Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czy dolar potanieje

Dolar gwałtownie tanieje w czwartek, a kurs USD/PLN ponownie runął poniżej granicy 4 PLN. Według prognozy jednego ze znanych analityków, niewykluczony jest spadek nawet do 3,75 PLN! Sprawdź nowe prognozy i zebrane przez komentarze ekspertów.

 

  • Postanowienia banku centralnego USA wywołały burzę na rynkach finansowych
  • Jeszcze rok temu za dolara płaciliśmy nawet 5 PLN, a teraz to mniej niż 4 PLN
  • Czy dolar jeszcze stanieje? Zobacz prognozy!

 

Dolar w korekcie! Fed zaskoczył rynki

Dolar gwałtownie osłabił się w środę, a zniżka kontynuowana jest w czwartek. Jeszcze w we wtorek za USD należało zapłacić 4,03 PLN. Dwa dni później jest to 9 groszy mniej, bo 3,94 PLN!

 

Kurs dolara do złotego (USD/PLN)

Reklama

TradingView ChartTradingView Chart  

Źródło: tradingview.com

 

Spadek kursu dolara do złotego to efekt postanowień przekazanych przez Rezerwę Federalną w sprawie wysokości stopy procentowej w USA. Te pozostały bez zmian: w tym zaskoczenia nie było, pozostały one w zakresie 5,25-5,50%.

Kluczowe było jednak to, co powiedział prezes Fed, Jerome Powell - brzmiał on bardziej gołębio niż oczekiwano.

“Powell przyznał, że FOMC myśli o dyskusji na temat obniżek stóp procentowych, nawet jeśli w tym momencie nie rozpoczęła się ona na poważnie. Podczas gdy 2% inflacja pozostaje celem, Powell wskazał, że Fed będzie chciał obniżyć stopy procentowe przed powrotem do 2%” - skomentowali ekonomiści Credit Agricole.

Reklama

“Ogólny ton komunikacji z grudniowego posiedzenia FOMC pokazał, że amerykańscy decydenci są coraz bardziej przekonani, że osiągnęli wystarczająco restrykcyjne stanowisko polityczne. Jest oczywiste, że decydenci Fed zaczynają koncentrować się na czasie cięć stopy procentowej” - dodali.

W trakcie swego wystąpienia, Jerome Powell wielokrotnie przestrzegał przed przedwczesnymi deklaracjami zwycięstwa w walce Fed z inflacją, ale tylko w ograniczonym stopniu odniósł się do znacznego złagodzenia warunków finansowych między posiedzeniami.

"Nikt nie ogłasza zwycięstwa, to byłoby przedwczesne" - zaznaczył przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.

Rynki odebrały komunikat Fed jako gołębi i zwiększyły prawdopodobieństwo obniżek stóp do stycznia do 17%, a do marca do około 90% do końca amerykańskiej sesji giełdowej w środę.

Teraz, oczekiwane jest 75 pb cięć stóp procentowych w USA w 2024 roku na podstawie wykresu “dot plot” w porównaniu do 50 pb z wersji wrześniowej.

“Wykres punktowy przesunął luzowanie na 2024 z 2025 roku, wskazując teraz odpowiednio 75 pb i 100 pb. Chociaż całkowita kwota luzowania w ciągu najbliższych dwóch lat pozostaje taka sama i wynosi 175 pb, rynek wydaje się z zadowoleniem przyjmować bardziej skoncentrowane wcześniejsze prognozy luzowania polityki przez Fed” - zaznaczyli analitycy Credit Agricole.

Reklama

 

Zobacz również: Praca w UK - nowe dane gospodarcze z Wielkiej Brytanii! Jak reaguje kurs funta (GBP)?

 

Dolar jest drogi - uważają analitycy dużego banku

Zdaniem analityków BNP Paribas, dolar jest obecnie relatywnie drogi:

“USD jest drogi, inwestorzy zagraniczni przeważają aktywa denominowane w USD, a wskaźniki zabezpieczenia takich aktywów są niskie” - zaznaczyli eksperci rynku walutowego z BNP Paribas.

“Ponieważ rynki wyceniają proaktywny cykl luzowania Fed, uważamy, że USD wszedł w strukturalny rynek niedźwiedzia” - dodali. - “Wraz z zamykaniem się różnic wzrostu i stóp procentowych między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, uważamy, że słabość USD będzie miała szeroki zasięg. W związku z tym nadal nadal utrzymujemy krótki koszyk USD względem JPY (...)” - podkreślili analitycy BNP Paribas.

Swoje spojrzenie na sytuację na dolarze przedstawił dla FXMAG główny analityk rynków w CMC Markets Polska, Daniel Kostecki:

Reklama

“Jeśli dzisiejsza decyzja EBC nie będzie żaden sposób bardzo zaskakująca, to kurs EUR/USD może mieć przed sobą bardziej trwały trend wzrostowy, ponieważ został obroniony poziom 1,0750-1,0650” - skomentował dla FXMAG Daniel Kostecki, główny analityk rynków CMC Markets Polska.

 

Kurs dolara do złotego (USD/PLN) - prognozy

“Oznaczać to może, że wraz ze wzrostem EUR/USD spadać będzie kurs USD/PLN. W średnim i dłuższym terminie niewykluczone nawet, że zobaczymy okolice 3,75 PLN ze względu na zakończenie polityki podnoszenia realnych stóp procentowych przez Fed” - dodał Daniel Kostecki z CMC Markets.

 

Komentarza o USD/PLN udzielił dla naszej redakcji także Adam Fuchs, analityk Walutomat:

“USD/PLN ma spory problem ze sforsowaniem wsparcia w okolicy 3,93 PLN, co w pewnym stopniu jest odbiciem nieudanych prób wybicia oporu na EUR/USD przy poziomie 1,10 USD” - stwierdził Adam Fuchs, ceniony analityk walutowy z zespołu Walutomat.pl.

 

Zobacz również: Po tyle będą waluty – prognoza 2024. Analitycy ING ostrzegają

Reklama

 

Kurs USD/PLN na przestrzeni lat

TradingView ChartTradingView Chart

Źródło: tradingview.com

 

Jednym z warunków dalszego marszu na południe USD/PLN będzie ogólnorynkowa pozycja dolara, który wraca do defensywy po gołębiej komunikacji ze strony FED. Jeżeli EBC nie wybrzmi w podobny sposób, to inwestorzy uzyskają kolejny argument za ograniczaniem ekspozycji na USD - zaznaczył Adam Fuchs.

“Czynnikiem wewnętrznym wspomagającym rodzimą walutę ma szansę zostać realne odblokowanie środków z KPO, zapowiadane już nie tylko przez premiera Donalda Tuska, ale też przez przedstawicieli KE” - dodał.

Reklama

“Dodatkowo na korzyść PLN działa ochłodzenie oczekiwań co do obniżek stóp procentowych ze strony RPP. Jeżeli tempo i zasięg cięcia kosztu pieniądza w Polsce będą w przyszłym roku mniejsze od wydarzeń na rynkach bazowych (w USA i strefie euro), to atrakcyjność rodzimej waluty jeszcze wzrośnie. Otwartym pytaniem pozostaje, ile z powyższych czynników i w jakim stopniu zostało już przez rynek zdyskontowane?” - podsumował Adam Fuchs.

 

Czytaj również: Zobacz, co dalej z kursem euro (EUR/PLN), dolara (USD/PLN) i eurodolara (EUR/USD) -

Czytaj więcej