Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to jest koronawirus

Czarny piątek na rynkach inwestycyjnych okazał się zdecydowanie bardziej burzliwy względem fali wyprzedaży, która zalała sklepowe półki. Doniesienia o nowym wariancie koronawirusa sprowadziły uczestników rynku „na ziemię”, tym samym utwierdzając ich w przekonaniu, że pandemia jeszcze się nie skończyła.

W perspektywie krótkoterminowej dla inwestorów szczególnie istotne wydaje się to, jaki charakter będą miały dane dotyczące nowego wariantu koronawirusa. Jeśli Omikron wykaże się odporny na działanie szczepionek, istnieje ryzyko powrotu do obostrzeń i zamknięcia kolejnych gospodarek, co w obecnej sytuacji mogłoby okazać się prawdziwym ciosem dla aktywności gospodarczej. Jednocześnie nowa mutacja koronawirusa sprawiła, że na ustach uczestników rynku na powrót zawitał temat normalizacji polityki monetarnej w USA. Co prawda, w świetle ostatnich danych makroekonomicznych, które potwierdziły, że amerykańska gospodarka radzi sobie coraz lepiej, a skala wsparcia ze strony Rezerwy Federalnej jest nieadekwatna do rzeczywistości, coraz częściej pojawiały się głosy za przyspieszeniem taperingu. Nauczeni doświadczeniem inwestorzy mając w pamięci sytuację, która miała miejsce wraz z doniesieniami o wariancie Delta, kiedy Rezerwa Federalna wykorzystała argument „koronawirusowy” do odroczenia zmian w parametrach polityki pieniężnej, oczekują, że i tym razem amerykańskie władze monetarne zareagują w podobny sposób.

Zmiana nastawienia inwestorów, co do przyszłych ruchów Rezerwy Federalnej zmaterializowała się na wykresie EUR/PLN

o przyczynach zasadniczo nietypowej reakcji na tej parze walutowej więcej pisałam w artykule: „Zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa. Złoto odrabia straty”.

Z tego punktu widzenia szczególnie istotne wydają się zaplanowane na dziś (godz. 21:05) i jutro (godz. 16:00) wystąpienia Jerome Powella

dotyczące mianowania obecnego Prezesa Rezerwy Federalnej na drugą kadencję. Może okazać się, że już dziś dowiemy się, co Powell sądzi o obecnej sytuacji i co najważniejsze, jakie skutki dla zacieśniania polityki może mieć Omikron. Wystąpienia Powella wydają się równie istotne w kontekście rynku złota, który w oczekiwaniu na wyraźniejsze sygnały, co do planów Rezerwy Federalnej skonsolidował się w okolicach psychologicznego oporu na poziomie 1800 USD/oz.

Poza wspomnianym wcześniej wystąpieniem Jerome Powella do najważniejszych wydarzeń rozpoczynającego się tygodnia bez wątpienia należy zaliczyć piątkowy raport NFP. Zmiany na amerykańskim rynku pracy są śledzone ze szczególną intensywnością ze względu na to, jaką wagę przywiązuje do nich Rezerwa Federalna, bowiem jednym z nadrzędnych celów amerykańskich władz monetarnych jest powrót do pełni zatrudnienia definiowanego jako stan sprzed początku pandemii.

Czytaj więcej