Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny w niemczech

Pomimo obaw o rosnące stopy procentowe i tendencje recesyjne, kluczowy wskaźnik rynku pracy nadal wykazuje oznaki siły. Rząd podał, że amerykańscy pracownicy złożyli 214 000 wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych podczas ostatniego tygodnia. Liczba ta spadła z 226 000 w poprzednim tygodniu i jest bliska historycznie niskiemu poziomowi, który był uśredniany przez cały rok.

 

Sprzedaż domów w USA we wrześniu spadła ósmy miesiąc z rzędu. Średnie oprocentowanie 30-letnich kredytów hipotecznych o stałym oprocentowaniu wzrosło do 6,94% z 6,92% w poprzednim tygodniu i ponad dwukrotnie więcej niż 3,09% rok wcześniej. Zaplanowana na czwartek publikacja federalnego wstępnego szacunku PKB za trzeci kwartał pokaże, czy po dwóch kolejnych kwartałach kurczenia się gospodarki powrócił pozytywny wzrost - wynik spełniający techniczną definicję recesji. W drugim kwartale PKB spadł w tempie 0,6% rocznie; w pierwszym kwartale spadek wyniósł 1,6%.

 

Reklama

Raport, który ukaże się w piątek, będzie uważnie obserwowany pod kątem jakichkolwiek oznak, że inflacja w USA może wkrótce zacząć spadać. Rząd uaktualni swój indeks cen wydatków na konsumpcję osobistą, preferowany przez Fed wskaźnik do śledzenia inflacji. Ostatni miesięczny raport pokazał, że inflacja konsumencka z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w sierpniu o 4,9% w stosunku do roku poprzedniego, z 4,7% w poprzednim miesiącu.

 

Gwałtowny wzrost cen żywności spowodował ponowne przyspieszenie inflacji w Wielkiej Brytanii we wrześniu. Wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrósł o 10,1% rok do roku, osiągając w lipcu 40-letni szczyt, co oznacza przyspieszenie w stosunku do 9,9% stopy inflacji zarejestrowanej w sierpniu. Inflacja bazowa, która nie obejmuje cen żywności i energii, również wzrosła, osiągając najwyższy od 30 lat poziom 6,5%. Brytyjscy kupujący również ograniczyli swoje wydatki w tym miesiącu. Wielkość sprzedaży detalicznej spadła we wrześniu o 1,4% w stosunku do sierpnia. Gwałtowny spadek sprzedaży paliw i święto bankowe z okazji pogrzebu królowej Elżbiety II spowodowały spadek. W międzyczasie indeks zaufania konsumentów GFK, uważnie obserwowany miernik tego, jak ludzie postrzegają swoje finanse i perspektywy gospodarcze, osiągnął w październiku 50-letni najniższy poziom.

 

Reklama

 

Truss stała się najkrócej urzędującym premierem, gdy podała się do dymisji po 45 burzliwych dniach urzędowania, potęgując polityczne i gospodarcze niepokoje w Wielkiej Brytanii. Po wstrząsach na rynkach spowodowanych jej obietnicami obniżenia podatków oraz zwiększenia pożyczek i wydatków, jej rząd upadł. 28 października konserwatywni członkowie parlamentu - nie cała partia - będą głosować na nowego lidera. Mimo to kanclerz skarbu Jeremy Hunt wytrwał przy nowym budżecie, który ma zostać przedstawiony 31 października i ma na celu odwrócenie większości zobowiązań podatkowych Truss, przy jednoczesnym zmniejszeniu wydatków w celu zamknięcia luki budżetowej w wysokości 40 mld funtów.

 

Ceny producentów w Niemczech wzrosły we wrześniu o 2,3% w ujęciu sekwencyjnym i o 45,8% w ujęciu rocznym. Metale, dobra pośrednie, dobra kapitałowe, dobra trwałe i nietrwałe również odnotowały znaczący wzrost cen. W październiku nastroje inwestorów w Niemczech wzrosły z rekordowo niskiego poziomu, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez instytut badań ekonomicznych ZEW. Pesymizm co do obecnych warunków wzrósł jednak wyraźnie, ponieważ perspektywy gospodarcze uległy dalszemu pogorszeniu.

 

Reklama

Czy inflacja w USA zacznie spadać? Wzrost cen w Wielkiej Brytanii i Niemczech [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1Czy inflacja w USA zacznie spadać? Wzrost cen w Wielkiej Brytanii i Niemczech [Sytuacja makroekonomiczna - Polska i świat] - 1

 

W przyszłym tygodniu kalendarz danych rozpocznie się od publikacji wstępnych szacunków PMI dla głównych gospodarek świata. Październikowe dane dostarczą szerszego obrazu dla ryzyka wpadnięcia niektórych z głównych gospodarek świata w recesję. Wcześniejsze dane pokazały, że globalna produkcja spadła drugi miesiąc z rzędu w związku z pogarszającym się światowym popytem. Pozytywnym sygnałem może być słabnąca presja kosztowa wraz z obniżaniem się popytu.

 

Jednak głównym punktem tygodnia będzie czwartkowe posiedzenie Europejskiego Bank Centralnego. Od lipca EBC zacieśnia warunki swojej polityki pieniężnej podnosząc stop procentowe. Obecnie stopa depozytowa wynosi 0.75%. W październiku oczekiwania rynku zakładają jej dalszy wzrost do poziomu 1.50%. Prawdopodobny ruch o 75pb. był już wcześniej sygnalizowany przez członków EBC jako odpowiedź na stale rosnącą inflację w strefie euro.

Reklama

 

Tego samego dnia opublikowany zostanie również wstępny szacunek PKB w Stanach Zjednoczonych. Konsensus zakłada wzrost o 2.0% w trzecim kwartale w ujęciu annualizowanym. Solidny wzrost w ubiegłym kwartale potwierdziłby solidne podstawy amerykańskiej gospodarki i umocnił argumentacje Rezerwy Federalnej w kontekście kolejnych podwyżek stóp procentowych.

 

Poza tym pod koniec tygodnia poznamy szereg wstępnych szacunków inflacji w krajach europejskich. Uwaga rynków może skupić się przede wszystkim na danych z Francji i Niemiec. W ubiegłych miesiącach dynamika cen we Francji wyraźnie zwalania. Z kolei w Niemczech odnotowała wyraźny wzrost, co jednak związane było z zakończeniem rządowego pakietu ulg energetycznych w letnich miesiącach.

Czytaj więcej