycyjnych. Reasumując, dziesięć miesięcy nieprzerwanego napływu kapitałów do funduszy akcji w Polsce budzić może w pierwszej chwili obawy przed przegrzaniem, ale strumień pieniądza jest ciągle o wiele mniejszy niż w czasach największej świetności, czyli w 2007 roku.

Tomasz Hońdo

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy fundusze dłużne charakteryzują się większym poziomem ryzyka niż fundusze akcji?