Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to jest kredyt konsolidacyjny

Jakiś czas temu borykalismy się z rekordowo niskimi stopami procentowymi, co było sytuacją idealna do kredytu gotówkowego czy mieszkaniowego. Ciąg wydarzeń związany z padniemy koronawirusa czy wojną na wschodzie Europy zdecydowanie namieszał w gospodarce niemal każdego kraju świata. Rządzący i ekonomiści jak mogą próbują wyprostować sprawy i kwestie, które zostały zachwiane owymi sytuacjami.

 

 

Rada Polityki Pieniężnej jako organ Narodowego Banku Polskiego od ponad roku stosuję już metodę podwyżek stóp procentowych, choć cykl ten został przerwany już na przedostatnim posiedzeniu, niewykluczone że jeszcze w tym roku 2022 doczekamy się jednego podniesienia oprocentowania.

Reklama

 

Wysoka inflacja (blisko 18%) nie jest łatwa do zwalczenia stąd RPP pokusiło się o zastosowanie takich działań, jak mówi prezes NBP Adam Glapińskich nikt z nas, a właściwie żaden z krajów nie spodziewał się takiego splotu wydarzeń i takich zachwiań gospodarczych. Sytuacja, która wyniknęła zmusiła osoby decydujące do podjęcia takich a nie innych kroków. Co za tym idzie i dlaczego o wspominamy o tym w materiale, który ma opowiadać o kredytach konsolidacyjnych?

 

Jak już wspomniałam powyżej w okresie niskim stóp procentowych, z którego “cieszyliśmy się” jeszcze do niedawna popyt na kredyty i produkty kredytowe w instytucjach był stosunkowo wysoki. Niestety comiesięczne podwyżki stóp procentowych spowodowały wzrost stopy referencyjnej z poziomu 0,1% do aż 6,75%! W tak krótkim okresie czasu jest to ogromny wzrost, który odczuli na swoich kieszeniach kredytobiorcy kredytów o zmiennym oprocentowaniu.

 

Reklama

W wielu przypadkach wysokość miesięcznej raty wzrosła tak silne przerastają możliwości finansowe kredytobiorców do kontynuacji regularnej spłaty. Niektórzy ratunek znaleźli w programie “wakacje kredytowe”, dzięki którym dosłownie można ominąć spłatę raty (miesiąc w kwartale). Inni którzy w tamtym okresie wzięli więcej niż jeden kredyt próbują zagospodarować swoje domowe wydatki, kredyty i opłaty sięgając po kredyt konsolidacyjny?

 

Czym tak naprawdę jest kredy konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to produkt bankowy przeznaczony dla osób, u których występują problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Jeśli liczba spłat stanowi znaczne obciążenie dla Twojego budżetu i chcesz ograniczyć miesięczne wydatki, ta pożyczka może być dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Osoby, które mają problemy z płatnościami w wielu instytucjach i mają trudności z zapamiętaniem terminów płatności, decydują się na łączenie pożyczek i kredytów. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego to przejrzystość i lepsza kontrola nad kosztami. Choć jest to usługa skierowana głównie do osób prywatnych, warto wspomnieć, że niektóre banki oferują konsolidację również dla firm.

Konsolidacja kredytu to nic innego jak połączenie kilku długów w jeden kredyt. W terminologii bankowej kredyt konsolidacyjny to specjalne zadłużenie przeznaczone na spłatę wszystkich innych długów.

Reklama

 

Możesz łączyć np.:

  • kredyt hipoteczny
  • pożyczkę gotówkową
  • pożyczkę ratalną
  • kredyt samochodowy
  • zadłużenie na karcie kredytowej;
  • limity kont

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Ubiegać się o kredyt konsolidacyjny może każdy, kto spłaca wiele pożyczek, limitów kart kredytowych itp. mogą ubiegać się o konsolidację kredytu w celu obniżenia miesięcznych kosztów.

Trzeba tutaj jednak pamiętać, że skutkiem będzie wydłużenie okresu kredytowania. Łączenie produktów finansowych może uchronić Cię przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia, która obejmuje m.in. wpisy do rejestrów dłużników, postępowania windykacyjne, a nawet wkroczenie organów egzekucyjne, takich jak egzekucja komornicza. Ważne jest, aby ubiegać się o pożyczkę i inną konsolidację zadłużenia, zanim pojawią się problemy z terminową spłatą.

 

Jak działa kredyt konsolidacyjny? Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Po pozytywnym potwierdzeniu wnioskodawcy, instytucja bankowa, którą wybrałeś przedstawia ostateczne warunki umowy danego kredytu konsolidacyjnego. Określa parametry pożyczki i zadłużenia, które instytucja musi spłacić. Udzielając kredytu, bank nie przelewa pożyczkobiorcy pieniędzy, ale sam spłaca wszystkie uwzględnione w umowie długi. Dzięki temu mamy tylko jedną pożyczkę i jedną ratę.

Reklama

Pożyczka łączona oparta jest również na zupełnie nowych warunkach. Z reguły osoby z takimi zobowiązaniami chcą obniżyć wartość miesięcznych rat, co wiąże się z dłuższym okresem kredytowania – a to podnosi całkowity koszt kredytu. Nie należy również zapominać, że tego typu usługom zwykle towarzyszą dodatkowe koszty, takie jak prowizja od kredytu, ubezpieczenie czy koszty pozostałe.

 

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Jedną z głównych zalet kredytu konsolidacyjnego jest jego elastyczność. Klient ma prawo wyboru, które zobowiązania są łączone. Mogą to być więc wszystkie wzięte kredyty i pożyczki lub tylko wybrane zobowiązania.

Pożyczka łączona działa w bardzo prosty sposób. Instytucja, z którą zdecydujemy się na taką “współpracę”, spłaci zadeklarowane przez nas długi i połączy je w jedno. Wygląda więc trochę inaczej niż zwykła pożyczka czy kredyt. Środki są zwykle wpłacane bezpośrednio na konto wnioskodawcy. Tutaj jednak pożyczkodawca spłaca zadeklarowane długi, podczas gdy klient nadal spłaca ten sam dług.

Jedyną różnicą jest to, że zamiast kilku rat o różnej wielkości, jest tylko jedna, łatwiejsza do spłaty. Ponadto można łączyć zarówno kredyty, jak i pożyczki pozabankowe.

Reklama

Kolejną już wyżej wspomnianą zaletą takiej usługi bankowej jest wysokość rat, banki bardzo często wydłużają okres kredytowania co wpływa na zmniejszenie raty. Finalnie koszt kredytu wzrasta, ale kredytobiorca może cieszyć się niższymi ratami, co w szczególnych przypadkach ratuje go nawet od ogromnych problemów finansowych.

Zobaczmy na jakie oferty kredytów konsolidacyjnych warto zwrócić uwagę w listopadzie 2022!

 

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

 

Nazwa instytucji

RRSO

Alior Bank

9,04%

Kasa Stefczyka

11,52%

BNP Paribas

11,56%

PKO BP

12,57%

Bank Pekao

12,96%

Citi Handlowy

13,79%

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

 

Reklama

 

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Oprocentowanie

 

Nazwa instytucji

Oprocentowanie

Alior Bank

8,69%

Kasa Stefczyka

10,90%

BNP Paribas

10,99%

PKO BP

11,19%

Bank Pekao

12,25%

Citi Handlowy

12,99%

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Oprocentowanie

 

 

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Prowizja

 

Nazwa instytucji

Prowizja

Alior Bank

0%

Kasa Stefczyka

0%

BNP Paribas

0%

PKO BP

0%

Bank Pekao

0%

Citi Handlowy

0%

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Prowizja

 

Reklama

 

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Okres kredytowania

 

Nazwa instytucji

Okres kredytowania

Warunek specjalny

Alior Bank

do 120 miesięcy

 

Kasa Stefczyka

do 120 miesięcy

 

BNP Paribas

do 120 miesięcy

 

PKO BP

do 120 miesięcy

 

Bank Pekao

do 120 miesięcy

od 15 000 PLN do 250 000 PLN

Citi Handlowy

do 120 miesięcy

 

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Okres kredytowania

 

Reklama

 

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Maksymalna łączna kwota

 

Nazwa instytucji

Maksymalna łączna kwota

Alior Bank

200 000 PLN

Kasa Stefczyka

240 000 PLN

BNP Paribas

200 000 PLN

PKO BP

250 000 PLN

Bank Pekao

250 000 PLN

Citi Handlowy

150 000 PLN

Ranking kredytów konsolidacyjnych listopad 2022 - Maksymalna łączna kwota

 

 

Jak widzimy na powyżej zamieszczonych tabelach pierwsze miejsce w naszym rankingu zajmuje oferta Alior Banku, drugie miejsce należy do Kasy Stefczyka, trzecie do BNP PAribas, następnie kolejno PKO Bank Polski, Bank Pekao SA oraz Citi Handlowy.

Reklama

Podczas tworzenia rankingu pod uwagę wzięte zostały takie zmienne jak Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, oprocentowanie, prowizja i inne dodatkowe koszty, maksymalna łączna kwota zobowiązania oraz maksymalny okres kredytowania ( w miesiącach), wzięliśmy pod uwagę także opinie klientów o ofercie wykonaliśmy symulację kredytu o łącznej wartości 100 000 PLN na okres 60 miesięcy aby porównać koszty, całkowitą kwotę zapłaty oraz kwotę jednej raty.

 

 

Pierwsze miejsce - Alior Bank

Pierwsze miejsce w rankingu należy do Alior Banku, dzie rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi 9,04%, oprocentowanie 8,69% a prowizja 0%. Okres kredytowanie to maksymalnie 120 miesięcy a najwyższa kwota jaką obejmuje oferta to 200 000 PLN.

 

Drugie miejsce - Kasa Stefczyka

Reklama

Na drugim miejscu znajduję się oferta firmy Kasa Stefczyka, gdzie RRSO wynosi już nieco więcej, bo 11,52%, oprocentowanie 10,90% a prowizja to także 0%. Okres kredytowania podobnie jak w ofercie powyższej 120 miesięcy, czyli 10 lat, a najwyższa łączna kwota zobowiązań wynosi 240 000 PLN.

 

Trzecie miejsce - BNP Paribas

Na trzecim miejscu mamy ofertę BNP Paribas, gdzie RRSO ustalono na 11,56%, oprocentowanie wynosi tutaj 10,99%, a prowizja podobnie jak w poprzednich dwóch ofertach wynosi dokładnie 0%. Okres kredytowania to także 10 lat, 120 miesięcy a najwyższa kwota zobowiązania to 200 000 PLN.

 

Czwarte miejsce - PKO BP

Na czwartym miejscu mamy ofertę PKO Banku Polskiego z RRSO równym 12,57%, oprocentowaniem na poziomie 11,19% oraz prowizją 0%. Okres kredytowania wynosi także 10 lat (12 miesięcy) a najwyższa kwota zobowiązania to 250 000 PLN.

Reklama

 

 

Jeśli znalazłeś korzystną ofertę kredytu konsolidacyjnego, który Twoim zdaniem powinien znaleźć się w naszym rankingu, a może sam posiadasz kredy konsolidacyjny w instytucji którą polecasz, ale nie uwzględniliśmy jej w zestawieniu - daj znam znać! Możesz zostawić komentarz pod artykułem lub napisać do nas mailowo: support@fxmag.pl

Czytaj więcej