Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej z turecką gospodarką?

Turcja walczy z inflacją, ostatecznie odchodząc od niekonwencjonalnych metod. Po raz kolejny zdecydowano się na podniesienie stóp procentowych, co było zgodne z oczekiwaniami analityków.

 

  • O ile wzrosły w Turcji stopy procentowe?
  • Jak nowa prezes walczy z uporczywą inflacją?
  • Co dalej z turecką gospodarką?  

 

Reklama

 

Stopy procentowe w Turcji - kolejny wzrost 

Postąpiono zgodnie z oczekiwaniami analityków, podnosząc stopę benchmarkową z poziomu 42,50% do 45,00%. Jeszcze w maju wynosiła ... 8,5%. Bank dodał w komunikacie, że stopy procentowe są obecnie na wystarczająco restrykcyjnym poziomie.

Hafize Gaye Erkan to pierwsza kobieta stojąca na czele tureckiego banku centralnego. Ma spore doświadczenie w pracy w amerykańskich instytucjach finansowych. Co więcej, nie należy do zwolenniczek prowadzonej przez prezydenta Erdogana niekonwencjonalnej polityki pieniężnej.  

Po latach pracy w renomowanych bankach wróciła do kraju, przyjmując stanowisko prezeski tamtejszego banku centralnego. Przeprowadzka ze Stanów Zjednoczonych wydaje się niejedynym wyrzeczeniem, z jakim musiała zmierzyć się Erkan. Przyjmując posadę, zaakceptowała wynagrodzenie, które w praktyce nie pozwala jej na wynajęcie mieszkania. Kobieta przekazała mediom, że jest zmuszona mieszkać z matką. 

 

Zobacz również: Inflacja w Turcji poniżej prognoz, w 2023 roku wyniosła blisko 65%

Reklama

 

Czy to pensja jest zbyt niska czy inflacja zbyt wysoka? 

Erkan traktuje swój przypadek jako punkt wyjścia do debaty na temat warunków życia w Turcji. Te w ostatnich latach są szczególnie trudne, gdyż gospodarkę trawi uporczywy wzrost cen. Z raportu Tureckiego Instytutu Statystycznego TUIK wynika, że średnioroczna inflacja wyniosła w 2023 r. 64,8%. 

Od 1 stycznia płaca minimalna wzrosła o 49% względem poziomu z końca grudnia i 100% względem poziomu z początku 2023 r. Minister pracy Vedat Isikhan zapowiedział, że od 2024 r. pracownicy będą zarabiać co najmniej 7 002 liry, czyli nieco ponad 577 USD (ok. 2250 złotych). W kraju ponad 30% zatrudnionych otrzymuje wynagrodzenie minimalne. 

Deprecjacja liry uderza w całą gospodarkę. Na początku ubiegłego roku kurs USD/TRY wynosił 18,69. Pod koniec 2023 r. za 1 dolara amerykańskiego trzeba było zapłacić 29,45 liry tureckiej, co unaocznia skalę problemów. 

 

Reklama

Notowania TRY/USD - 5 lat

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

  

Warto pamiętać, że w przeszłości prezydent odwoływał prezesów banku centralnego, gdy uznał, że stopy są na zbyt wysokim poziomie.

Reklama

"Nominacja Erkan jest, miejmy nadzieję, sygnałem poprawy w stosunku do polityki jej poprzednika. Powracającym pytaniem jest to, czy Erdogan pozwoli bankowi centralnemu podnieść stopy wystarczająco mocno, by obniżyć inflację" - komentował w poprzednim roku Nick Stadtmiller, analityk Medley Global Advisors. 

Niekonwencjonalna polityka to według Erdogana zależność mówiąca o tym, że podniesienie stóp procentowych zwiększa inflację. Jego poglądy na temat tureckiej gospodarki były szeroko dyskutowane w ostatnich latach. Wydaje się jednak, że w 2023 r. zdecydowano się od nich odejść, czego wyrazem miało być mianowanie Mehmeta Simska na stanowisko ministra skarbu i finansów Turcji.

 

Zobacz również: Płaca minimalna ostro w górę - skala wzrostu zaskakuje!

Czytaj więcej

Artykuły związane z Co dalej z turecką gospodarką?