Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

choroba zbóż krzyżówka

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 18.08.2022 światowa produkcja zbóż w sezonie 22/23 zmniejszy się do 2248,2 mln t wobec 2291,1 mln t w sezonie 21/22 (-1,9%). Spadek zbiorów zostanie odnotowany zarówno w przypadku pszenicy (-0,4%), kukurydzy (-3,4%) jak i jęczmienia (-0,4%), podczas gdy zwiększy się produkcja pozostałych gatunków zbóż (+1,1%). Niższe zbiory pszenicy będą efektem ich spadku m.in. w Ukrainie (-41,2%), Australii, Argentynie oraz UE, podczas gdy przeciwny wpływ będzie miało ich zwiększenie w Kanadzie (powrót do przeciętnych poziomów po ubiegłorocznej suszy), Rosji oraz USA. Spadek produkcji kukurydzy będzie wynikać głównie z jej niższych zbiorów m.in. w Ukrainie (-34,2%), UE, USA i Indiach, podczas gdy przeciwny wpływ będzie miała jej wyższa produkcja w m.in. w Brazylii i Argentynie.

 

Spożycie zbóż ograniczane przez ich wysokie ceny i obniżoną dostępność

Zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 22/23 zmniejszy się do 2273,7 mln t wobec 2291,4 mln t w sezonie 21/22 (-0,8%). Spadek spożycia prognozowany jest w przypadku kukurydzy (-1,5%) i jęczmienia (-2,5%), podczas gdy jego wzrost zostanie odnotowany w przypadku pszenicy (+0,3%) i pozostałych gatunków zbóż (-2,5%). Spożycie zbóż ograniczane jest przez ich wysokie ceny i problemy z ich dostępnością w niektórych regionach świata ze względu na wojnę w Ukrainie.

 

Dalszy spadek światowych zapasów zbóż

Z uwagi na niższą produkcję zbóż od ich spożycia, w sezonie 22/23 dojdzie do dalszego spadku światowych zapasów zbóż, które wyniosą 577,4 mln t wobec 602,9 mln t w sezonie 21/22, a współczynnik zapasy/spożycie obniży się do 25,4% wobec 26,3%, co będzie jego najniższą wartością od sezonu 12/13. Warto jednak zauważyć, że w tym sezonie, poza poziomem zapasów istotnym czynnikiem determinującym ceny pozostaje fizyczna dostępność zbóż w handlu międzynarodowym. Mimo wznowienia ukraińskiego eksportu zbóż drogą morską, ze względu na wysokie ryzyko transportu tym kanałem, jego przepustowość pozostaje niska i nadal nie rozwiązuje on problemu wysyłki nadwyżek eksportowych zgromadzonych przez Ukrainę.

Reklama

 

Korekta cen na światowym rynku zbóż

Ostatnie miesiące przyniosły spadek cen zbóż na światowym rynku zbóż. Obniżeniu cen sprzyjały zmniejszenie niepewności na rynku, odpływ kapitału spekulacyjnego, a także porozumienie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Mimo odnotowanego w ostatnich miesiącach spadku, ceny zbóż na giełdzie MATIF nadal kształtują się wyraźnie powyżej poziomów sprzed wybuchu wojny w Ukrainie. Wyraźnego spadku cen zbóż oczekujemy dopiero w sezonie 23/24 wraz z prawdopodobnym zwiększeniem się ich światowej podaży. W konsekwencji, uwzględniając tendencje na globalnym rynku zbóż oraz czynniki krajowe prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 170 zł/dt i 120 zł/dt na koniec 2022 r. oraz ok. 125 zł/dt i 100 zł/dt na koniec 2023 r. Głównymi czynnikami ryzyka dla naszej prognozy są warunki agrometeorologiczne wśród głównych światowych producentów i eksporterów zbóż, ich polityka handlowa, kryzys na rynku nawozów mineralnych, a także przebieg wojny w Ukrainie

Kwartalnik Agrobiznesu: korekta cen na światowym rynku zbóż - 1Kwartalnik Agrobiznesu: korekta cen na światowym rynku zbóż - 1

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z choroba zbóż krzyżówka