Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy EBC będzie jeszcze podnosił stopy procentowe

Wskaźnik cen dóbr produkcyjnych (PPI) spadł w lutym w strefie euro o minimalnie więcej, niż oczekiwali tego analitycy. To dobrze wróży, jeśli chodzi o spadki inflacji CPI w kolejnych kwartałach. Euro po publikacji danych reaguje lekkim umocnieniem.

 

  • Wskaźnik PPI dla strefy euro za luty 2023 wyniósł 13,2% r/r, oczekiwano 13,3%.
  • Wskaźnik PPI o 1-2 kwartały wyprzedza wskaźnik CPI.
  • Dezinflacja w Europie powinna trwać.
  • Presja na podwyżki stóp przez EBC wciąż istnieje.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Dziś pojawiły się dość optymistyczne dane z eurolandu. Jednak nie oznaczają one, że Europejski Bank Centralny (EBC) nie będzie już podnosił stóp.

 

Ceny producentów spadły mocniej, niż się spodziewano

W lutym 2023 w strefie euro inflacja PPI wzrosła o 13,2% r/r, prognoza wynosiła 13,3%. W styczniu wskaźnik ten sięgnął 15,1%. To pokazuje, że można spodziewać się dezinflacji na Starym Kontynencie, ekonometria podpowiada bowiem, że odczyt PPI wyprzedza odczyt CPI o mniej więcej 1-2 kwartały.

Jest to najniższy odczyt PPI od lipca 2021 r. Wynika z tego, że rosły w wolniejszym tempie ceny energii (17,4% vs 20,7% w styczniu), dóbr pośrednich (9,3% vs 11,2%), nietrwałych dóbr (15,2% vs 15,4%). Tymczasem inflacja dóbr kapitałowych pozostała na niezmienionym poziomie 7,3%. Bez energii, inflacja PPI spadła do 10,2% r/r w lutym z 11,1% w styczniu. W ujęciu miesiąc do miesiąca, wskaźnik PPI poszedł w dół o -0,5%. Analitycy zakładali, że spadnie o -0,3%. W poprzednim miesiącu spadł o -2,8%.

Odczyt inflacji PPI za luty w strefie euro jest nieco zaskakujący, ale jako że wcześniej pojawiły się aktualne dane o inflacji CPI za marzec, to nie powinno dziwić, że dzisiejszy odczyt został w dużej mierze zignorowany przez rynki.

Zobacz również: Recesja staje się faktem - tak źle w przemyśle nie było od pandemii

Reklama

 

Strefa euro – wskaźnik PPI (r/r)

 grafika numer 1 grafika numer 1 

Źródło: Trading Economics

 

Dezinflacja jest, ale presja na EBC pozostaje

Przypomnijmy, że inflacja cen konsumpcyjnych w strefie euro spadła do 6,9% r/r w marcu 2023 – podał Eurostat w piątek. To poziom najniższy od lutego 2022 i poziom poniżej konsensusu rynkowego na poziomie 7,1%.

Koszt energii w strefie euro spadł w marcu po raz pierwszy od dwóch lat (-0,9% wobec 13,7% w lutym), podczas gdy ceny dóbr przemysłowych nie związanych z energią wzrosły w mniejszym tempie (6,6% wobec 6,8%). W przypadku żywności inflacja przyspieszyła: 15,4% wobec 15%. Podobnie w przypadku usług: 5% wobec 4,8%.

Reklama

Trzeba podkreślić, że odczyt CPI pozostał znacznie powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego (EBC) wynoszącego 2,0%. To oznacza, jak gremialnie stwierdzili analitycy, że EBC zapewne wciąż będzie podwyższał stopy.

Zobacz również: Inflacja w strefie euro nadal rośnie. Jednak są zaskoczenia w poszczególnych krajach

Czytaj więcej

Artykuły związane z czy EBC będzie jeszcze podnosił stopy procentowe