Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chiny produkcja przemysłowa

W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA. Prognozujemy, że nominalna sprzedaż detaliczna zwiększyła się o 1,3% m/m w październiku wobec wzrostu o 0,7% m/m we wrześniu. Czynnikiem oddziałującym w kierunku szybszego wzrostu sprzedaży ogółem była wyższa sprzedaż w branży motoryzacyjnej. Oczekujemy, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się do 0,8% m/m w październiku z -1,3% we wrześniu, co będzie spójne z wynikami badań koniunktury.

Naszym zdaniem, dane dotyczące rozpoczętych budów (1586 tys. w październiku wobec 1555 tys. we wrześniu) i pozwoleń na budowę (1626 tys. wobec 1586 tys.), wskażą na lekkie ożywienie aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że publikacja danych z amerykańskiej gospodarki będzie neutralna dla rynków finansowych.

Dzisiaj opublikowane zostały dane z Chin o produkcji przemysłowej (3,5% r/r w październiku wobec 3,1% we wrześniu), sprzedaży detalicznej (4,9% wobec 4,4%) i inwestycjach w aglomeracjach miejskich (6,1% wobec 7,3%)

Dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej ukształtowały się tym samym powyżej oczekiwań rynku (odpowiednio 3,0% i 3,5%), podczas gdy dane o inwestycjach w aglomeracjach miejskich okazały się nieznacznie niższe od konsensusu rynkowego (6,3%). Wzrostowi dynamiki produkcji przemysłowej sprzyjała wyższa podaż węgla i energii elektrycznej. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że wzrost sprzedaży detalicznej wynikał z wyższych cen, podczas gdy zgodnie z naszymi szacunkami realna sprzedaż detaliczna obniżyła się. Mimo na ogół lepszych od oczekiwań danych z Chin w kolejnych miesiącach oczekujemy spowolnienia aktywności w tym kraju ze względu na kryzys energetyczny oraz kryzys na rynku nieruchomości, a także wchodzące w życie kolejne obostrzenia wraz z pogarszającą się sytuacją epidemiczną. Dzisiejsze dane nie zmieniają naszego scenariusza, zgodnie z którym tempo wzrostu gospodarczego w Chinach w 2021 r. wyniesie 8,0% r/r wobec 2,3% w 2020 r., a w 2022 r. obniży się do 5,2%. Tym samym nasza prognoza zakłada, że w IV kw. br. roczna dynamika chińskiego PKB zmniejszy się do ok. 4,0% r/r wobec 4,9% w III kw., a wyraźnego ożywienia wzrostu gospodarczego oczekujemy dopiero w II kw. 2022 r., wraz z przyspieszeniem inwestycji infrastrukturalnych i poprawą sytuacji popytowo-podażowej na rynku energii. Jednocześnie dzisiejsze dane z Chin są lekko pozytywne dla złotego.

Dzisiaj poznamy dane nt. polskiego bilansu płatniczego we wrześniu

Oczekujemy zwiększenia salda na rachunku obrotów bieżących do -757 mln EUR wobec -1686 mln EUR w sierpniu, będącego wynikiem przede wszystkim wyższego salda obrotów towarowych. Prognozujemy, że dynamika eksportu zmniejszyła się z 19,4% r/r w sierpniu do 14,9% we wrześniu, a dynamika importu spadła z 32,9% r/r do 25,2%. W kierunku spadku dynamik eksportu i importu we wrześniu oddziaływały niekorzystne efekty kalendarzowe. Biorąc pod uwagę postępujący spadek nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, publikacja danych o bilansie płatniczym będzie lekko negatywna dla kursu złotego i neutralna dla rentowności polskich obligacji.

Dzisiaj opublikowane zostaną finalne dane o październikowej inflacji w Polsce

Uważamy, że tempo wzrostu cen ukształtuje się zgodnie ze wstępnym szacunkiem (6,8% r/r wobec 5,9% we wrześniu). W kierunku wzrostu wskaźnika w październiku oddziaływało zwiększenie wkładów wszystkich składowych (cen żywności, paliw i nośników energii oraz wyższa inflacja bazowa). Inflacja w październiku ukształtuje się tym samym powyżej ścieżki z listopadowej projekcji inflacji (6,7% w IV kw. br.), co będzie wsparciem dla naszego scenariusza dla stóp procentowych (patrz poniżej). Publikacja danych o inflacji będzie neutralna dla kursu złotego i cen polskich obligacji.

Reklama

Chiny - dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej ukształtowały się powyżej oczekiwań rynku - 1Chiny - dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej ukształtowały się powyżej oczekiwań rynku - 1

W piątek poznamy październikowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce

Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zmniejszyła się do 0,4% r/r w październiku z 0,6% we wrześniu (efekty wysokiej bazy sprzed roku). W kierunku spadku zatrudnienia w ujęciu m/m w październiku br. oddziaływała również czwarta fala pandemii. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia utrzymywała się naszym zdaniem w październiku wciąż na podwyższonym poziomie (9,0% r/r wobec 8,7% we wrześniu). Publikacja danych o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw, choć istotna dla prognozy dynamiki konsumpcji prywatnej w IV kw., będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

Czytaj więcej

Artykuły związane z chiny produkcja przemysłowa