Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chicago pmi index

Dane makro z mijającego tygodnia - zagranica

W USA indeks Chicago PMI zanurkował z poziomu 68,4 pkt. do 61,8 pkt, a indeks zaufania konsumentów publikowany przez Conference Board spadł z poziomu 111,6 pkt. do 109,5 pkt. Indeks ISM dla przemysłu wzrósł, tak, jak oczekiwano do 61,1 pkt, a subindeks cenowy spadł. Publikowany w czwartek raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych pokazał, że złożono ich 222 tys. (oczekiwano 240 tys.).

Dane makro z mijającego tygodnia – Polska

We wtorek opublikowano Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury oraz Wskaźnik Rynku Pracy (BIEC). WWK spadł o blisko 1 punkt w stosunku do odczytu sprzed miesiąca, a BIEC pisze, że „Regularne spadki wartości wskaźnika obserwujemy już od czterech miesięcy. Sygnały zapowiadające zwolnienie aktywności gospodarki są coraz wyraźniejsze i obejmują coraz więcej wymiarów działalności gospodarczej.”.

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 1Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 1

WRP zmalał w porównaniu do września o 0,4 punktu, a BIEC pisze, że „Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy nasila się”.

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 2Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 2

Reklama

Opublikowany też został indeks PMI dla polskiego przemysłu w listopadzie – wzrósł do poziomu 54,4 pkt. (oczekiwano 54 pkt.). Podobny obraz prezentował ostateczny odczyt PKB z trzeciego kwartału. Wzrósł o 5,3% (wstępna dane mówiły o 5,1%). Pozytywnie wpływały na ten odczyt inwestycje – wzrosły o 9,3%, oraz zapasy.

To ostatnie wcale według mnie nie jest plusem. Zapasy rosną, bo firmy zapełniają magazyny w obawie przed problemami z liniami logistycznymi i szykują się na duży popyt, co wcale nie jest gwarantowane. A jeśli w końcu zaczną magazyny opróżniać to zaszkodzi w odczycie PKB.

Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 3Wiadomości makroekonomiczne – indeks Chicago PMI zalicza ostry zjazd. Niedopasowanie podaży i popytu na rynku pracy w Polsce nasila się - 3

I w końcu, najważniejsza dana, czyli wstępny odczyt inflacji CPI dla listopada. Znowu zaskoczenie. Oczekiwano wzrostu o 7,3% r/r, a tymczasem było to 7,7%. To oczywiście zwiększa prawdopodobieństwo podwyżki stóp, ale czy RPP to zrobi? Duży znak zapytania. Nawiasem mówiąc w historii strefy euro wstępny odczyt był najwyższy w historii – 4,9% r/r.

W kolejnym tygodniu

W USA zobaczymy wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz inflację konsumencką (CPI). Zobaczymy też wstępny raport Uniwersytetu Michigan.

W Polsce RPP podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych. Jeśli pamięta się to, co mówił w ostatnim wywiadzie Adam Glapiński, szef NBP, to wydaje się, że wiadomo co zrobi Rada – podwyższy stopy, tylko nie wiadomo o ile. Jeśli stopy wzrosną, jak twierdzi Goldman Sachs o ponad 50 punktów bazowych, to decyzja pomoże bankom i złotemu.

Podsumowanie

Reklama

Jak skończy się w tym roku walka św. Mikołaja (hossa kończąca rok) z Omicronem i Powellem? Jak skończy się z Powellem to wiadomo – gracze się z nowym stanowiskiem Fed pogodzą. Omicron jest i będzie nadal zagadką (mimo izraelskiej opinii) i niepewnością, ale jeśli naprawdę powoduje słabe efekty (przy nieco większej zaraźliwości) to i ten negatywny wpływ w końcu zniknie, co może doprowadzić do niezłego zakończenia roku.

Na razie znika jedno zagrożenie – sprawa finansowania agend rządowych w USA i podniesienie limitu zadłużenia. Obie partie zgodziły się (obie izby Kongresu to zaakceptowały), że tymczasowo (bo 3.12 mijał termin poprzedniego przesunięcia) przedłużą finansowanie agend federalnych i nie będą przejmowały się limitem zadłużenia. Ta tymczasowość ma trwać do 18. lutego 2022 roku. Czyli Kongres kopie puszkę wzdłuż pochyłej drogi – w styczniu trafi na mur?

Badanie Reutersa pokazało, że 23 zarządzających funduszami nadal wykazuje potężny optymizm. W połowie 2022 roku XETRA DAX ma zyskać 8% (od stanu z poniedziałku), a CAC-40 6%. Poza tym analitycy JP Morgan i Deutsche Bank twierdzili, ze nowy wariant nie doprowadzi do trwałego pogorszenia nastrojów na rynkach. Sondaż Deutsche Bank pokazał, że jedynie 10% inwestorów obawia się tego, że Omicron popsuje na trwałe nastroje w końcówce roku.

Takie różowe okulary najbardziej mnie niepokoją, bo bardzo łatwo zamienić je w wyprzedaż. Wystarczy, żeby jakaś mutacja wirusa (niekoniecznie Omicron) była dużo groźniejsza od Delty (z większą śmiertelnością). Mam jednak coraz większe przekonanie, że grudzień i rok zakończymy w lepszych nastrojach niż miały miejsce na przełomie miesięcy.

Czytaj więcej

Czytaj więcej