Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co wpływa na kurs srebra w 2023

Dziś ceny srebra osiągnęły poziom najwyższy od ponad roku. Tylko w tym tygodniu wzrosły o 4,5%. Kontrakty terminowe zbliżyły się do pułapu 27 USD za uncję, co oznacza zakres niespotykany w ciągu ostatnich 13 miesięcy. Warto zaznaczyć, że obecnie większość metali denominowanych w dolarach zyskuje na wartości. 

 

  • Ceny srebra zaliczyły 17% wzrost w skali miesiąca 
  • Duży wpływ na kształtowanie się cen srebra mają odczyty makroekonomiczne w USA 
  • Według analityków biały metal może być jedną z najlepszych tegorocznych inwestycji  

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Jeszcze na początku roku niewiele wskazywało na potencjalny dynamiczny wzrost cen metali szlachetnych. Należy przypomnieć, że w lutym ceny srebra spadły o ok. 12%. Niemniej, w ostatnich tygodniach srebro widocznie podąża ścieżką złota. Metal szlachetny notuje wzrost od połowy marca, w skali miesiąca odnotowano wzrost o ok. 17%. Na początku marca cena kruszcu wynosiła ok. 20 USD za uncję. Obecnie jest to ponad 25 USD.  

Zobacz również: Rynek surowców. Sprawdź koniecznie ile dolarów będziesz musiał zapłacić za miedź, złoto i srebro

 

Porównanie notowań srebra i złota w USD

Porównanie notowań srebra i złota w USDPorównanie notowań srebra i złota w USD

Reklama

Źródło: TradingView

 

Srebro jedną z najlepszych inwestycji w 2023 roku?

Mike Novogratz, dyrektor generalny Galaxy Digital w wywiadzie dla serwisu Bloomberg wśród najlepszych inwestycji w 2023 roku wymienił właśnie srebro, obok złota, ethereum i euro. Ostrzegł przed kryzysem, który może być następstwem trudnej sytuacji w amerykańskiej bankowości. Po głośnych bankructwach gospodarka ma być widocznie obciążona, na czym mają zyskać notowania metali szlachetnych. 

Na wysokie notowania srebra zwraca uwagę również analityk rynku surowców Graddhy, wskazując na perspektywę długoterminową. 

 

 

Saumil Gandhi, starszy analityk ds. towarów, HDFC Securities zauważył, że na przestrzeni ostatnich trzech tygodni srebro radziło sobie lepiej od złota. Jako przyczynę wzrostu cen podaje natomiast wyższe inwestycje i popyt spekulacyjny. Inni analitycy doceniają również niebagatelne znaczenie srebra w postępującej transformacji energetycznej, szczególnie w kontekście rosnącego udziału OZE. 

Optymistyczne są również dane z chińskiej gospodarki. W Pekinie znacząco wzrósł popyt na srebro, co wskazuje na odradzanie się gospodarki po wielomiesięcznych blokadach będących następstwem polityki zero-covid.

Reklama

Słynny analityk rynku surowców David Brady wskazuje na neutralność banków inwestycyjnych w stosunku do srebra. Oznaczać może ona powtórkę z 2018 roku, gdy były one mocno neutralne w stosunku do palladu, i potem jego notowania wystrzeliły - zwraca uwagę Brady.

Zobacz również: Cukier - jak inwestować i spekulować na rynku cukru?

 

 

Wpływ kondycji amerykańskiej gospodarki na rynek srebra 

Reklama

Duży wpływ na notowania srebra miały ostatnie odczyty makroekonomiczne z USA, szczególnie dane dotyczące inflacji. Pomimo że spadek CPI negatywnie wpłynął na dolara amerykańskiego, może pozytywnie odbić się na metalach szlachetnych, co pokazują notowania z ostatnich dni.  

Przyszłość srebra będzie zależeć od utrzymujących się obaw dotyczących wzrostu gospodarczego oraz nadziei na gołębie decyzje Fed. Nie bez znaczenia są także dane dotyczące bezrobocia w USA. Rynek pracy ewidentnie się osłabia, dlatego coraz więcej analityków jest zdania, że Rezerwa Federalna podejmie decyzję o obniżeniu stóp procentowych, co w konsekwencji pozwoliłoby zwiększyć popyt na nieoprocentowane inwestycje w metale, w tym srebro. 

W czasach kryzysu i utrzymującej się niepewności gospodarczej na rynkach dominuje złoto, niezmiennie postrzegane jako bezpieczna przystań przez międzynarodowych inwestorów. Srebro utożsamiane jest raczej z przemysłem, w tym przybierającą na sile transformacją energetyczną. Biorąc pod uwagę najnowszy raport Ember-Climate, w 2022 roku energia wiatrowa i słoneczna odpowiadały za nawet 12% produkcji energii elektrycznej. W przypadku srebra może oznaczać to większy popyt w produkcji przemysłowej. 

Biały metal jest wykorzystywany na szeroką skalę choćby w produkcji paneli fotowoltaicznych. Analizując inwestycje w OZE oraz coraz większe zainteresowanie srebrem w przypadku Państwa Środka, można przypuszczać, że w kolejnych miesiącach metal będzie zyskiwał na znaczeniu. 

Niektórzy analitycy widzą cenę uncji srebra po 145 USD za kilka lat!

Reklama

 

 

Zobacz również: Inflacja w USA nurkuje. Obniżki stóp stoją pod dużym znakiem zapytania

 

Reklama

 

 

 

Czytaj więcej