Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cięcie stóp o 50 pb

Rynek walutowy i stopy procentowej

We wtorek złoty nie zmienił się w relacji do euro i minimalnie osłabił względem dolara, kurs EUR/PLN pozostał w pobliżu 4,2750, a USD/PLN zwyżkował do 3,8450. Na bazowych rynkach FX kurs EUR/USD był stabilny i poruszał się wokół poziomu 1,1130.

 

EUR/USD



Dzień przed wysoce prawdopodobną, pierwszą w nowym cyklu obniżką stóp procentowych Fed nastroje na rynkach finansowych były pozytywne, indeksy giełdowe przeważnie szły w górę, a na bazowych rynkach FI utrzymywały się wyceny mocnych cięć stóp procentowych.

Watro dodać, że ww. wycen nie zmieniły zarówno bardzo słabe dane o wrześniowych nastrojach wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych dotyczące niemieckiej gospodarki (Indeks instytutu ZEW), ale również wyraźnie wyższe od oczekiwań ekonomistów dane o sierpniowej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z USA.

 

Reklama

>> Zobacz również:  11 dywidend w najbliższym tygodniu. Sprawdź, które spółki i kiedy podzielą się zyskami z inwestorami

 

Co ciekawego na rynku walutowym Forex?

Wskazane wyżej otoczenie rynkowe wspierało globalny apetyt na ryzyko, miało to jednak tylko chwilowe pozytywne przełożenie na EUR/PLN, którego kurs w połowie sesji schodząc poniżej 4,27 naruszył dolne ograniczenie budującego się od połowy sierpnia br. trendu bocznego.

Wieczorna, środowa decyzja Fed łącznie z projekcjami makroekonomicznymi i konferencją J. Powella będzie kluczowym wydarzeniem tygodnia mającym istotny wpływ na wszystkie rynki finansowe, w tym na rynek FX.

W naszej opinii jeśli sumaryczny (niezależnie od skali cięcia stóp) odbiór posiedzenia FOMC przez inwestorów będzie gołębi, a wiara rynku w miękkie lądowanie amerykańskiej gospodarki zostanie podtrzymana, złoty szczególnie względem euro może kontynuować aprecjację w kierunku strefy 4,25-4,24.

 

Będzie wzrost kursu euro EUR/PLN?

Z drugiej strony jeśli wydźwięk posiedzenia wzmocni obawy inwestorów przed recesją w USA (nawet przy cięciu stóp o 50 pb.), to globalny apetyt na ryzyko zapewne zmniejszy się, skutkiem czego na EUR/PLN możemy wrócić do górnych partii ostatniego zakresu zmienności 4,27-4,3050. Naszym zdaniem po wtorkowej sesji nieco bardziej prawdopodobny jest pierwszy z ww. scenariuszy.

 

Kurs euro EUR/PLN

 
 

Rynek stopy procenotwej

Reklama

Na rynkach stopy procentowej wtorek przyniósł umiarkowane wzrosty rentowności obligacji skarbowych, które zarówno w Polsce jak i na głównych parkietach zawierały się w przedziale 1-5 pb. i były mocniejsze na krótkim końcu krzywej dochodowości.

Bazowe rynki FI w dalszym ciągu pozostawały pod wpływem oczekiwań związanych z kończącym się dzisiaj posiedzeniem FOMC, a publikacja wyższych od oczekiwań ekonomistów danych o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z USA nie zmieniła znacząco wycenianej przez rynki ścieżki stóp Fed. Na dane te zareagowały jednak rentowności UST, zwyżkując o kilka pb., chociaż nie miało to wpływu na dominujące trendy.

Co ciekawe rentowności obligacji niemieckich również nieco się podniosły, pomimo, że odczyt indeksu instytutu ZEW był bardzo słaby, a prezes ZEW (Achim Wambach) powiedział, że nadzieja na szybką poprawę sytuacji gospodarczej w Niemczech wyraźnie słabnie. W kraju aukcja zamiany organizowana przez Ministerstwo Finansów przeszła bez większego echa, a obrót był relatywnie mały sięgając ok. 4,7 mld zł.

Rynek kontraktów FRA przesunął się z wycenami obniżek stóp NBP bliżej przełomu roku, choć skala zmian nie była duża i wyniosła ok. 2-4 pb.

Skala środowej obniżki stóp procentowych w USA będzie w naszej opinii mieć istotne znaczenie dla zachowania rynków FI w perspektywie co najmniej najbliższych sesji. Ciecie o 50 pb., ku czemu obecnie skłaniają się oczekiwania inwestorów, powinno co najmniej utrzymać bieżące poziomy obligacji skarbowych z rynków głównych i mieć pozytywne przełożenie także na krajowe SPW. Obniżka zgodna z oczekiwaniami ekonomistów (o 25 pb.) przesunęłaby zapewne rentowności wyraźnie w górę, w przypadku US10YT nawet w okolice 3,80%.

 

>> Czytaj więcej: Zawrotne stopy zwrotu deweloperów z GPW. Ponad 250% w 2 lata

 

Fed będzie dynamicznie ciął stopy procentowe

Reklama

Wykres dnia: Rynek wycenia, że Fed będzie dynamicznie ciął stopy procentowe w nowym cyklu luzowania pieniężnego. Podobną dynamiką decyzji Fed charakteryzował się poprzedzający go cykl zacieśniania pieniężnego.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Refinitiv

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z cięcie stóp o 50 pb