Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cnn fear and greed

Indeks Crypto Fear and Greed podaje wynik od 0 do 100 dla nastrojów na rynku kryptowalut. Opiera się na CNNMoney Fear and Greed Index do analizy rynku akcji. 

Strach (ocena od 0 do 49) wskazuje na niedowartościowanie i nadpodaż na rynku. Chciwość (wynik od 50 do 100) sugeruje przewartościowanie kryptowalut i możliwą bańkę.

Zauważenie zmian w poziomie strachu i chciwości może stać się częścią twojej strategii handlowej przy podejmowaniu decyzji o wejściu lub wyjściu z rynku krypto.

Wprowadzenie

Decydując, czy powinno się kupować czy sprzedawać na rynku krypto, dobry trader lub inwestor zawsze będzie szukał wspierających danych. Są wykresy, na które trzeba spojrzeć, fundamenty, które trzeba przeanalizować i sentyment rynkowy, który można wykorzystać. Jednak badanie wszystkich dostępnych metryk i indeksów nie jest najbardziej efektywnym wykorzystaniem czasu. Dzięki Indeksowi Crypto Fear and Greed połączenie sentymentu i podstawowych wskaźników daje wgląd w strach i chciwość rynku. Chociaż nie powinieneś(-naś) polegać tylko na tym wskaźniku, może on pomóc w zrozumieniu ogólnych nastrojów panujących na rynku kryptowalut.

 

Czym jest indeks?

Reklama

Tradycyjnie indeks pobiera wiele punktów danych i łączy je w jedną miarę statystyczną. Być może słyszałeś(-aś) już o Dow Jones Industrial Average (DJIA), słynnym indeksie, który śledzi rynek akcji. DJIA to ważona cenowo kombinacja 30 dużych firm notowanych na wielu giełdach w USA. Traderzy i inwestorzy mogą kupować DJIA, aby uzyskać łączną ekspozycję na akcje tych firm.

Indeks Crypto Fear and Greed jest również ważoną miarą danych rynkowych, ale na tym kończą się podobieństwa. Indeks Crypto Fear and Greed nie jest czymś, co można kupić, ani żadnym instrumentem finansowym. To tylko wskaźnik rynkowy, który może uzupełnić Twoją analizę.

 

Czym jest wskaźnik rynkowy?

Wskaźniki rynkowe ułatwiają traderom i inwestorom analizę danych rynkowych. Istnieją we wszystkich formach analizy: analizie technicznej, analizie fundamentalnej i analizie sentymentu. Jeśli eksperymentowałeś(-aś) już z analizą techniczną (TA), prawdopodobnie masz już pewne doświadczenie ze wskaźnikami. Obejmują one od prostych średnich kroczących do złożonych formacji wykresowych, takich jak Ichimoku Clouds. Wskaźniki TA dotyczą analizy cen, wolumenu obrotu i innych trendów statystycznych.

Wskaźniki analizy fundamentalnej przyjmują inne podejście. Kiedy badasz token lub akcje, zasadniczo próbujesz określić podstawową fundamentalną wartość projektu. Na przykład Twoje badanie może obejmować liczbę użytkowników i całkowitą wartość rynkową połączone we wskaźnik.

Ponadto mamy wskaźniki nastrojów rynkowych, które mierzą uczucia i myśli inwestorów i traderów. Indeks Crypto Fear and Greed to tylko jeden z wielu. Inne przykłady to The Bull & Bear Index z Augmento i WhaleAlert, który śledzi duże transfery wielorybów na rynkach krypto. Do pewnego stopnia badania krypto w dużej mierze opierają się na analizie mediów społecznościowych, społeczności i opinii publicznej. Z tego powodu analiza sentymentu może się przydać w przypadku tej klasy aktywów.

Reklama

 

Czym dokładnie jest Indeks Fear and Greed?

CNNMoney pierwotnie stworzyło Indeks Fear and Greed, aby analizować nastroje rynkowe dotyczące akcji. Od tego czasu Alternative.me stworzyło swoją wersję dostosowaną do rynku kryptowalut. 

Indeks Crypto Fear and Greed analizuje koszyk różnych trendów i wskaźników rynkowych, aby określić, czy uczestnicy rynku czują się chciwi, czy przestraszeni. Wynik 0 wskazuje na skrajny strach, a 100 na skrajną chciwość. Wynik 50 wskazuje, że rynek jest w pewnym stopniu neutralny.

Przestraszony rynek może wskazywać, że kryptowaluty są niedowartościowane. Zbyt duży strach na rynku może prowadzić do nadmiernej sprzedaży i paniki. Strach nie musi oznaczać, że rynek wszedł w długoterminowy trend spadkowy. Zamiast tego możesz myśleć o tym jako o krótko- lub średnioterminowym odniesieniu do ogólnego nastroju na rynku.

Chciwość na rynku to sytuacja odwrotna. Jeśli inwestorzy i traderzy są zachłanni, istnieje możliwość przeszacowania i bańki. Wyobraź sobie sytuację, w której FOMO (strach przed utratą okazji) powoduje, że inwestorzy pompują rynki, stawiając cenę Bitcoina zbyt wysoko. Innymi słowy, zwiększona chciwość może prowadzić do nadmiernego popytu, sztucznie zawyżając cenę.

 

Jak działa Indeks Crypto Fear and Greed?

Reklama

Każdego dnia Alternate.me oblicza nową wartość od 0 do 100. Na lipiec 2021 Indeks Crypto Fear and Greed wykorzystuje wyłącznie informacje związane z Bitcoinem. Powodem tego jest znacząca korelacja BTC z całym rynkiem krypto, jeśli chodzi o cenę i sentyment. W przyszłości planuje się objęcie innych dużych monet, prawdopodobnie w tym Ether (ETH) i BNB.

Indeks Fear and Greed: co to jest? Dlaczego jest przydatny? Indeks a analiza długoterminowa - 1Indeks Fear and Greed: co to jest? Dlaczego jest przydatny? Indeks a analiza długoterminowa - 1

Skalę indeksu można podzielić na następujące kategorie:

  • 0-24: Ekstremalny strach (pomarańczowy)
  • 25-49: Strach (bursztynowy/żółty)
  • 50-74: Chciwość (jasnozielony)
  • 75-100: Ekstremalna chciwość (zielony)

Indeks oblicza wartość, łącząc pięć różnych ważonych czynników rynkowych. Przyjrzyjmy się im z bliska:

1. Zmienność (25% indeksu). Zmienność porównuje bieżącą wartość Bitcoina ze średnimi z ostatnich 30 i 90 dni. Tutaj indeks wykorzystuje zmienność jako alternatywę dla niepewności na rynku.

2. Momentum/wolumen rynku (25% indeksu). Aktualny wolumen obrotu i momentum rynku Bitcoina są porównywane z poprzednimi średnimi wartościami z 30 i 90 dni, a następnie łączone. Stałe zakupy na dużą skalę sugerują pozytywne lub chciwe nastroje na rynku.

Reklama

3. Media społecznościowe (15% indeksu). Ten czynnik uwzględnia liczbę hashtagów na Twitterze związanych z Bitcoinem, a w szczególności ich współczynnik interakcji. Zazwyczaj stała i niezwykle duża liczba interakcji wiąże się bardziej z chciwością rynku niż ze strachem.

4. Dominacja Bitcoina (10% indeksu). Ten element mierzy dominację BTC na rynku. Zwiększona dominacja rynkowa pokazuje nowe inwestycje w monetę i możliwą realokację środków z altcoinów.

5. Trendy Google (10% indeksu). Analizując dane Google Trends dla zapytań związanych z Bcoinem, indeks może zapewnić wgląd w nastroje rynkowe. Na przykład wzrost liczby wyszukiwań „Bitcoin Scam” wskazywałby na większy strach na rynku.

6. Wyniki ankiety (15% indeksu). Ten element jest obecnie wstrzymany i nie był aktywny od jakiegoś czasu.

 

Dlaczego Wskaźnik Crypto Fear and Greed jest przydatny?

Indeks Crypto Fear and Greed może być cennym narzędziem do sprawdzania zmian nastrojów rynkowych. Duże wahania mogą stanowić okazję do wejścia lub wyjścia, zanim reszta rynku podąży za trendem. Możemy zobaczyć krótki przykład tego, sprawdzając ostatnie trzy miesiące całkowitej kapitalizacji rynkowej kryptowalut w porównaniu z danymi indeksu.

Reklama

Indeks Fear and Greed: co to jest? Dlaczego jest przydatny? Indeks a analiza długoterminowa - 2Indeks Fear and Greed: co to jest? Dlaczego jest przydatny? Indeks a analiza długoterminowa - 2

Punkt 1 pokazuje 26 kwietnia 2021, dno znaczącej zmiany wartości indeksu z 73 (chciwość) do 27 (strach). Punkt 2 pokazuje początek kolejnego spadku 12 maja 2021 z 68 (chciwość) do 26 (strach). Możemy sprawdzić, czy pasuje to do rynku kryptowalut, porównując te zmiany z ogólną kapitalizacją rynkową.

Indeks Fear and Greed: co to jest? Dlaczego jest przydatny? Indeks a analiza długoterminowa - 3Indeks Fear and Greed: co to jest? Dlaczego jest przydatny? Indeks a analiza długoterminowa - 3

Punkt 1 ponownie pokazuje 26 kwietnia, gdzie kapitalizacja wynosi $1,78 biliona (USD), po czym wspina się do szczytu $2,53 biliona 12 maja. Jeśli połączysz to z tym, co widzimy powyżej, zobaczysz dużą zmianę sentymentu od chciwości do strachu, zbiegającą się z lokalnym dołkiem w kapitalizacji rynku kryptowalut. W miarę jak rynek staje się coraz bardziej zachłanny, ogólna kapitalizacja rynkowa wzrasta, aż osiągnie maksimum. Przy maksimum sentyment ponownie gwałtownie spada.

W naszym przykładzie indeks okazał się pomocny w znajdowaniu okazji do zakupu i przewidywaniu wyprzedaży na rynku. Za pomocą indeksu możesz sprawdzić, czy Twoje reakcje emocjonalne są przesadzone czy zgodne z rynkiem. Ale, czy okaże się to pomocne w każdej sytuacji? Bardziej niż prawdopodobne, że nie.

 

Czy mogę używać indeksu do analizy długoterminowej?

Reklama

Wskaźnik nie działa tak dobrze w długoterminowej analizie cykli rynku kryptowalut. Podczas hossy lub bessy istnieje wiele cykli strachu i chciwości. Te zmiany są przydatne dla traderów swingowych. Jednak inwestorom, którzy chcą holdować, trudno będzie przewidzieć zmianę z hossy na bessę tylko za pomocą samego indeksu. Będziesz musiał(-a) przeanalizować inne aspekty rynku, aby uzyskać długoterminową perspektywę.

Jak zawsze, zaleca się, aby nie polegać wyłącznie na jednym wskaźniku lub stylu analizy. Upewnij się, że wykonałeś(-aś) własny research (DYOR) przed zainwestowaniem jakichkolwiek pieniędzy i inwestuj tylko tyle, ile możesz sobie pozwolić stracić.

 

Przemyślenia Końcowe

Indeks Crypto Fear and Greed to prosty sposób na zebranie i podsumowanie całej gamy wskaźników fundamentalnych i nastrojów rynkowych. Zamiast robić to samodzielnie, możesz polegać na wskaźniku do śledzenia mediów społecznościowych, Trendów Google i innych statystyk. Jeśli chcesz uwzględnić go w swojej analizie, rozważ uzupełnienie go innymi danymi i wskaźnikami, aby uzyskać bardziej zrównoważony obraz.

 

 

Czytaj więcej