Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

czpln

We wtorek korona czeska znalazła się na poziomie najwyższym od tygodnia, gdyż inflacja przekroczyła rynkowe prognozy, co wzmocniło oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w sierpniu. Inne waluty Europy Środkowo-Wschodniej zachowywały się w zróżnicowany sposób.

W czerwcu inflacja w Czechach spadła mniej niż oczekiwano i wyniosła 2,8% rok do roku,

utrzymując się w okolicach górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu banku centralnego. "Po dzisiejszych danych Narodowy Bank Czech ma otwartą przestrzeń do kolejnej podwyżki stóp procentowych już na sierpniowym posiedzeniu" - powiedział ekonomista UniCredit Patrik Rozumbersky. W czerwcu banki centralne Czech i Węgier podniosły stopy procentowe jako pierwsze w Unii Europejskiej od momentu wybuchu pandemii koronawirusa, gdyż stanęły w obliczu rosnącej presji inflacyjnej.

O godzinie 10.50 korona umacniała się o 0,3% do 25,6140 za euro

Rumuńska leja była stabilna wobec euro, mimo że inflacja wzrosła do 3,94% i okazała się wyższa od oczekiwań. Prezes Banku Rumunii, Mugur Isarescu, poinformował w ubiegłym tygodniu, że bank nie zamierza podnieść stóp procentowych w sierpniu, ale że analizuje harmonogram powrotu do normalizacji polityki monetarnej.

Analitycy nie spodziewają się podwyżki stóp w Rumunii w tym roku,

gdyż główna stopa procentowa, mimo że znajduje się na rekordowo niskim poziomie, to wciąż jest wyższa niż w innych porównywalnych krajach regionu. "Reakcja banku centralnego na podwyższoną inflację jak dotąd była stosunkowo ograniczona, co w naszej ocenie będzie kontynuowane w dalszej części 2021" - powiedział główny ekonomista ING Bank Romania Valentin Tataru. "Jeśli okazałoby się, że inflacja napędzana popytem pojawi się wcześniej, niż jest to obecnie oczekiwane, podwyżki stóp mogą rozpocząć się już nawet w czwartym kwartale 2021" - dodał.

Węgierski forint i polski złoty zniżkowały po 0,2%

Giełdy regionu również zachowywały się w zróżnicowany sposób. Główny indeks parkietu w Warszawie zyskiwał 0,8%, giełda w Budapeszcie zwyżkowała o 0,2%, podczas gdy rynek w Pradze tracił 0,2%, a w Bukareszcie był stabilny. 

Czytaj więcej