Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

covid omikron

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie jak i na rynkach bazowych stała pod znakiem dynamicznej wyprzedaży akcji, która miała miejsce w obliczu narastających obaw o skutki pojawienia się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron, pochodzącego z Afryki.

Pierwsze informacje o nowym wariancie wskazują na bardzo wysoką liczbę mutacji, co przełożyło się na wątpliwości dotyczące skuteczności dotychczas stosowanych szczepionek, a to z kolei wpłynęło na nastroje wśród inwestorów, którzy zaczęli dyskontować powtórzenie się sytuacji z pierwszej fazy trwającej obecnie pandemii. W wyniku powyższych obaw szeroki WIG stracił w piątek 3,51%, przy relatywnej słabości WIG20 (-3,87%). W indeksie blue chipów jedynie cztery spółki zakończyły dzień na plusach i były to Mercator (13,25%), Allegro (4,09%), Asseco Poland (2,08%) i Cyfrowy Polsat (0,18%). Wśród najmocniej tracących należy wyróżnić JSW spadające o 11,17%, czy Lotos przeceniany o 8,26%. Przekrojowo traciły, jednakże praktycznie wszystkie sektory na krajowym parkiecie. Jedynym wyjątkiem był WIGGames, który zyskał marginalne 0,14%. Wszystkie pozostałe indeksy sektorowe uległy presji podaży. Najgorzej radziło sobie górnictwo (-7,25%), paliwa (-6,09%) i banki (5,59%). Tak wyraźne spadki ostatniego z wymienionych sektorów, jak zawsze na warszawskim parkiecie, miały determinujący wpływ na wyniki całych indeksów.

Indeks blue chipów: Mercator dalej zyskuje. Akcje JSW i Lotos lecą w dół! - 1Indeks blue chipów: Mercator dalej zyskuje. Akcje JSW i Lotos lecą w dół! - 1

Pomimo widocznych spadków na azjatyckich rynkach, notowania kontraktów terminowych na DAX jak i S&P 500 wskazują na wyraźną chęć odbicia po piątkowych spadkach, rosnąc w godzinach porannych kolejno o 1,25% i 0,9%. Powyższe wynika z uspokojenia nastrojów wokół wariantu Omikron. Obecnie brak jest informacji, iż aktualnie stosowane szczepionki są nieskuteczne, a potencjalnie dostosowanie nowych dawek mogłoby zostać przeprowadzone relatywnie szybko, co nie pozwala stawiać analogii pomiędzy bieżącą sytuacją a startem pandemii.

Reklama

W rozpoczynającym się tygodniu poza kwestią koronawirusa, inwestorzy będą zwracać uwagę na szereg innych wydarzeń

W najbliższych dniach poznamy m.in. odczyt inflacji za listopad w Polsce jak i w strefie euro, serię danych PMI/ISM, dane z amerykańskiego rynku pracy, prezes Fed będzie zeznawał w amerykańskim Kongresie, a ponadto odbędzie się spotkanie OPEC+. Powyższe oznacza, że bieżący tydzień na rynkach finansowych może być okresem niezwykle napiętym, co pozwala oczekiwać dużej zmienności i wysokiego poziomu obrotów. Notowania z rynku terminowego pozwalają oczekiwać, iż również w Warszawie poniedziałek rozpocznie się od wzrostów. W kolejnych dniach sentyment w dużej mierze wciąż determinować będzie kontekst pandemii i wariantu Omikron.

Czytaj więcej