Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

citigroup

Poniższy wykres przedstawia graficzne odczyty tzw. indeksów niespodzianek ekonomicznych liczonych przez Citigroup dla strefy euro (kolor czerwony), oraz USA (kolor niebieski).

Na dole mamy różnicę (spread) pomiędzy dwoma wartościami – kolor fioletowy, oraz na zielono, dzienne świeczki dla kursu euro do dolara EURUSD. Ostatni tydzień przyniósł spore rozczarowania danymi z USA (sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa), co przełożyło się na wyraźne cofnięcie wskaźnika niespodzianek liczonego przez Citigroup.

Wykres zależności ze strefy dolara oraz strefy euroWykres zależności ze strefy dolara oraz strefy euro

Jeżeli ta tendencja jest potwierdzeniem scenariusza zakładającego, że to USA weszły ostatnie w spowolnienie gospodarki, to być może warto skoncentrować większą uwagę na danych ze strefy euro. Ważną publikacją mogą okazać się zaplanowane na najbliższy czwartek szacunki dla indeksów PMI dla przemysłu i usług – z mediany prognoz wynika, że spodziewane jest utrzymanie wartości ze stycznia, tj. 50,5 pkt. dla przemysłu, oraz 51,2 pkt. dla usług.

Czytaj także: Jaki będzie 2019 rok dla GPW?

Rok 2018 nie rozpieszcza inwestorów giełdowych, szczególnie w Polsce, gdzie główny indeks WIG stracił do momentu pisania tego artykułu 7%, indeks średnich spółek – mWIG40 stracił prawie 17% grupujący 80 małych spółek sWIG80 tąpnął aż o blisko 25%! Można wyliczać powody takiego obrotu spraw, jak af.. Czytaj
Jaki będzie 2019 rok dla GPW?
Reklama

 

Jakiekolwiek wyższe odczyty mogą dać pole do spekulacji wokół euro niezależnie od ewentualnego wpływu informacji związanych ze stanem rozmów handlowych pomiędzy USA, a Chinami, które mają duże znaczenie dla sentymentu wokół euro.

Nota prawna

Czytaj więcej