Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co to jest Lista Ostrzeżeń Publicznych KNF?

  • Jak KNF walczy z nielegalnym doradztwem inwestycyjnym
  • Ile razy w ostatniej dekadzie zawiadamiał prokuraturę?
  • Co to jest Lista Ostrzeżeń Publicznych KNF?
  • Kto trafia na LOP KNF?

 

W Polsce potrzebna jest licencja, by pracować jako makler papierów wartościowych lub świadczyć usługi jako doradca inwestycyjny. Jednak zdarzają się przypadki przywłaszczania sobie przez rożne osoby w różny sposób tych tytułów, czy też przypadki działania bez licencji.

Jak KNF walczy z nielegalnym doradztwem inwestycyjnym?

 

Oto jak KNF walczy z nielegalnym doradztwem

Zapytaliśmy KNF o dane pokazujące walkę nadzoru z nielegalnym doradztwem inwestycyjnym. Okazuje się, że w latach 2014-2023 (ostatnie 10 pełnych lat) Urząd KNF formułował 13 razy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa dotyczące podszywania się pod osoby posiadające tytuły zawodowe nadawane przez KNF.

Reklama

Chodzi dokładnie o art. 61 kodeksu wykroczeń (Przywłaszczenie stanowiska, tytułu, stopnia). Zgodnie z §1. tego przepisu, kto przywłaszcza sobie stanowisko, tytuł lub stopień albo publicznie używa lub nosi odznaczenie, odznakę, strój lub mundur, do których nie ma prawa, podlega karze grzywny do 1 000 zł albo karze nagany.

„Nie prowadzimy jednak szczegółowej statystyki, czego dotyczą poszczególne zawiadomienia z art. 61 kw. Może to dotyczyć zarówno maklera papierów wartościowych albo doradcy inwestycyjnego” – powiedział FXMAG Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UKNF.

Niezależnie od powyższego, UKNF kieruje także do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 ustawy o obrocie, które skutkują wpisem na Listę Ostrzeżeń Publicznych KNF (prowadzenie działalności maklerskiej bez wymaganego zezwolenia polegającej m.in. na doradztwie inwestycyjnym).

 

Czytaj również: KNF wszczyna postępowanie! Największym bankom grożą wielomilionowe kary

 

Czym jest Lista Ostrzeżeń Publicznych KNF

Przypadki podmiotów, wobec których KNF złożyła w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, umieszczane są na Liście Ostrzeżeń Publicznych KNF (LOP).

Reklama

Na liście tej zamieszczane są informacje o podmiotach:

  • wobec których Komisja złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w zakresie przepisów określonych w art.  6b ust. 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym;
  • wobec których toczy się postępowanie karne prowadzone z urzędu lub w wyniku zawiadomienia złożonego przez podmiot inny niż Komisja, w przypadku których Przewodniczący Komisji skorzystał z uprawnienia pokrzywdzonego w postępowaniu karnym (również w zakresie przepisów określonych w art.  6b ust. 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym).

Obecnie na LOP jest 591 ostrzeżeń. Podmioty można wyszukiwać po nazwie. Tabelę można również filtrować po rodzaju zawiadomienia. „Niezależnie od powyższych informacji zamieszczanych w ramach LOP KNF, zachęcamy aby w przypadku wątpliwości upewnić się, czy dany podmiot posiada zezwolenie KNF” – upomina urząd.

„Konstrukcja Listy Ostrzeżeń Publicznych KNF sprawia, że nigdy nie będzie to kompletny rejestr podmiotów, wobec których istnieje podejrzenie działania niezgodnego z przepisami prawa, a brak podmiotu na LOP nie oznacza automatycznie, że jego działalność jest prowadzona zgodnie z przepisami prawa” – zaznacza Barszczewski.

Umieszczenie podmiotu na liście ostrzeżeń publicznych KNF jest konsekwencją złożenia przez organ nadzoru zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia jednego z przestępstw wymienionych w art.  6b ust. 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Są to przede wszystkim przestępstwa polegające na prowadzeniu działalności na rynku finansowym bez wymaganego przepisami prawa zezwolenia KNF.

Wpisu na listę ostrzeżeń publicznych KNF dokonuje się także w przypadku postępowania w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa, w zakresie przestępstw wskazanych w art. 6b ust. 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, które prokurator wszczął z urzędu albo na podstawie zawiadomienia zainicjowanego przez podmiot inny niż KNF. Jednak w takim przypadku wpisu na listę ostrzeżeń publicznych dokonuje się tylko wówczas gdy Przewodniczący KNF przystąpił do takiego postępowania korzystając z uprawnienia przysługującego mu na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym.

 

Zobacz także: WAŻNE! Zmiany w indeksach GPW - wiemy, kto awansował do WIG20!

Reklama

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

Kiedy wpis na Listę Ostrzeżeń Publicznych jest obligatoryjny

Tak ukształtowane regulacje oznaczają zatem, że nie w każdym przypadku, w którym dochodzi do zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia któregoś z przestępstw, o których mowa jest w art. 6b ust. 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, wypełnione zostają ustawowe przesłanki do wpisania danego podmiotu na listę ostrzeżeń publicznych KNF.

„W zakresie wpisów na listę ostrzeżeń publicznych Urząd KNF nie dysponuje żadną swobodą i jest ściśle związany przepisami ustawy. O ile w przypadku gdy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa składa KNF albo gdy Przewodniczący KNF przystępuje do postępowania korzystając z uprawnień pokrzywdzonego w postępowaniu karnym dokonanie wpisu jest obligatoryjne, o tyle w pozostałych przypadkach, nawet jeżeli KNF została o prowadzonym postępowaniu zawiadomiona przez prokuratora na podstawie art. 6b ust. 6 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, dokonanie wpisu na listę ostrzeżeń publicznych jest niedopuszczalne i stanowiłoby naruszenie prawa” – wyjaśnia Jacek Barszczewski.

Należy mieć też na uwadze, że w przypadku zawiadomień kierowanych przez KNF na podstawie innych przepisów (spoza katalogu wymienionego w art. 6b ust. 1 ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym), nie dochodzi do wpisana takiego podmiotu na LOP.

Reklama

 

Zobacz również: Dlaczego Andrij Werewski chce zdjąć Kernel Holding z GPW? Tłumaczy znany analityk [WYWIAD]

Czytaj więcej

Artykuły związane z Co to jest Lista Ostrzeżeń Publicznych KNF?