Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chińskie akcje surowcowe

Nastroje w stosunku do rynków wschodzących poprawiły się w drugiej połowie maja, gdy oczekiwania agresywnego zaostrzania polityki przez Rezerwę Federalną w Stanach Zjednoczonych osłabły, a inwestorzy zaczęli przyglądać się akcjom chińskich spółek z większym optymizmem.

Coraz większy nacisk Chin na rynek krajowy i samowystarczalność powinien, naszym zdaniem, sprzyjać zrównoważonemu wzrostowi w dłuższej perspektywie. Uważamy, że chińskie władze mają liczne elastyczne narzędzia w ramach prowadzonej polityki, które mogą posłużyć do zapewnienia wsparcia gospodarce krajowej. W odróżnieniu od innych najważniejszych banków centralnych na świecie, chiński bank centralny już obniżył stopy procentowe. Szybkie powiększanie się klasy średniej niezmiennie zapowiada wzrost konsumpcji i jej coraz wyższą jakość, co prawdopodobnie będzie stymulować wzrost segmentów towarów i usług z wyższej półki w dłuższej perspektywie. Dążenia Chin do technologicznej niezależności również oferują ogromne możliwości wzrostowe, związane z opracowywaniem krajowych zamienników technologii zapewniających strategiczne korzyści.

W Azji, zmiany w dynamice globalnych łańcuchów dostaw po pandemii koronawirusa COVID-19 są korzystne dla rynków regionalnych, takich jak Indie, Indonezja i Wietnam — światowi producenci realizują strategię pod nazwą „Chiny+1”, polegającą na lokowaniu bazy produkcyjnej w Chinach i jeszcze jednym dodatkowym kraju.

Przykładowo, spółka Apple zaczęła przenosić część produkcji iPadów z Chin do Wietnamu, lokalizując już drugą ważną linię produkcyjną w kraju, w którym wytwarzane są już słuchawki AirPods. Ten trend skłania także dużych producentów południowokoreańskich i tajwańskich do inwestowania w tych krajach, by złagodzić wpływ potencjalnych problemów związanych z regulacjami i łańcuchami dostaw w Chinach, a także uzyskać dostęp do ważnych rynków krajowych.

Jeżeli chodzi o inne regiony, wyższe ceny surowców nadal napędzają koniunkturę na rynkach latynoamerykańskich. Ameryka Łacińska to region zaliczający się do największych światowych producentów surowców, w tym związanych z energetyką, metalami i rolnictwem. Ponadto Meksyk ma najsilniejsze powiązania ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ zbudował pozycję węzła produkcyjnego połączonego z Ameryką Północną i może zyskiwać na bieżącej solidnej dynamice wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Perspektywa wysokich cen surowców przełożyła się również na aprecjację walut krajowych, co również może w pewnym stopniu przyczynić się do złagodzenia skutków inflacji. Banki centralne gospodarek latynoamerykańskich agresywnie podnoszą stopy procentowe, w odróżnieniu od banków centralnych w krajach rozwiniętych.

Reklama

Analiza rynków wschodzących: Perspektywy - 1Analiza rynków wschodzących: Perspektywy - 1

Czytaj więcej