Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co robią władze USA by powstrzymać kryzys bankowy?

 

  • Jaki bank upadł w USA?
  • Co robią władze USA by powstrzymać kryzys?
  • Czy nadchodzi kolejny kryzys banków regionalnych?
  • Kto cieszy się z upadłości banku?

 

Amerykańskie organy regulacyjne przejęły zagrożonego upadłością pożyczkodawcę Republic First Bancorp i sprzedają go podmiotowi Fulton Bank. To pierwsza upadłość dużego banku regionalnego w USA w tym roku, ubezpieczanego przez FDIC. Ale czy ostatnia?

 

 

Czy ta upadłość to tylko incydent…

Reklama

To koniec Republic First Bancorp. Podmiot zostanie przejęty przez Fulton Bank po interwencji amerykańskiego nadzoru finansowego. Amerykańskie organy regulacyjne nie ukrywają, że widać wielkie wyzwania stojące przed bankami regionalnymi.

Republic First to bank z siedzibą w Filadelfii. Gdy niedawno zerwał rozmowy o finansowaniu ratunkowym z grupą inwestorów, został przejęty przez Departament Bankowości i Papierów Wartościowych Pensylwanii. Przedstawiciele FDIC - instytucji wyznaczonej na syndyka masy upadłościowej - zapowiedzieli w piątek, że Fulton Bank przejmie wszystkie depozyty i zakupi wszystkie aktywa Republic First, w celu „ochrony deponentów”. Wszelkie informacje dla klientów można znaleźć TUTAJ oraz TUTAJ.

Republic First Bank miał około 6 mld USD aktywów i 4 mld USD depozytów na dzień 31 stycznia 2024 roku. Oprócz depozytów, Republic miał również pożyczki i inne zobowiązania w wysokości około 1,3 mld USD. FDIC oszacowała, że koszt upadłości dla funduszu ratunkowego wyniesie 667 mln USD.

Fulton Bank korzysta na tej transakcji. Po transakcji będzie o 100% większy na rynku filadelfijskim, po połączeniu jego depozyty będą mieć wartość około 8,6 mld USD.

 

Czytaj również: Gigantyczna fuzja stoi pod znakiem zapytania. 39 mld USD to za mało?

 

… czy też będzie nawrót kryzysu banków regionalnych?

Reklama

Amerykański sektor bankowy zdestabilizował się z powodu rosnących stóp procentowych i wahań cen na rynku nieruchomości komercyjnych. Wiosną ubiegłego roku miały miejsce upadłości kilku dużych banków regionalnych z Sillicon Valley Bank na czele.

Warto podkreślić, że data upadku Republic First Bank jest niefortunna. Według ZeroHedge, rezerwy gotówkowe małych banków w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 258 mld USD, poniżej poziomu uznawanego za bezpieczny. Awaryjny program pożyczkowy Fed wygasł pod koniec marca. Czy upadłość Republic First to tylko czkawka po ubiegłorocznym kryzysie banków regionalnych, czy jego powrót? To okaże się w najbliższych miesiącach.

Eksperci zwracają uwagę na wartość pożyczek z tzw. okna dyskontowego Fed, która poszła ostro w górę do 7 mld USD. To właśnie banki regionalne korzystają z tego okna dyskontowego, ponieważ to one mają najgorsze bilanse.

 

Zobacz także: Brytyjskie firmy w poważnych tarapatach, dziesiątki tysięcy zagrożone niewypłacalnością

 

Wartość tzw. okna dyskontowego FED

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: FRED

 

W każdym razie społeczność finansową na X zelektryzował komunikat, że Stany Zjednoczone przygotowały się na potencjalny upadek dużego banku na Wall Street- jak twierdzi FDIC…

 

 

Reklama

Co ciekawe, społeczność fanów kryptowalut zareagowała pozytywnie na tę wiadomość, postrzegając niepowodzenie banku jako potencjalne dobrodziejstwo dla walut cyfrowych. Marius Martocsan, dyrektor generalny Zesh, skomentował na platformie X: „Właśnie upadł kolejny bank, Republic First Bank. Myślę, że pozostanę przy Bitcoinie”.

 

Zobacz również: Ten wielki rynek nieruchomości cierpi na chroniczny niedobór domów i mieszkań

Czytaj więcej

Artykuły związane z Co robią władze USA by powstrzymać kryzys bankowy?