Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny żywności lipiec 2024

Główny Urząd Statystyczny poinformował w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2 proc., przy wzroście cen usług o 6,2 proc. i towarów o 3,5 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,4 proc. - w tym towarów o 1,6 proc. i usług o 1,1 proc.

 

"Spodziewamy się, że do końca 2024 inflacja CPI będzie się utrzymywała w okolicach 4,0-4,5 proc. r/r, co nie pozwoli Radzie Polityki Pieniężnej (RPP) na złagodzenie polityki pieniężnej, zwłaszcza, że gospodarka pozostaje na ścieżce ożywienia" - napisali w środę w komentarzu do danych GUS ekonomiści banku ING.

"Prognozujemy, że 2poł25 przyniesie wyraźny spadek inflacji, a cykl obniżek stóp procentowych rozpocznie się w 2kw25 i będzie kontynuowany w 2026" - dodali.

 

>> Zobacz także: Ceny żywności i odzieży niższe. Rosną wciąż ceny mieszkań, podaje GUS

 

Prognoza obiżki stóp procentowych

Ocenili, że w 2025 r. stopy mogą zostać obniżone łącznie o 75 punktów bazowych, a w 2026 r. o kolejne 50 pb. Zaznaczyli jednak, że prognozy inflacji w pierwszej połowie 2025 r. obarczone są dużą niepewnością, ponieważ nie są znane plany rządu, co do ewentualnych dalszych działań osłonowych chroniącymi przed wzrostami cen energii w zakresie dla gospodarstw domowych.

 

Dlaczego inflacja dalej rośnie? Lipiec - sierpień 2024

Reklama

W komentarzu zaznaczono, że "w zasadzie za cały wzrost" rocznego wskaźnika inflacji w lipcu w stosunku do czerwca odpowiadały wyższe ceny energii po wycofaniu tarczy energetycznej.

Uzupełniono, że ceny nośników energii wzrosły w lipcu o 10,1 proc. mdm.

Wzrost cen prądu wyniósł 19,9 proc. mdm, cen gazu o 16,8 proc. mdm, a wzrosty cen opału i centralnego ogrzewania - jak napisano - były "niewielkie".

Przekazano również, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w lipcu o 3,2 proc. rdr, a ceny paliwa - o 1,2 proc. rdr.

 

>> Zobacz także: Wykupują całe osiedla. Wielki fundusz kupił tysiące mieszkań na raz

Reklama

 

"Na bazie dostępnych danych szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w lipcu do 3,7-3,8 proc. r/r z 3,6 proc. r/r w czerwcu. Zwraca uwagę wysoki miesięczny wzrost cen w kategorii +rekreacja i kultura+ (2,1 proc. m/m), związany m.in. z dynamicznym wzrostem cen usług turystycznych (zwłaszcza wycieczek zagranicznych)" - napisano również.

 

(PAP)

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z ceny żywności lipiec 2024