Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co dalej ze stopami procentowymi w Nowej Zelandii

Bank centralny Nowej Zelandii (RBNZ) utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Decyzja ta okazała się sporym impulsem dla dolara nowozelandzkiego (NZD), który jest najsilniejszą walutą porannych notowań. 

 

  • Bank Rezerw Nowej Zelandii (RBNZ) podjął decyzję o podtrzymaniu stóp procentowych na poziomie 5,5%. 
  • Bank spodziewa się pierwszych cięć dopiero w 2025 r. 
  • Na decyzję RBNZ dolar nowozelandzki zareagował umocnieniem względem dolara amerykańskiego. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Nowa Zelandia podtrzymuje stopy procentowe 

Przesunięto termin, w jakim potencjalnie ma nastąpić początek obniżania kosztów finansowania zewnętrznego. To był czynnik, który warunkował wzrost lokalnej waluty. Co więcej, gubernator RBNZ Adrian Orr dał jastrzębi sygnał co do powstrzymania rosnących oczekiwań inflacyjnych. W II kwartale stopa inflacji wyniosła 6,0% w ujęciu rocznym, zgodnie z projekcją banku centralnego na poziomie 6,1%.

“Komisja zgodziła się, że OCR (oficjalna stopa gotówkowa) musi pozostać na restrykcyjnym poziomie w dającej się przewidzieć przyszłości, aby zapewnić roczny powrót inflacji cen konsumpcyjnych do docelowego zakresu od 1% do 3%” - przekazał bank centralny w oświadczeniu po posiedzeniu. 

Zobacz również: Inflacja w Szwajcarii - zobacz najnowsze dane! Jakie prognozy ma przed sobą frank

 

 

Rynek obserwował mocną reakcję dolara NZD, który pozostaje obecnie jedną z silniejszych walut na rynku. Wzrost o 0,2% w ciągu dnia sprawił, że para odbiła się od rocznego minimum na poziomie 0,5930. 

 

Notowania NZD/USD - 5 sesji 

Reklama

Źródło: TradingView

 

Według RBNZ oficjalna stopa gotówkowa (OCR) ma zostać na wyższym poziomie w “najbliższej przyszłości”, aby zdusić możliwy nawrót wysokiej inflacji. Według analityków, gdy będzie pewne, że wzrost cen został zduszony, dopiero wtedy decydenci rozważą zmianę kursu w realizowanej polityce pieniężnej. Bank spodziewa się pierwszych cięć w 2025 r. 

Innego zdania jest bank HSBC. Ekonomiści przewidują, że pierwsze obniżki będą możliwe już w II kwartale przyszłego roku. 

Reklama

“Aktywność gospodarcza wyraźnie zwolniła, nawet jeśli ma nieco większe tempo niż oczekiwano, a gospodarka traci inflację. Ponadto pełny wpływ już osiągniętego zacieśnienia monetarnego jest widoczny” - przekazał Paul Bloxham, główny ekonomista HSBC w Australii i Nowej Zelandii w notatce dla klientów. 

Zobacz również: Kurs waluty jednej z głównych gospodarek świata drastycznie spada, na czym zyskuje dolar

 

Jakie są perspektywy dla dolara nowozelandzkiego? 

Dolar nowozelandzki może mieć problemy z utrzymaniem wzrostu. Wszystko za sprawą zbliżającego się posiedzenia FOMC na którym może zapaść decyzja o podwyższeniu stóp procentowych. Ostatnie dane gospodarcze napływające z USA wskazują na polepszenie się koniunktury oraz odporniejsze fundamenty. Sprzedaż detaliczna okazała się powyżej oczekiwań, główna wartość wzrosła o 0,7% m/m, powyżej szacowanych 0,4%. Sprzedaż z wyłączeniem sektora samochodowego wyniosła 1% wobec oczekiwanych 0,4%. Gdyby doszło do kolejnej podwyżki, dolar amerykański zostałby wzmocniony, co działałoby jako przeciwny wiatr dla kursu NZD/USD. 

Dolar kiwi jest przygotowany na stabilność, ale może ostro zareagować na wszelkie niespodzianki” - skomentował Matias Salord, analityk FX Street. 

Zobacz również: KNF ostrzega! Coraz więcej oszustów podaje się za maklerów i doradców inwestycyjnych!

Czytaj więcej

Artykuły związane z co dalej ze stopami procentowymi w Nowej Zelandii