Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cykle giełdowe maciej wojewódka

Interpretacja cykli giełdowych, a przede wszystkim ich prawidłowa identyfikacja to jedno z najważniejszych umiejętności jakie może posiąść inwestor indywidualny. Bardzo często nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a ich zrozumienie wynika nie tyle z samej znajomości giełdy, ale przede wszystkim ze znajomości mechanizmów i zmian, które zachodzą w społeczeństwach. Poznanie cykli ułatwi nam również podejmowanie decyzji związanych z budżetem domowym. W końcu kształtowanie się chociażby takich parametrów jak wysokość stóp procentowych nie jest procesem jednorazowym, wydarzeniem niepowiązanym, a najczęściej tak właśnie jest traktowane. Jak zatem zgłębić temat rynkowych cykli?

 

Kiedyś było łatwiej

Zacząć należy przede wszystkim od momentu, w którym możemy w ogóle mówić o pierwszych momentach kształtowania się rynkowych cykli. Jeszcze w XVII wieku, gdzie nie istniała instytucja Banku Centralnego (pierwszym był Bank Anglii, który został założony w 1694 roku) tak naprawdę czynnikiem decydującym o koniunkturze był król/ władca, który swoimi decyzjami albo napełniał skarbiec albo go rujnował. Liczyła się geopolityka i bardzo prosty konstrukt ekonomiczny społeczeństwa. Od momentu powstania i rozwoju instytucji banku centralnego, po rozpoczęciu rewolucji przemysłowej cykle zaczęły nabierać zdecydowanie bardziej złożonych form i ich występowanie nie jest już tak oczywiste.

 

 


Zobacz koniecznie najnowszą publikację autora: "Cykle, a społeczeństwo, giełda i koniunktura gospodarcza"

Reklama

Cykle, a społeczeństwo, giełda i koniunktura gospodarcza — to przyjazna publikacja, łącząca powtarzające się od wieków cykle cywilizacyjne, społeczne, koniunkturalne i giełdowe, mające miejsce w procesach historycznych i geopolitycznych oraz pomocne do prognozy nadchodzących wydarzeń. Odnosi się do badań i opinii specjalistów oraz autorskiego podejścia, w tym z zakresu historii matematycznej. Nominowana w prestiżowym konkursie branży finansowej: Invest Cuffs, w kategorii „Publikacja Roku 2022".

 

Kup książkę


 

 

 

Gdzie szukać informacji na temat rynkowych cykli?

Reklama

Jedną z pierwszych i najpopularniejszych książek na temat cykli jest książka Jake’a Bernsteina, ale traktuje ona przede wszystkim o cyklach z perspektywy inwestora giełdowego (niestety jest problem z jej dostępnością). Nie dotyka tym samym tak ważnych aspektów jak zmiany społeczne, czy geopolityka. W 2022 roku wydana została książka, (pierwsze wydanie): „Cykle, a społeczeństwo, giełda i koniunktura gospodarcza” autorstwa Macieja Wojewódki. Publikacja została nominowana w konkursie Invest Cuffs, w kategorii Publikacja Roku 2022, przez Kapitułę tego właśnie konkursu.

 

O czym jest książka „Cykle, a społeczeństwo, giełda i koniunktura gospodarcza” autorstwa Macieja Wojewódki?

Dotyka ona bieżących spraw, porusza tematy ważne, ale też osadza je w realiach cykli rynkowych, które zgłębiamy od dziesięcioleci. Wyjaśnia ona mechanizmy, które powodują, że ceny kursów czasami kształtują się w odwrotnym kierunku od prognoz gospodarczych, podkreśla istotę różnorodnych mechanizmów wpływających na kształtowanie się cykli giełdowych.

Oprócz cykli giełdowych i gospodarczych oraz sposobów ich prognozowania omawia także cykle finansowe, dodatkowo zawiera autorską interpretację wieloletnich fal Elliotta ze wskazaniem nadchodzącej znacznej korekty oraz potwierdzających tę prognozę innych symptomów. W książce znajdziemy mnóstwo nawiązań do naszego polskiego środowiska ekonomistów, geopolityków oraz inwestorów.

Czytaj więcej

Artykuły związane z cykle giełdowe maciej wojewódka